breadcrumb.ecName

Izvješće o stanju u europskim gradovima: Gradovi predvodnici na putu do bolje budućnosti

  • 20 October 2016
Izvješće o stanju u europskim gradovima: Gradovi predvodnici na putu do bolje budućnosti

Novo Izvješće o stanju u europskim gradovima, koje su zajednički pripremile Europska komisija i UN-Habitat, tvrdi da gradska nadležna tijela predvode društvene promjene rješavanjem novih izazova i novih mogućnosti.  Koncentracija inovacija i brzorastućih firmi pomogle su gradovima da otvore devet milijuna dodatnih radnih mjesta u razdoblju između 2000. i 2013. godine, dok druga područja nisu uvela nikakva radna mjesta. Također, rast BDP-a u gradovima bio je brži za 50 %

Novo Izvješće o stanju u europskim gradovima, koje su zajednički pripremile Europska komisija i UN-Habitat, tvrdi da gradska nadležna tijela predvode društvene promjene rješavanjem novih izazova i novih mogućnosti. 

Koncentracija inovacija i brzorastućih firmi pomogle su gradovima da otvore devet milijuna dodatnih radnih mjesta u razdoblju između 2000. i 2013. godine, dok druga područja nisu uvela nikakva radna mjesta. Također, rast BDP-a u gradovima bio je brži za 50 % nego u drugim područjima tijekom tog razdoblja. Međutim, ta djelotvornost zahtijeva visoku kvalitetu istraživanja, dobre veze s privatnim sektorom i odličnu poslovnu okolinu.

Europski gradovi privlače nove stanovnike, kako u EU-u tako i izvan njega. Oni dolaze u potrazi za boljim obrazovanjem, boljim radnim mjestom i boljom kvalitetom života. Integriranje tih pridošlica zahtijeva djelovanje na mnogim poljima: gradnja većeg broja stambenih jedinica, širenje javnih usluga, povezivanje osposobljavanja s mogućnostima zapošljavanja i borba protiv diskriminacije.

U gradovima se, zbog same njihove prirode, može jednostavnije hodati, voziti biciklom ili koristiti javni prijevoz. Sve se više i više gradova prijavilo za smanjivanje emisije stakleničkih plinova i prilagođavanje klimatskim promjenama. Za postizanje tih smanjenja potrebni su napori kako bi zgrade bile energetski učinkovitije i potrebno je učiniti modele s niskim udjelom ugljika sigurnima, učinkovitima i privlačnima.

Takve urbane prednosti bolje mogu iskoristiti gradovi koji funkcioniraju na razini metropolitanskog područja i koji imaju dovoljnu autonomiju i resurse. No, politike viših razina vlade isto bi tako trebale razmotriti jedinstvene uloge gradova. Kako bi ojačala ulaganja, kohezijska politika osigurat će više od 100 milijardi eura projektima o inovaciji u MSP-ovima, socijalnoj integraciji, niskougljičnoj mobilnosti i energetskoj učinkovitosti u gradove EU-a.

Izvješće ima tri cilja: (1) Poduprijeti Program EU-a za gradove ocjenjivanjem djelotvornosti gradova u dvanaest prioritetnih tema. (2) Pomoći novom globalnom planu za gradove pružanjem usporedivih informacija o svim gradovima povezanima s ciljem UN-a za održivi urbani razvoj. (3) Poticati zajedničko učenje između gradova unutar i izvan Europe.

Izvješće je pokrenuto tijekom Europskog tjedna regija i gradova i bit će predstavljeno tijekom konferencije UN Habitat III u Quitu. 

Dodatne informacije: