Interreg : European Territorial Co-operation

European Territorial Cooperation (ETC), better known as Interreg,  is one of the two goals of cohesion policy and provides a framework for the implementation of joint actions and policy exchanges between national, regional and local actors from different Member States. The overarching objective of European Territorial Cooperation (ETC) is to promote a harmonious economic, social and territorial development of the Union as a whole. Interreg is built around three strands of cooperation: cross-border (Interreg A), transnational (Interreg B) and interregional (Interreg C).
Five programming periods of Interreg have succeeded each other:
 INTERREG I (1990-1993) -  INTERREG II (1994-1999) - INTERREG III (2000-2006) - INTERREG IV (2007-2013) - INTERREG V (2014-2020)

Další nástroje

 •  
 • Zmenšit písmo  
 • Zvětšit písmo  

Novinky

  Česká republika, Německo a Rakousko využijí prostředky z Evropského fondu pro regionální rozvoj na třídenní požární cvičení zaměřené na boj s lesními požáry a na vytvoření plánu prevence přeshraničních pohrom

  Od pátku 30. června do neděle 2. července se 600 členů jednotek rychlého zásahu a vojáků ze tří zemí zapojí do simulace řady katastrofických scénářů zahrnujících přeshraniční požár. Na základě tohoto cvičení vznikne společný operační plán účinného a efektivního zvládání lesních požárů.

  Cvičení bude probíhat na ploše o rozloze 100 hektarů. Vše začne malým simulovaným požárem v Německu, který se brzy rozšíří do Rakouska, načež bude situace prohlášena za krizovou, vyžadující okamžitou reakci.

  Až bude cvičení v plném proudu, bude na místě s plameny bojovat více než 600 hasičů, pracovníků Červeného kříže, týmů záchranářů horské služby, policie a dalších orgánů. Podporu jim bude zajišťovat také sedm rakouských vojenských letounů.

  Podrobnosti vývoje krizové události budou těm, kteří budou mít organizaci reakce na starosti, do poslední chvíle utajeny. Organizátoři doufají, že cvičení – včetně chyb, ke kterým může v jeho průběhu dojít – povede k vytvoření efektivního společného plánu nasazení v podmínkách, které se budou co možná nejvíce podobat těm skutečným.

  Cvičení se dostane finanční podpory z Evropského fondu pro regionální rozvoj, konkrétně skrze program Interreg Rakousko–Německo/Bavorsko.

  Související odkazy

  Zdrojový článek na webové stránce meinbezirk.at publikovaný dne 20. 6. 2017

  Webová stránka meinbezirk.at


  Foto: © iStock/Toa55

  Dnes oznámíme finalisty Cen RegioStars 2017, každoroční soutěže, při níž jsou oceněny nejvíce inspirující a nejinovativnější evropské regionální projekty podporované z fondů politiky soudržnosti EU. 

  Nezávislá porota, vedená poslancem Evropského parlamentu Lambertem Van Nistelrooijem, vybrala na základě čtyř klíčových kritérií, jimiž jsou inovace, vliv, udržitelnost a partnerství, ze 103 příspěvků 24 finalistů. 

  Dvacet čtyři vybraných finalistů pochází z regionů a měst ve dvaceti členských státech a jedné sousední země: Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Litva, Lotyšsko, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Slovinsko, Spojené království, Španělsko, Švédsko a Turecko.
  Mnozí z finalistů řeší společné výzvy prostřednictvím přeshraniční spolupráce.

  Byly poskytnuty příspěvky v těchto pěti kategoriích: 

  • 1 Inteligentní specializace pro inovace MSP
  • 2 Energetická unie: změna klimatu
  • 3 Posilování postavení žen a jejich aktivní účast
  • 4 Vzdělávání a odborná příprava
  • 5 CityStar: Města a digitální transformace.

  Vítězové budou oznámeni v úterý 10. října v Bruselu při slavnostním vyhlášení cen RegioStars.

  Další informace

  Sedmé fórum soudržnosti, které se bude konat 26. a 27. června 2017 v Bruselu, je velká politická akce pořádaná každé tři roky. Setká se zde více než 700 lidí od vysokých představitelů evropských orgánů, centrálních vlád, regionálních a místních zástupců až po hospodářské a sociální partnery, nevládní organizace a akademické pracovníky. Hlavní projevy přednesou předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani a předseda maltské vlády Joseph Muscat.

  . Na akci zazní řada dalších proslovů a uskuteční se tři panelové debaty a tři paralelní workshopy zaměřené na kritické problémy týkající se budoucnosti Evropy a budoucnosti evropských strukturálních a investičních fondů

  Tato událost bude milníkem v rámci příprav na dobu po rámci 2020 pro evropské strukturální a investiční fondy. Politika soudržnosti musí odrážet náročnou výzvu, kterou je zajistit, aby evropské hospodářství více podporovalo začlenění, bylo konkurenceschopnější a odolnější, a musí řešit otázky vyplývající z Bílé knihy o budoucnosti Evropy o přidané hodnotě politik EU, subsidiaritě a rozdílech mezi sliby a jejich plněním.

