breadcrumb.ecName
hr Hrvatski

Bolja vodoopskrbna infrastruktura te infrastruktura za prikupljanje i pročišćavanje otpadnih voda u Osijeku

  • 30 November 2017

EU je svojim sredstvima omogućio provedbu druge faze projekta kojim se unaprjeđuju sustavi opskrbe vodom za piće te sustavi za prikupljanje i pročišćavanje otpadnih voda u gradu Osijeku i brojnim okolnim naseljima u regiji Kontinentalne Hrvatske.

Druga faza projekta obuhvaća izgradnju postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda i iz urbane aglomeracije Osijeka i iz susjednih općina Bilje i Darda, pri čemu kapacitet postrojenja za pročišćavanje obuhvaća 170 000 stanovnika. Na sjeveru grada izgradit će se novi kolektor otpadnih voda.

Usto, kanalizacijski sustav proširuje se do grada Čepina i naselja Briješće i Tenja, što znači da će obuhvaćati gotovo 100 % stanovništva šireg osječkog područja.

Rekonstrukcija prelijevanja kanalizacije 

Prelijevanja kanalizacije bit će rekonstruirana kako bi se smanjila učestalost poplava iz mreže kao i posljedična eksfiltracija kanalizacije te njezina infiltracija u podzemne vode i njihovo onečišćavanje. Projektom će se također omogućiti nabava najnovije opreme potrebne za inspekcije kanalizacije. Takva oprema trebala bi pridonijeti dugoročnoj učinkovitosti upravljanja kanalizacijskim sustavom u regiji.

Po dovršetku druge faze projekta, 98 % stanovnika ovoga područja bit će povezano na infrastrukturu za tercijarno pročišćavanje otpadnih voda. To je zadnja faza pročišćavanja u kojoj se dodatno unaprjeđuje kvaliteta otpadne vode prije njezina otpuštanja u rijeke, jezera, močvare, tlo ili more. Jamčenjem ove razine povezanosti projektom se osigurava potpuna usklađenost sa standardima EU-a u vezi s pročišćavanjem urbanih otpadnih voda.

Proračun druge faze projekta premašuje 33 milijuna EUR. Od tog iznosa, EU je osigurao približno 19,3 milijuna EUR. Tijekom prve faze projekta postavljeno je ili obnovljeno ukupno 66,5 km kanalizacijske infrastrukture i 16 km infrastrukture za opskrbu pitkom vodom.

Opskrba važnog urbanog središta 

Smješten na istoku zemlje, Osijek je sa 110 000 stanovnika četvrti najveći grad u Hrvatskoj. Sjedište je Osječko-baranjske županije te gospodarski i kulturni centar povijesne regije Slavonije. Također je i važno proizvodno središte za kemijsku industriju kad je riječ o proizvodima poput sapuna, kozmetike i deterdženta.

Voda je važna značajka Osijeka. Grad je smješten na desnoj obali 710 km duge rijeke Drave koja izvire na sjeveru Italije, u blizini granice s Austrijom, te protječe Austrijom, Slovenijom i Hrvatskom u kojoj tvori veći dio granice između Hrvatske i Mađarske. Njezino ušće u Dunav, drugu najdužu rijeku u Europi i najdužu rijeku u EU-u, nalazi se oko 25 km istočno od Osijeka.

Ukupno ulaganje i financiranje EU-a

Ukupno ulaganje u projekt „II. faza Projekta poboljšanja vodne infrastrukture grada Osijeka” iznosi 33 006 536 EUR, od čega Kohezijski fond EU-a pridonosi s 19 299 978 EUR u okviru operativnog programa „Konkurentnost i kohezija” za programsko razdoblje 2014. – 2020.