Ścieżka nawigacji


PRZYDATNE LINKI
Wniosek o patronat honorowy Komisji Europejskiej
Komisarze
Łotewska prezydencja w UE
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego
10 lat Polski w UE
Infolinia Europe Direct
Portal Unii Europejskiej
Twoja Europa
Europejski portal e-sprawiedliwość
Strona z konsultacjami społecznymi prowadzonymi przez Komisję Europejską
Opuszczają Państwo portal Europa i wchodzą na inną stronę internetową, której polityka ochrony prywatności może się różnić od tej w portalu Europa.
Kącik dla dzieci
Kącik dla nauczycieli
SOLVIT
Europejskie Centrum Konsumenckie POLSKA
Opuszczają Państwo stronę Komisji Europejskiej i wchodzą na stronę EURANET - to wspólne przedsięwzięcie kilkunastu radiofonii europejskich poświęcone tematyce UE
Czas na rower
Wyślij tę stronę pocztą elektronicznąWyślij tę stronę pocztą elektronicznąPrintPrint

16/09/2014 16:33:42

Auto, autobus, rower a może spacer? Od naszych codziennych decyzji zależy nie tylko nasze zdrowie i dobre samopoczucie, ale także rozwój i charakter miasta i okolicy, w której mieszkamy. Co roku od 16 do 22 września podczas Europejskiego Tygodnia Mobilności przypomina nam o tym kampania zrównoważonego transportu. Hasłem tegorocznej edycji jest Nasze ulice, Nasz wybór! 

  Czas na rower

  Europejski Tydzień Mobilności jest najbardziej rozpowszechnioną kampanią na rzecz zrównoważonego transportu na świecie. Celem akcji, która trwa od 16 do 22 września każdego roku, jest zachęcenie władz lokalnych do wprowadzenia i promowania zrównoważonych środków transportu i zaproszenia obywateli do wypróbowania alternatywy dla samochodu. Najważniejszym dniem Tygodnia Mobilności jest 22 września, wydarzenie “In Town Without My Car!”, w Polsce znany jako „Dzień bez samochodu!”. Podczas tego dnia miasta zamykają jedną ulicę dla ruchu samochodowego i otwierają ją dla pieszych, rowerzystów i transportu publicznego, promując w ten sposób alternatywne sposoby poruszania się w mieście.

  Organizatorem tego wydarzenia we Wrocławiu jest Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej oraz Wrocławska Inicjatywa Rowerowa.

   

   

  – Miasta są maszynami do życia i musimy znaleźć sposób ich humanizacji – powiedział Janez Potočnik, europejski Komisarz ds. Środowiska.  Tegoroczna edycja Tygodnia Mobilności skupia się na przekształceniu miast w miejsca przyjazne życiu, które zachęcą swoich mieszkańców do aktywnego spędzania czasu, spacerów, zamiany auta na rower oraz korzystania z transportu publicznego. Otwierając ulice i przestrzeń publiczną dla pieszych i rowerzystów zwracamy mieszkańcom miejsce, w który mieszkają, dając im prawo do samodzielnego kreowania tej przestrzeni, a miastu zwracając jego wymiar społeczny.

   

   

   

  Wrocław także zaangażował się w tegoroczne obchody. Od 16 września wrocławianie będą mogli wziąć udział w licznych akcjach rowerowych, m.in. w niedzielnym piknikiu na ul. Świdnickiej we Wrocławiu.

  Wsiądź, zatem na rower i odwiedź nas podczas Tygodnia Mobilności!

  Zobacz także: Rusza Tydzień Mobilności

  Od czasu wprowadzenia w 2002 roku, wpływ Europejskiego Tygodnia Mobilności stale rośnie, zarówno w Europie, jak i na świecie. W ostatnich latach w kampanii wzięły także udział takie kraje jak Argentyna, Japonia, Tajwan, Brazylia, Kanada, czy Wietnam. W 2013 roku aż 1,931 miast z 47 krajów oficjalnie zarejestrowało swój udział w kampanii. Łącznie wprowadzono 8,623 stałych rozwiązań komunikacyjnych, do których zaliczamy poprawę infrastruktury dla rowerzystów i pieszych, zwiększeniu usług transportu publicznego, poprawę dostępności transportowej i podnoszenie świadomości na temat zrównoważonego transportu.

  Europejski Tydzień Mobilności oparty jest na partnerstwie między władzami lokalnymi, koordynatorami krajowymi (przedstawiciele ministerstw i agencji krajowych), partnerami stowarzyszonymi (organizacje i stowarzyszenia) oraz Komisją Europejską.

  Najbardziej zaangażowanemu miastu i miejscowości przyznawana jest co roku nagroda mobilności. Laureatem zeszłorocznej nagrody została Ljubljana.

  Ulotka informacyjna dot. obchodów Tygodnia Zrównoważonego Transportu 2014

  Oficjalna strona Tygodnia Zrównoważonego Transportu

  Oficjalna strona Zrównoważonego Transportu Miejskiego DO THE RIGHT MIX

  Komunikat prasowy Komisji Europejskiej

  Ostatnia aktualizacja: 16/09/2014  |Początek strony