breadcrumb.ecName

Munkacsoport segíti az uniós támogatások jobb felhasználását

  • 31 March 2016
Munkacsoport segíti az uniós támogatások jobb felhasználását

Befejezte több mint száz technikai megbeszélésből és szemináriumból álló intenzív munkáját az a csapat, amelynek feladata az volt, hogy több uniós tagállamnak segítsen a támogatások hatékonyabb felhasználásában. Nyolc országgal együttműködve a Munkacsoport a jobb megvalósításért (Task Force for Better Im

Befejezte több mint száz technikai megbeszélésből és szemináriumból álló intenzív munkáját az a csapat, amelynek feladata az volt, hogy több uniós tagállamnak segítsen a támogatások hatékonyabb felhasználásában. Nyolc országgal együttműködve a Munkacsoport a jobb megvalósításért (Task Force for Better Implementation nevű munkacsoport, TFBI) könnyített az uniós strukturális alapokból származó támogatások kiutalásával és felhasználásával kapcsolatos problémákon és lemaradásokon.

A TFBI 2014 novemberében kezdte meg munkáját azzal a céllal, hogy felmérje, miért van lemaradásban Bulgária, Horvátország, a Cseh Köztársaság, Olaszország, Románia, Szlovákia, Szlovénia és Magyarország a támogatások programokon és projekteken keresztül történő felhasználásában. Az elakadások feltárása mellett a TFBI a nemzeti hatóságokkal együttműködve akcióterveket állított össze a folyamatok beindítására. 

Az egész folyamat erős politikai támogatásban részesült mind a Bizottság, mind a tagállamok részéről. A cél az volt, hogy minden érintett országnak a saját igényeire szabott és koordinált végrehajtási módszereket adjanak a 2007–2013-as programozási időszak sikere érdekében.

A változás elősegítése

A munkacsoport a munkát az uniós támogatási programok, prioritások, és szükség esetén akár az egyes projektek szisztematikus átvizsgálásával kezdte. Ezután olyan tevékenységeket határoztak meg, amelyek felgyorsíthatják a megvalósítást, és amelyek beágyazhatók a tagállamok akcióterveibe – mindezeket 2015 tavaszán fogadtak el. Az akcióterveket úgy állították össze, hogy mérhető mérföldköveket és célokat tartalmazzanak, a haladást pedig kéthavonta vagy negyedévente ellenőrizték. 

A munkacsoport munkájának eredményeképpen számos program és projekt időbeosztását kiigazították. Bizonyos projekteket két programozási időszakra ütemeztek át, ami azt jelenti, hogy a teljes végrehajtásra a 2014–2020-as időszakban kerül majd sor. Emellett újabb nagyprojekteket határoztak meg és nyújtottak be. Megemelték a pénzügyi eszközök keretösszegeit, és az érintett tagállamok nagyobb rugalmasságot kapnak az extra kiadások elszámolására. 

A folyamatban számos különböző kapacitásnövelő feladatra is sor került, úgy, mint szemináriumokra, műhelymunkákra és technikai megbeszélésekre a nemzeti hatóságokkal, ahol a bevált gyakorlatokat osztották meg egymással a felek. Noha a TFBI 2015 végén befejezte munkáját, a Bizottság folytatja a segítségnyújtást, és a jövőben is rendez majd hasonló eseményeket a tagállamok számára a 2014–2020-as támogatási időszak programjainak megvalósításához. 

Tanulási görbe

Bár számos kérdés, amely a TFBI munkája során felmerült, tagállamspecifikus volt, a késéseknek voltak közös okai is, például:

  • bizonyos programok lassan indultak el;
  • nem készültek fel megfelelően az összetett infrastrukturális projektekhez;
  • hosszú projektciklusok;
  • rendkívül hosszadalmas nemzeti adminisztrációs eljárások;
  • az adminisztrációs kapacitás hiánya nemzeti és kedvezményezett szinten, illetve
  • hibák a közbeszerzési eljárások folyamán.

Az a következtetés is felmerült, hogy a programok végrehajtása meredeken emelkedő tanulási görbe volt a tagállamok számára, különösen azok esetében, akiknek ez volt az első teljes programozási időszaka. A 2014–2020-as időszakra az a javaslat, hogy minden nemzeti hatóság a lehető leghamarabb kezdje meg programjai végrehajtását.

A TFBI szerint a siker érdekében a nemzeti hatóságoknak hatékony módszereket kell találniuk arra, hogyan segítsék a projektek kedvezményezettjeit abban az időszakban, amikor elkezdik elkölteni a támogatásokat. Az előrelépés érdekében rendszeres kapacitásnövelő feladatok beiktatása is javasolt mind a támogatásokat kiosztó testületeknek, mind az azokat felhasználó szervezeteknek.

Ezek mellett a munkacsoport szeretné, ha a Bizottság egyes saját kapacitásnövelő tevékenységeit gyakrabban használnák ki. Ezek közé tartozik a TAIEX-REGIO PEER 2 PEER, amelynek célja, hogy az Európai Regionális Fejlesztési Alapból (ERFA) és a Kohéziós Alapból érkező támogatásokat kezelő szervezetek megosszák egymással szaktudásukat. A korrupciómentes, átlátható közbeszerzési eljárások megvalósítását segítő integritási megállapodások is alkalmazhatóak.

A TFBI eredményei számokban

  • A munkacsoport intézkedéseinek köszönhetően Szlovákiát, Romániát és Horvátországot már nem fenyegeti a veszély, hogy elveszítenek 1,3 milliárd eurónyi támogatást.
  • A nyolc segítséget kapó tagállamban több mint 40 uniós támogatású programot és 120 nagyprojektet alakítottak át.
  • A TFBI tizenkét hónapos munkája alatt több mint száz technikai megbeszélést tartott.

Bevált gyakorlat

Több jelentés és szigorúbb nyomon követés: a legtöbb ország, amely a TFBI segítségében részesült, javított nyomon követési eljárásain, és gyakrabban készített jelentést akcióterveiről. Elsősorban Románia, Szlovákia és Magyarország szervezett technikai megbeszéléseket azzal a céllal, hogy részletesen megvizsgálják a különböző programok haladását, gyakran prioritásonként és projektenként.

A projektütemezés és a kifizetések javítása: a Bizottság programzárási útmutatását kihasználva a Cseh Köztársaság, Magyarország és Szlovákia szigorúan és szisztematikusan felülvizsgálta projektütemezését. Ezenkívül további segítséget kértek a Bizottságtól különböző technikai és adminisztrációs ügyekben. Magyarország és Szlovákia felülvizsgálta a kiadások elszámolásának módszereit a bevételt generáló projekteknél, és új könyvelési gyakorlatok bevezetését fontolgatja a támogatások kiutalásának javítására.

További információk: