breadcrumb.ecName
pl Polski

Braster — projekt ratujący życie: wczesne wykrywanie raka piersi

  • 01 July 2014

Dzięki przełomowemu, finansowanemu z EFRR projektowi badawczemu, który był realizowany w Polsce, będzie można zacząć stosować na szeroką skalę nową, nieinwazyjną i stosunkowo niedrogą metodę wykrywania raka piersi we wczesnym stadium.

Wykrycie raka piersi we wczesnym stadium zwiększa szanse pacjenta na przeżycie o 25 %.

Jacek Stępień, kierownik projektu badawczego

Działanie testera Braster polega na tworzeniu obrazu termograficznego piersi, co pozwala na wykrycie potencjalnych guzów we wczesnym stadium rozwoju. Obraz stworzony przez podręczny tester pokazuje się na wyświetlaczu ciekłokrystalicznym — widoczne na piersi miejsca aktywne mogą oznaczać guza we wczesnym stadium.

Dzięki rozwojowi technologii można uratować życie tysięcy kobiet na całym świecie — rak piersi stanowi bowiem 26 % wszystkich przypadków nowotworów u kobiet. W Polsce śmiertelność w przypadku raka piersi wynosi 38 %, a 40 % guzów prowadzi do śmierci pacjenta w ciągu pięciu lat.

Zmniejszenie śmiertelności

Im szybciej zmiany chorobowe zostaną wykryte, tym lepsze rokowania dla pacjentów. Obecnie w wielu krajach u kobiet przeprowadza się mammografię co 2–3 lata. To jednak nie wystarczy, aby wykryć nowotwór we wczesnym stadium. W przeciwieństwie do aparatów rentgenowskich nowe testery termograficzne nie wytwarzają szkodliwego promieniowania. A ponieważ ich produkcja jest tańsza, badania kontrolne kobiet można by przeprowadzać bardziej regularnie.

Ten łatwy w użyciu tester został stworzony przez zespół badawczy Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, kierowany przez dr. Jacka Stępnia.

Wprowadzenie na rynek

Próby kliniczne zakończyły się pomyślnie. Tester ma się pojawić na rynku w Polsce, a potem w odpowiednim czasie na innych rynkach europejskich. W przyszłości tester może być udostępniony także w innych krajach na całym świecie. 

Łączna wartość inwestycji i środki finansowania z UE

Łączna wartość inwestycji w ramach projektu „BreastLife – innowacyjny tester do termografii ciekłokrystalicznej, wykrywający raka piersi” wynosi 1 576 239 PLN (około 400 000 EUR), z czego 768 637 PLN (200 000 EUR) pochodzi z unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekt jest realizowany w ramach priorytetu „Wsparcie projektów celowych” Programu Operacyjnego „Innowacyjna Gospodarka” w okresie programowania 2007–2013.