breadcrumb.ecName

Promicanje poduzetničkog duha

  • 16 February 2018
Promicanje poduzetničkog duha

Predsjednik vlade Autonomne zajednice Valencije i predsjednik Zajednice Valencije g. Ximo Puig objašnjava trenutačnu situaciju u toj španjolskoj autonomnoj zajednici te njezine prioritete i nade za budućnost.  U programima kohezijske politike Zajednica Valencije bila je regija Cilja 1 do 2006., zatim regija s postupnim uvođenjem u razdoblju 2007. – 2013., a u sadašnjem programskom razdoblju nalazi se među razvijenijim regijama. Prema Vašem mi&scar

Predsjednik vlade Autonomne zajednice Valencije i predsjednik Zajednice Valencije g. Ximo Puig objašnjava trenutačnu situaciju u toj španjolskoj autonomnoj zajednici te njezine prioritete i nade za budućnost. 

U programima kohezijske politike Zajednica Valencije bila je regija Cilja 1 do 2006., zatim regija s postupnim uvođenjem u razdoblju 2007. – 2013., a u sadašnjem programskom razdoblju nalazi se među razvijenijim regijama. Prema Vašem mišljenju, odražava li to evoluciju regije tijekom posljednjeg desetljeća na ispravan način? Kakvom vidite ulogu EU-a u tom procesu? 

U novije se vrijeme Zajednica Valencije smatra bogatom regijom, nakon pozitivnog razvoja uz potporu financiranja Europske unije. Međutim, kriza je naglo prekinula taj trend. Štoviše, u Španjolskoj imamo kroničan nedostatak financijskih sredstava, uz problem nedovoljne provedbe državnih ulaganja. Zajednica stoga gotovo nema prostora za provedbu aktivnih politika u smislu gospodarskog i socijalnog razvoja, inovacija i promocije gospodarskog modela. 

Prijelaz u regiju s postupnim uvođenjem u kombinaciji s gospodarskom krizom pogoršao je ovu situaciju. Stoga, u većoj mjeri uvažavamo situaciju, realističnu metodologiju i fleksibilniji smo pri kategoriziranju regija. 

Trenutačni regionalni program ima u cilju poticanje gospodarskog rasta i zapošljavanja u Zajednici Valencije. Na koji način namjeravate povećati produktivnost, osobito među MSP-ovima? 

U cilju poboljšanja konkurentnosti MSP-ova, a kroz svoj operativni program Europskog fonda za regionalni razvoj (EFRR) za razdoblje 2014. – 2020. Zajednica Valencije nastoji dati prioritet promicanju poduzetničkog duha, olakšavajući iskorištavanje novih ideja i poticanje stvaranja poduzeća, posebice onih koja se mogu smatrati inovativnim ili tehnološkim. Slično tome, podrška njihovoj sposobnosti rasta na regionalnim, nacionalnim i međunarodnim tržištima te uključivanje u procese inovacija – prije svega u smislu poboljšanja pristupa financiranju, uključujući financijske instrumente u europskim fondovima – pridonosi poboljšanju produktivnosti poslovanja. 

U sklopu Vašeg programa potpora može biti u obliku bespovratnih sredstava ili financijskih instrumenata. Koje su prednosti i nedostaci tog novog pristupa? 

U načelu, uporaba financijskih instrumenata ima nekih nedostataka u Zajednici Valencije koji bi trebali biti privremeni poput nedostatka iskustva u njihovu upravljanju i nedostatka svijesti o njihovoj raspoloživosti, općenito kod građana. U svakom slučaju pravilna uporaba javnih sredstava putem financijskih instrumenata vodi do boljeg iskorištavanja financijskih sredstava u kombinaciji s privatnim sredstvima, dok istovremeno ponovno upotrebljava resurse što omogućuje uporabu istih sredstava u različitim ciklusima. 

U Zajednici Valencije provodimo financijske instrumente s Europskim socijalnim fondom (ESF) i EFRR-om, s različitim ciljevima. U slučaju potonjeg potpora se dodjeljuje malim i srednjim poduzećima s vrlo inovativnom komponentom i za njihove strategije internacionalizacije putem zajmova i vlasničkih instrumenata. Kroz ESF pokušavamo poduprijeti nezaposlene osobe putem mikrokredita te smo, trenutačno, jedina autonomna zajednica, zajedno s onom Madrida, koja

provodi financijske instrumente s ESF-om. U tom kontekstu treba napomenuti da Zajednica Valencije, zajedno sa zajednicama Andaluzije, Pijemonta i Lombardije, trenutačno provodi europski projekt kojemu je cilj poboljšanje socijalnog gospodarstva putem financijskih instrumenata. 

Europska teritorijalna suradnja ključni je stup kohezijske politike. Znamo da ste posebno aktivni u tom području, no možete li nam reći kakve kontakte imate s ostalim europskim regijama i na koji način imate koristi od njih? 

Zajednica Valencije demonstrirala je snažnu predanost suradnji u ostvarivanju ciljeva postavljenih programima suradnje kako bi ponudila mjesto različitim srodnim strukturama kao što su Antena za zapadni Mediteran iz Europskog instrumenta za susjedstvo i partnerstvo ili Ured za interakciju u Valenciji, jedini koji trenutačno postoji na jugu Europe. Kroz ETC valencijski su subjekti sudjelovali u desetcima projekata programa Interreg MED i Sudoe, uz različite regije Mediterana i Francuske, odnosno Portugala i Andore. 

Iako su za novo razdoblje 2014. – 2020. obavljeni samo prvi pozivi, valencijski subjekti već sudjeluju u 29 projekata programa Interreg, među kojima se ističe PANORAMED, čiji je cilj pridonijeti regionalnom dijalogu o multilateralnim operativnim okvirima i sporazumima za rješavanje zajedničkih problema (vidjeti str. 56.). Nadalje, Zajednica Valencije sudjelovala je u projektima s regijama izvan tog područja, a što je rezultiralo trajnom suradnjom kao u slučaju našeg odnosa sa Saskom-Anhalt ili više projekata s regijom Helsinki-Uusimaa. 

Intenziviraju se pripreme za kohezijsku politiku nakon 2020. Koji su Vaši stavovi o trenutačnoj debati? 

Sa stajališta Zajednice Valencije kohezijska politika Europske unije nakon 2020. treba znatnu količinu novca iz proračuna kako bi održala i ostvarila svoje ciljeve društvene, gospodarske i teritorijalne kohezije, pokrivajući sve regije Europe te kako bi zajedničkim vođenjem, supsidijarnošću i upravljanjem na više razina osigurala europske javne resurse u skladu s Ugovorima EU-a. Prema tome, pod svaku cijenu treba spriječiti da ona postane alat za provedbu strukturnih reformi u državama.

Konačno, potrebno je osigurati razdvajanje fondova, kako bi ESF bio glavni instrument „socijalne Europe” jer bi njegova integracija s EFRR-om ugrozila samu bit socijalne svrhe ESF-a.

Panorama 63 - The Outermost Regions: joining forces across the EU