  Toto fórum je jedinečnou příležitostí pro činitele s rozhodovací pravomocí, aktéry a odborníky z praxe, aby diskutovali o tom, jak politiky EU mohou zlepšit životní podmínky a příležitosti pro všechny evropské občany na pozadí globalizace, technologických změn a rostoucích nerovností. Je to šance formulovat reakci politiky soudržnosti na hlavní hospodářské a sociální výzvy, před nimiž Evropská unie stojí, a zlepšit realizaci výsledků ve prospěch občanů.

  Po Fóru bude následovat přijetí 7. zprávy o soudržnosti, aby závěry z debat se zástupci občanské společnosti mohly být ve zprávě zohledněny.

  Conference Agenda 

   

  Live Webstreaming

  DAY 1 : 26/06/2017: English, French, German, Italian, Spanish, Polish, Romanian for all sessions and Bulgarian for workshop 1.

  DAY 2 : 27/06/2017: English, French, German, Italian, Spanish, and Polish

  Místa: Budova Charlemagne, Brusel
  Datum: 26. a 27. 6. 2017

  Sledujte nás na Twitteru: #EU7CF @EU_Regional

  Účast jen na pozvání

  Program konference 

  Praktické informace

  Pro informaciREGIO-B1-WORKSHOPS-AND-SEMINARS@ec.europa.eu

  Akce bude streamována na webu.

  Sedmé fórum soudržnosti

Další aktuality

Introduction

In 1990, Interreg was developed as a Community Initiative in with a budget of just EUR 1 billion covering exclusively cross-border cooperation. Later, Interreg has been extended to transnational and interregional cooperation. For 2014-2020 European territorial cooperation is one of the two goals of Cohesion Policy besides investment for Growth and Job.

Interreg evolution

The 25th anniversary of Interreg has been celebrated in 2015 with a variety of events around Europe. Over the years, Interreg has become the key instrument of the European Union to support cooperation between partners across borders. The aim: to tackle common challenges together and find shared solutions - whether in the field of health, research and education, transport or sustainable energy.

2014-2020 period – Interreg V

In accordance with the new design of the European Cohesion Policy 2014-2020 and the targets set out in Europe 2020, Interreg has significantly been reshaped to achieve greater impact and an even more effective use of the investments. Key elements of the 2014-2020 reform are:
-Concentration
-Simplification
-Results orientation
The fifth period of Interreg is based on 11 investment priorities laid down in the ERDF Regulation contributing to the delivery of the Europe 2020 strategy for smart, sustainable and inclusive growth. At least, 80% of the budget for each cooperation programme has to concentrate on a maximum of 4 thematic objectives among the eleven EU priorities:

11 priorities

The fifth programming period of Interreg has a budget of EUR 10.1 billion invested in over 100 cooperation programmes between regions and territorial, social and economic partners. This budget also includes the ERDF allocation for Member States to participate in EU external border cooperation programmes supported by other instruments (Instrument for Pre-Accession and European Neighborhood Instrument).

Interreg Budget

Interreg and inter-regional cooperation 2014-2020: state of play - video recording of the briefing (07/05/2015)

2007-2013 period – Interreg IV

The forth programming period of Interreg had a total budget of EUR 8.7 billion (2, 5 % of the total 2007-13 allocation for cohesion policy). This budget includes the allocation for Member States to participate in EU external border cooperation programmes supported by other instruments (Instrument for Pre-Accession and European Neighborhood Instrument). The budget was distributed as follows:

 • 60 Cross-border – Interreg IV-A, along 38 internal EU borders. ERDF contribution: EUR 5.6 billion.
 • 13 Transnational – Interreg IV-B, covering larger areas of co-operation such as the Baltic Sea, Alpine and Mediterranean regions. ERDF contribution: EUR 1.8 billion.
 • The interregional co-operation programme (INTERREG IVC) and 3 networking programmes (Urbact II, Interact II and ESPON) cover all 28 Member States of the EU. They provide a framework for exchanging experience between regional and local bodies in different countries. ERDF contribution: EUR 445 million.

The European Grouping of Territorial Cooperation

Meetings & Events

Interreg Annual Meeting April 26-28 2017

Interreg Annual Meeting June 6-7 2016

Interreg Annual Meeting September 15 2015

Interreg Annual Meeting May 19-20 2014

European Territorial Cooperation Annual Meeting 2013

Annual meeting of cross-border programmes 2011

Publications

European Territorial Cooperation: building bridges between people