breadcrumb.ecName
pl Polski

SHIFT-X: 6 europejskich miast i regionów czerpie korzyści ze swojego przemysłowego dziedzictwa

  • 26 May 2014

Ten międzynarodowy projekt skierowany jest do miast i regionów o zniszczonej przemysłowej architekturze. Ma za zadanie pomóc im czerpać korzyści ze swego industrialnego dziedzictwa.

Kultura przemysłowa może stanowić antidotum na malejące zainteresowanie kulturą i sztuką wśród młodzieży. Rośnie też jej znaczenie dla funkcjonowania sektora turystyki kulturowej. Członkowie Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego (ERIH) doceniają istnienie i funkcjonowanie projektów takich jak SHIFT-X, dzięki którym wzrasta świadomość społeczna na temat dziedzictwa przemysłowego, które jest promowane na wszystkich szczeblach: lokalnym, regionalnym, krajowym i ogólnoeuropejskim.

Prof. dr Meinrad Maria Grewenig, prezes zarządu i dyrektor generalny huty żelaza w Völklingen, obiektu wpisanego na listę światowego dziedzictwa kulturowego, oraz prezes Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego (ERIH)

Wiele starych regionów przemysłowych, które stanowiły niegdyś centra rozwoju gospodarczego Europy Środkowej, dziś ze względu na globalizację i transformację gospodarczą zmuszonych jest do zmian i przystosowania do nowych uwarunkowań. Sześć europejskich regionów i miast z bogatą industrialną przeszłością oraz dwie instytucje zajmujące się wspieraniem rozwoju regionalnego i ochroną dziedzictwa kulturowego połączyło siły i zainicjowało projekt SHIFT-X. Ich wspólnym celem jest rozwój i promocja najlepszych praktyk w zakresie wykorzystywania kultury przemysłowej do stymulacji rozwoju gospodarczego i zmiany świadomości społecznej.

Opracowanie oraz wdrożenie strategii zarządzania i działań public relations

Działania w ramach projektu SHIFT-X skoncentrowane są na trzech głównych obszarach: poprawie struktur zarządzania kulturą, innowacjach w zakresie produktów opartych na dziedzictwie oraz zmianie sposobu postrzegania obszarów poprzemysłowych. Główne działania skupione są wokół wymiany doświadczeń w celu stworzenia i wdrożenia strategii oraz wypracowania odpowiednich do tego narzędzi. Prowadzone są ponadto liczne kampanie public relations, które mają wpłynąć na zmianę świadomości społecznej.

Dzięki strategiom zarządzania opartym o wymianę najlepszych praktyk regiony partnerskie biorące udział w projekcie SHIFT-X mogą chronić i promować swoje dziedzictwo przemysłowe oraz czerpać z niego wymierne korzyści. Skuteczność tych strategii testowana jest podczas projektów pilotażowych, w ramach których powstają innowacyjne projekty wystaw czy produkty nawiązujące do dziedzictwa przemysłowego. Celem nadrzędnym jest jednak sprawienie, by to dziedzictwo industrialne przyczyniało się do zrównoważonego rozwoju regionów o niekorzystnej strukturze gospodarczej.

Zrównoważony rozwój w przyszłości

Oprócz tworzenia strategii i koncepcji dotyczących dziedzictwa kulturowego i przemysłowego uczestnicy projektu prowadzą liczne kampanie informacyjne na temat industrialnej przeszłości oraz pracują na rzecz wypracowania europejskiej strategii promocji dziedzictwa przemysłowego. W 2014 r. odbędzie się europejska trasa promująca zdobycze dziedzictwa industrialnego.

Łączna wartość inwestycji i środków finansowania z UE

Łączna wartość inwestycji w ramach projektu „SHIFT-X — dziedzictwo kulturowe środkiem do gospodarczej i społecznej transformacji byłych regionów przemysłowych” wynosi 1 751 653 EUR, z czego 1 365 375 EUR pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekt jest realizowany w ramach programu operacyjnego „EUROPA ŚRODKOWA” w okresie programowania 2007–2013.