breadcrumb.ecName

Komisija praneša apie pažangą įgyvendinant įsipareigojimus tvarios miestų plėtros srityje

  • 09 February 2018
Komisija praneša apie pažangą įgyvendinant įsipareigojimus tvarios miestų plėtros srityje

Šiandien Malaizijoje vykstančiame Pasaulio miestų forume Komisija pristato savo pasiekimus įgyvendinant prieš 15 mėn. prisiimtus tris ES ir jos partnerių įsipareigojimus. Siekiant tų trijų įsipareigojimų, pristatytų 2016 m. spalio mėn. Jungtinių Tautų konferencijoje „Habitat III“, padaryta nemenka pažanga sparčiai vykstančios urbanizacijos suvaldymo srityje. Visuose žemynuose klesti miestų tarpusavio bendradarbiavimas, imtasi svarbių veiksmų, kad būtų parengta bend

Šiandien Malaizijoje vykstančiame Pasaulio miestų forume Komisija pristato savo pasiekimus įgyvendinant prieš 15 mėn. prisiimtus tris ES ir jos partnerių įsipareigojimus.

Siekiant tų trijų įsipareigojimų, pristatytų 2016 m. spalio mėn. Jungtinių Tautų konferencijoje „Habitat III“, padaryta nemenka pažanga sparčiai vykstančios urbanizacijos suvaldymo srityje. Visuose žemynuose klesti miestų tarpusavio bendradarbiavimas, imtasi svarbių veiksmų, kad būtų parengta bendra visuotinė miesto apibrėžtis, o ES, toliau įgyvendindama ES miestų darbotvarkę, rodo darnios miestų plėtros pavyzdį visam pasauliui.

Už regioninę politiką atsakinga Komisijos narė Corina Creţu Malaizijoje vykstančiame Pasaulio miestų forume kalbėjo: „ES ne tik kovoja su klimato kaita, bet ir yra pasirengusi siekti švarių, saugių ir klestinčių miestų visame pasaulyje. Europa ir jos partneriai sparčiai įgyvendina prisiimtus tris įsipareigojimus ir taip prisideda prie ateities miestų formavimo.“

Tais trimis įsipareigojimais prisidedama prie Darnaus vystymosi darbotvarkės iki 2030 m. ir Paryžiaus susitarimo įgyvendinimo. Jie įtraukti į Naująją miestų darbotvarkę, apie kurią taip pat buvo paskelbta prieš 15 mėnesių. Kiekvienas iš šių įsipareigojimų yra konkrečios aprėpties, o juos įgyvendinus tikimasi tam tikrų pasiekimų ir rezultatų. Toliau aptariama pažanga nuo 2016 m. pabaigos.

Įsipareigojimas įgyvendinti Naująją miestų darbotvarkę per ES miestų darbotvarkę

Įgyvendinant ES miestų darbotvarkę jau parengti trys veiksmų planai (iš dvylikos numatytų): dėl skurdo mieste, dėl migrantų integracijos ir dėl oro kokybės. Jie apima politines rekomendacijas, gerąją patirtį ir projektus, kuriuos galima atkartoti visoje ES ir pasaulyje. Tikimasi, kad veiksmų planai bus įgyvendinti iki 2018 m. pabaigos.

Pagal ES miestų darbotvarkę ne tik vykdomi teminiai veiksmų planai – jos metodika gali įkvėpti imtis pasaulio miestų valdymo reformų, o miestai, verslas, NVO ir valstybių narių bei ES institucijų atstovai gali lygiomis teisėmis siekti integruotos, subalansuotos ir darnios miestų plėtros.

Įsipareigojimas sukurti visuotinę suderintą miestų apibrėžtį

Kad būtų lengviau atlikti stebėseną ir lyginamąją analizę ir galiausiai imtis politinių priemonių, svarbu, kad viso pasaulio miestai taikytų tokią pačią apibrėžtį. ES drauge su JT Maisto ir žemės ūkio organizacija (FAO), Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO) ir Pasaulio banku parengė tokią apibrėžtį ir 2019 m. kovo mėn. pristatys ją Jungtinėms Tautoms.

Komisija jau surinko preliminarius duomenis apie visų pasaulio šalių urbanizacijos lygį ir suteikė prieigą prie šių duomenų, kad būtų lengviau palyginti tuos duomenis su nacionalinėmis apibrėžtimis. Naudodamasi proga, Komisija Pasaulio miestų forume paviešins savo Jungtinio tyrimų centro parengtą pasaulio miestų duomenų bazę, kurioje sukaupta duomenų apie visus 10 000 urbanistinių centrų visame pasaulyje. Tai pati didžiausia ir išsamiausia ligšiolinė miestų duomenų bazė.http://ghsl.jrc.ec.europa.eu/ccdb2016Overview.php

Šiuo metu, siekiant sukaupti atsiliepimus apie visuotinę apibrėžtį, atliekamos apklausos dvidešimtyje šalių. Dvylikoje šalių vyksta bandomieji projektai, kuriais siekiama palyginti visuotinę ir nacionalinę apibrėžtis ir nustatyti jų skirtumus. 2018 m. Komisija ir jos partneriai toliau rengs nemokamą internetinę priemonę, padėsiančią šalims taikyti šią apibrėžtį savo teritorijose.

Įsipareigojimas didinti miestų bendradarbiavimą darnios miestų plėtros srityje[1]

Šį įsipareigojimą įgyvendinti padeda 2016 m. pradėta ES tarptautinio miestų bendradarbiavimo programa (angl. – IUC), kuria remiamas įvairių pasaulio miestų tarpusavio bendradarbiavimas.

Šiuo metu pagal šią programą bendradarbiauja 35 miestų poros, t. y. 70 miestų (35 ES miestai ir 35 kitų pasaulio šalių miestai). Tai, be kita ko, Frankfurtas (Vokietija) ir Jokohama (Japonija), Bolonija (Italija) ir Ostinas (JAV), Almada (Portugalija) ir Belo Orizontė (Brazilija). Miestai partneriai parengia vietos veiksmų planus bendriems miesto prioritetams (pavyzdžiui, vandentiekos, transporto ar sveikatos) įgyvendinti ir dalijasi žiniomis bei gerąja patirtimi, kad būtų pasiekti bendri tikslai.

Pasaulio ekonomikos forume paskelbtas naujas kvietimas teikti paraiškas, kuriuo siekiama suburti dar bent 25 miestų poras. Paraiškas galima teikti internetu iki kovo 9 d.

Daugiau informacijos

  

[1] Įsipareigojimas taikomas Argentinos, Brazilijos, Čilės, Kolumbijos, Meksikos, Peru, Kanados, Kinijos, Indijos, Japonijos, Jungtinių Amerikos Valstijų ir Europos Sąjungos miestams.