breadcrumb.ecName
hr Hrvatski

Oživljavanje hrvatske istraživačke infrastrukture

  • 20 June 2018
Oživljavanje hrvatske istraživačke infrastrukture

Cilj ovog projekta financiranog sredstvima iz EFRR-a jest poboljšati razvoj hrvatske istraživačke infrastrukture i ojačati najnaprednije znanstvene centre i fakultete u zemlji. U narednim će godinama ovaj projekt financiran sredstvima iz EFRR-a pružiti znatna ulaganja u četiri ključna znanstvena cilja u Hrvatskoj. Sredstva će se upotrebljavati za razvoj istraživačke infrastrukture u zemlji i promicanje stručnosti njezinih istraživača, dok će se u isto vrijeme pomicati granice istraživanja

Cilj ovog projekta financiranog sredstvima iz EFRR-a jest poboljšati razvoj hrvatske istraživačke infrastrukture i ojačati najnaprednije znanstvene centre i fakultete u zemlji.

U narednim će godinama ovaj projekt financiran sredstvima iz EFRR-a pružiti znatna ulaganja u četiri ključna znanstvena cilja u Hrvatskoj. Sredstva će se upotrebljavati za razvoj istraživačke infrastrukture u zemlji i promicanje stručnosti njezinih istraživača, dok će se u isto vrijeme pomicati granice istraživanja i razvoja više nego ikada prije.

Prvi cilj jest Kriogeni centar Instituta za fiziku u Zagrebu koji će imati koristi od sredstava za obnovu infrastrukture za istraživanja u fizici kondenzirane materije.

Drugi, Centar za napredne laserske tehnike, dobit će otprilike 16 milijuna EUR koji će biti raspoređeni u ulaganja u četiri ključne podjedinice: kvantna tehnologija, plazmena tehnologija, ultrabrza dinamika te nano i bio sustavi.

Treće, Prehrambeno-biotehnološki fakultet osigurao je preko 1 milijun EUR koji će se potrošiti na obnovu dijela fakulteta i nabavu nove sofisticirane opreme za njegov rad.

I na kraju, ali ne i najmanje važno, Regionalnom centru izvrsnosti za robotske tehnologije na Fakultetu strojarstva i brodogradnje sredstvima će se osigurati neprestano ostvarivanje vrhunskih istraživačkih i obrazovnih uvjeta u robotici i umjetnoj inteligenciji. Konzorcij se nada da će se ovime pomoći ojačati položaj Hrvatske kao vodeće u razvoju medicinske robotike u Europi.

U konačnici, ovim će se projektom poboljšati istraživačka infrastruktura Hrvatske i osnažiti njezini istraživači kako bi napredovali i dosegli nove razine inovacije i izvrsnosti u različitim znanstvenim područjima.

Vezane poveznice:

Izvorni članak objavljen je na www.jutarnji.hr dana 10.6.2018.

Autor: Tanja Rudež

Foto: © iStock/ipopba