breadcrumb.ecName
pl Polski

Budowa biblioteki na Uniwersytecie Zielonogórskim

  • 11 December 2015

Nowa biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego to największy tego typu obiekt w województwie lubuskim. Budynek ten mieści zbiory książek i zasoby online. Organizowane są w nim też różne imprezy kulturalne i wystawy.

Biblioteka pełni funkcje zarówno centrum nauczania, jak i centrum zasobów — jest to prężnie działające, interaktywne środowisko akademickie, oferujące demokratyczny dostęp do informacji i kreujące przestrzeń do niezależnej i krytycznej debaty.

Ewa Adaszyńska, dyrektor biblioteki

Centrum nauczania

Celem tego sfinansowanego ze środków EFRR projektu było utworzenie otwartej przestrzeni z wolnym dostępem do książek. Obecnie biblioteka mieści ponad 1 mln książek, czasopism i innych pozycji, z czego ponad 300 tys. pozycji jest dostępnych online. Użytkownicy mają do dyspozycji około 120 komputerów. Nowy obiekt, stanowiący połączenie przestrzeni rzeczywistej z wirtualną, to dziś ważne centrum wiedzy dla tego regionu Polski. 

Projekt budynku jest prosty i minimalistyczny. Dominują w nim odcienie bieli i szarości połączone z elementami z drewna. Biblioteka jest również w pełni dostępna dla osób niepełnosprawnych. Dzięki ogromnej powierzchni obiektu — wynoszącej ponad 8000 m2 — mogą się w nim także odbywać różne imprezy, takie jak debaty, wystawy i koncerty. 

Pomost pomiędzy światem online i offline

W budynku znajdują się pomieszczenia multimedialne z dostępem do Internetu. Bibliotekę odwiedza rocznie około 400 tys. użytkowników, a z jej zasobów online korzysta 1 mln czytelników. Zasoby biblioteki są chronione za pomocą technologii RFID (Radio Frequency Identification), która oferuje najnowocześniejsze zabezpieczenia w zakresie wykrywania kradzieży. Nowa biblioteka pomoże także uniwersytetowi w rozwoju i promowaniu kultury akademickiej, nauczania i badań naukowych. Pełni funkcję centrum nauczania i zasobów, stanowiąc przy tym prężnie działające, interaktywne środowisko akademickie, które skutecznie integruje usługi biblioteczne oparte na najnowszych technologiach. Oferuje demokratyczny dostęp do informacji, kreując jednocześnie przestrzeń do niezależnej i krytycznej debaty. 

Otwarta przestrzeń do zdobywania wiedzy

Biblioteka stanowi cenny fragment przestrzeni publicznej, reprezentując ważny element architektury miejskiej Zielonej Góry. Placówka ta będzie również służyć potrzebom mieszkańców całego regionu. 

Łączna wartość inwestycji i środki finansowania z UE

Łączna wartość inwestycji w ramach projektu „Budowa Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego” wyniosła 6 350 407 EUR, z czego 5 210 499 EUR pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu operacyjnego „Lubuskie” w okresie programowania 2007–2013.