breadcrumb.ecName

Интеграция на мигрантите: Комисията и ОИСР представят контролен списък в помощ на местните, регионалните и националните органи

  • 18 April 2018
Интеграция на мигрантите: Комисията и ОИСР представят контролен списък в помощ на местните, регионалните и националните органи

Днес Европейската комисия и ОИСР публикуват доклад, в който са набелязани основните трудности пред интеграцията на мигрантите и са представени конкретни препоръки за тяхното преодоляване. Подбирайки примери за най-добри практики от големи европейски градове, в т.ч. Амстердам, Атина, Берлин, Париж и Рим, докладът разкрива 12 ключови фактора, които да послужат на местните, регионалните и националните участници от политиката и практиката при разработването и изпълнението на програми за интеграция н

Днес Европейската комисия и ОИСР публикуват доклад, в който са набелязани основните трудности пред интеграцията на мигрантите и са представени конкретни препоръки за тяхното преодоляване.

Подбирайки примери за най-добри практики от големи европейски градове, в т.ч. Амстердам, Атина, Берлин, Париж и Рим, докладът разкрива 12 ключови фактора, които да послужат на местните, регионалните и националните участници от политиката и практиката при разработването и изпълнението на програми за интеграция на местно равнище. Препоръките са насочени към области на политика като здравеопазване, заетост, жилищно настаняване и образование и варират от по-добро съгласуване на уменията на мигрантите с нуждите на местните трудови пазари до изграждане на пространства за споделено ползване, позволяващи опознаването и сплотяването на различните общности.

Комисарят по въпросите на миграцията, вътрешните работи и гражданството Димитрис Аврамопулос заяви: След неотдавнашния пик в притока на бежанци към Европа през 2015 г. и 2016 г. и успешните ни усилия да намалим броя на новите незаконно пристигащи мигранти, дойде моментът да насочим нашите общи усилия към действителното интегриране на получилите закрила в нашите общества. Подкрепата за интегрирането на лицата, които имат право да останат, е в интерес на всички. Това ще се отрази благоприятно на социалното сближаване и на икономическата конкурентоспособност.“

Комисарят по въпросите на регионалната политика Корина Крецу коментира: „Миграцията е преди всичко местен и градски феномен. Настоящият доклад в действителност представлява контролен списък на възможните публични действия; целта му е да подпомогне местните органи за постигане на успешна интеграция на мигрантите с подкрепата на средства по линия на политиката на сближаване. В тази връзка очаквам политиката на сближаване да играе още по-основна роля в бъдеще.“

Мари Кивиниеми, заместник генерален секретар на ОИСР, заяви: „Усилията за интегриране на мигрантите трябва да започнат веднага след тяхното пристигане и да продължават с течение на времето. Местните лидери знаят кои са най-подходящите възможности за реализация на новопристигналите и са наясно с какво мигрантите могат да допринесат — от попълването на недостига на работна ръка до внасяне на културно разнообразие в полза на всички граждани. За да се гарантира успешната интеграция на мигрантите, националните правителства трябва от самото начало да работят с местните лидери.“

В доклада се анализира положението на мигрантите в страните от ОИСР — къде са се установили, доколко ефективно е протекъл процесът на тяхната интеграция и с какви пречки са се сблъскали, например при получаване на достъп до местните трудови пазари. В него също така се предлагат решения за преодоляване на разпокъсаността на националните политики за интеграция и за насърчаване на по-добрата координация на всички национални, регионални и местни равнища. В доклада се подчертава необходимостта от по-ефективно наблюдение на процеса на интеграция, като се достига до заключението, че най-добрият начин за постигане на това е чрез ангажиране на неправителствени организации, бизнес партньори и самите мигранти чрез участието им в оценки и проучвания. Накрая, в доклада се посочват начините за подобряване на достъпа до финансови ресурси, като например фондовете на ЕС, във връзка с разработването на програми за интеграция.

 

За повече информация: