breadcrumb.ecName
hu Magyar

Bátaszék vízelvezetQ re

  • 28 January 2016

A bátaszéki „Cigány-árok vízrendezése” elnevezésű projekt részeként elvégezték Bátaszék város csapadékelvezető rendszerének fejlesztését: új árkokat hoztak létre, és új szivattyúkat szereltek fel.

A nyugati városrészek fő vízelvezető csatornájának, a Cigány-ároknak a bővítésével végre sikerült megoldani a talajvíz okozta problémákat.

János Gerhát, Bátaszék város önkormányzata

A magyarországi Bátaszék vízelvezető rendszere hosszú idő óta infrastrukturális problémákkal küzdött, teljesítőképessége már nem volt elégséges, ami különösen áradás idején okozott gondokat. A Bátaszék nyugati részén jellemző magas talajvízszint, a dombos vízgyűjtő terület és a víz fő útvonalának elhelyezkedése miatt a város egyes részeit gyakran elöntötte a víz nagyobb esőzések után. Ez a probléma különösen a város nyugati részein élőket érintette.

A projekt során nagymértékben fejlesztették a rendszert, ennek következtében 2500 lakos és otthonaik most nagyobb biztonságban vannak áradások idején. Prioritást élveztek a közintézmények, így egy idősek otthona, egy uszoda, egy óvoda és bölcsőde, illetve egy általános iskola közelében található vízelvezető rendszerek.

Gerhát János a bátaszéki önkormányzattól elmondta, hogy a vízelvezető rendszer fejlesztése magában foglalta „a nyugati városrészek fő vízelvezető csatornájának, a Cigány-ároknak a bővítését”. A felújítás egy több mint 1100 méter hosszú szakaszt érintett. A felújítási munkálatok az úttest alatti csőátereszekre is kiterjedtek. A József Attila utcai áteresz felújítása is megtörtént, mivel az keresztirányban nem volt elég hosszú.

Megfelelőbb működés

A projekt során összesen 1531,5 méter hosszú szakaszon újították fel a vízelvezető árkokat. Ezenkívül két nagyteljesítményű szivattyút is felszereltek a Cigány-árok és a Kövesdi-árok találkozásánál. Ha a gravitációs erő nem elégséges a víz továbbszállításához, akkor a zsilipek záródnak, és a Kövesdi-árokból nem áramlik vissza a víz. Az átemelő szivattyú átemeli a vizet a Cigány-árokból a Kövesdi-árokba.

A vízelvezető rendszer karbantartására két személyt alkalmaztak a projekt időtartama alatt. A legfontosabb annak biztosítása volt, hogy az árkok mindig képesek legyenek továbbszállítani a vizet, a rendszer oldalágaiból érkező vizet is beleértve.

Határozatot is hoztak a Cigány-árok medréhez tartozó, a város tulajdonában lévő területre vonatkozóan. A határozat hozzá fog járulni a lakóterületek és üzlethelyiségek védelméhez, valamint az élhető és biztonságos környezet megteremtéséhez. A projekt eredményeképpen most 394 méter hosszú szakaszon vannak szabályozva a vízelvezető árkok.

A teljes beruházás és az uniós finanszírozás

A „Bátaszék Cigány-árok, I./a ütem” projekt teljes beruházási költsége 130 468 437 HUF (kb. 422 460 EUR), amelyhez az Európai Unió 110 898 118 HUF (kb. 359 042 EUR) összeggel járult hozzá a „Dél-Dunántúl” operatív programból a 2007–2013 közötti programozási időszakban.