breadcrumb.ecName
cs Čeština

Mezikulturní dialog na základě společného fotbalového jazyka

  • 24 June 2015

Projekt „Nové cesty do Evropy“ podpořil Česko-německou fotbalovou školu (DTFS) v úsilí o vytváření kontaktů mezi rodiči fotbalových talentů a mezi mladými hráči v duchu spolupráce a porozumění.

Příkladem z oblasti mládežnické spolupráce je Německo-česká fotbalová škola, která spojuje podporu sportovních činností s jazykovou a kulturní výukou. Od roku 2007 se tréninků, akcí a turnajů zúčastnilo přibližně 6 000 dětí z obou národů.

Johannes Hartl, bavorská regionální vláda

Projekt zaměřený na mládež a snahu o eliminaci jazykových a kulturních „rozdílů“ mezi Němci a Čechy vznikl na pomezí Bavorska a České republiky. Je známo, že fotbal představuje vynikající způsob, jak překonávat kulturní bariéry. Umožňuje dětem vytvářet vztahy se zapojením fyzické aktivity. Žáci, kteří se na tábor přihlásí, jsou sociálně zapojeni do skupin se svými kolegy z druhé strany hranice. Fotbalové tábory podporují osvojení cizího jazyka a pochopení odlišných kulturních hodnot.

Naplnění mnoha cílů

Projekt zaujal pozornost sdělovacích prostředků: v prvním roce projektu otiskl německý celostátní deník Frankfurter Allgemeine Zeitung reportáž z minimistrovství Evropy, které tábor zorganizoval a sponzorovala ho EU. Zástupce projektu si navíc v roce 2009 pozval německý spolkový prezident Horst Köhler na recepci do Berlína a německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier na prezentaci do Prahy.

Projekt zasahuje do oblasti celého bavorsko-českého pomezí, tábory se konají střídavě v obou zemích. Tábory jsou organizovány ve spolupráci s malými i většími fotbalovými kluby. „Naším cílem bylo zapojit co nejvíce dětí a dát dětem ze vzdálených regionů a menších klubů šanci se setkat a zahrát si s kluby zvučnějšího jména,“ říká Gerald Prell z Německo-české fotbalové školy (Deutsch-Tschechische Fussballschule, DTFS). „Nejlepší chlapci se dostali do smíšeného přeshraničního výběru „Team Europe“ a zahráli si na různých turnajích s kluby ze spolkové ligy, české extraligy a dalších předních evropských soutěží.“

Spojení s dalšími evropskými regiony

Klub také vyzval přední mezinárodní akademické instituce k výměně know-how a kouče ke spolupráci. Projekt navíc inicioval každoročně pořádaný turnaj, výše zmiňované minimistrovství Evropy, jehož se účastní jedenáctileté děti z regionu. Turnaje se účastní mládežnické týmy Manchesteru United, Bayernu Mnichov, FC Porto, Ajaxu, CSKA Moskva, Legie Varšava, Sparty Praha, Paris Saint-Germain a Karpaty Lvov. „Fotbal představuje most ke vzájemnému porozumění a jasný vzkaz proti rasismu,“ zdůrazňuje G. Prell.

Celkové investice a financování z EU

Celková investice do projektu „Nové cesty do Evropy“ činila 922 353 EUR, přičemž Evropský fond pro regionální rozvoj EU přispěl v programovém období 2007 až 2013 prostřednictvím přeshraniční spolupráce „Německo-Česká republika“ 682 821 EUR.