breadcrumb.ecName
hu Magyar

Világörökségi helyszín és Kisvárda belvárosának felújítása a város fejlődésének fellendítésére

  • 01 February 2016

Kisvárda városfejlesztési projektjének célja a város közösségi területeinek rehabilitációja, a területek akadálymentesítése és esztétikai vonzerejének növelése, ami a jelenlegi és jövőbeli lakosoknak egyaránt magasabb szintű szolgáltatásokat jelent.

A városi könyvtár Kisvárda központi épülete, ami műemlékjellege és monumentalitása miatt mind a turisták, mind a helyiek körében igen népszerű. A projektnek köszönhetően a könyvtár épülete immár ismét eredeti szépségében pompázik. A felújítás során a polgármesteri hivatal homlokzatát is kibővítették, és az épületet visszaállították eredeti állapotába.

A fejlesztések részeként Kisvárda belvárosa visszakapta eredeti szépségét, emellett megközelíthetőbbé vált, és a helyiek igényeinek megfelelő szolgáltatásoknak adhat teret.

A fejlesztések előtt Kisvárda belvárosa nem volt jól megközelíthető. A főutca a belvároson keresztül vezetett, kevés volt a kialakított parkolóhely, és nem állt rendelkezésre közösségi rendezvénytér.

Új infrastruktúrák kialakítása

A város fő épületei – a városi könyvtár és a polgármesteri hivatal – felújításra szorult, és csak kismértékben tudta ellátni funkcióját. A fejlesztések során felújították és egy tetőtéri szinttel kibővítették a hivatal épületét. Az épületen szerkezeti átalakításokat végeztek, és új, akadálymentesített bejáratot alakítottak ki, hogy a város valamennyi polgára számára megközelíthető legyen.

A hivatal közelében új konferenciaterem épült, amely rendezvényeknek, konferenciáknak és további programoknak ad otthont, így erősítve a belváros központi jellegét.

Az új tér és sétálóutcák rendezvénytérként is hasznosíthatók, emellett találkozási és kikapcsolódási lehetőségeket is nyújtanak a város polgárai számára. A projekt egyik partnerének köszönhetően a tér kávézója is megújulhatott. Sőt, a projekt költségvetéséből fennmaradó összegből további műszaki-kényelmi funkciókat, így például egy köztéri illemhelyet alakítottak ki az új téren.

A városban mintegy kétszáz parkolóhelyet hoztak létre, ami megoldja a városközpont parkolási gondjait és a megközelíthetőségével járó problémákat.

A belváros környékének rehabilitációja

A projekt során felújították a belváros sétálóutcáját, ahol különleges díszkivilágítást szereltek fel, és kibővítették a zöldfelületet. Az utca új térburkolatot is kapott, így könnyebben megközelíthető a főtéren keresztül.

A dr. Béres József park előtti részen díszes szökőkutat emeltek.

A régi főtér közelében új közösségi teret hoztak létre, amely számos rendezvénynek adhat otthont. Ugyanitt parkolóhelyeket is kialakítottak, hogy növeljék a rendezvények látogatottságát.

A város rehabilitációjával és megszépítésével erősödött a városlakók helyi identitása, és nőtt a közösségi kezdeményezések száma.

A felújítási költségvetésből a város nem kormányzati szervezetek bevonásával megvalósítható miniprojekteknek ún. „puha” finanszírozási alapot hozott létre. A támogatás ösztönzőleg hatott az érdekeltekre, akik számos eseményt szerveztek a projekt alatt és után, így a rehabilitáció második ütemében is.

Az alap a következő programoknak nyújtott támogatást:

Bűnmegelőzési programokÉletmódprogramokKépzési programokDiákszínház-programokPartnervárosokkal közösen rendezett gasztronómiai programokDiákoknak szóló dráma- és versírópályázatok

A város további kulturális és közösségi programokat is megvalósított a programalapból finanszírozottakon kívül: a könyvtárban kulturális felolvasóesteket, ezenkívül közösségi foglalkozásokat, a sétálóutcákon pedig utcai rendezvényeket szervezett. Sőt, a programpalettát színházi előadások népszerűsítésével, a városi örökségekhez kapcsolódó eseményekkel, kézműves-foglalkozásokkal, helyi termékeket bemutató, a partnervárosokkal közösen szervezett vásárral, amatőr együttesek bemutatását szolgáló programokkal, illetve a környezet védelmét ösztönző családi programokkal, valamint sportrendezvényekkel is színesítette.

Az említett városfejlesztési projekt részeként tizenegy ilyen projekt valósult meg, és a rendezvények sora a projekt lezárultával is folytatódott.

A város egyik leggrandiózusabb programja a L.E.S.Z. Feszt (http://www.kisvarda.hu/index.php/hireink/archivum/programok/2669-l-e-s-z-feszt-kisvarda) volt. A látogatók – köztük extrém utcai motorosok – több különböző országból érkeztek a fesztiválra, amelynek programkínálatában hegyikerékpár-versenyek, „freestyle” focikupa és koncertek is szerepeltek.

A teljes beruházás és az uniós finanszírozás

A „Kisvárda funkcióbővítő integrált településfejlesztése” elnevezésű projekt teljes beruházási költsége 1 117 049 773 HUF (3 550 442 EUR), amelyhez az Európai Unió Európai Regionális Fejlesztési Alapja653 993 842 HUF (2 078 372 EUR) összeggel járult hozzá az „Észak-Alföld” operatív programból a 2007–2013 közötti programozási időszakban a „Város- és regionális fejlesztés” prioritási tengely részeként.