Ścieżka nawigacji


PRZYDATNE LINKI
Wniosek o patronat honorowy Komisji Europejskiej
Komisarze
Łotewska prezydencja w UE
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego
10 lat Polski w UE
Infolinia Europe Direct
Portal Unii Europejskiej
Twoja Europa
Europejski portal e-sprawiedliwość
Strona z konsultacjami społecznymi prowadzonymi przez Komisję Europejską
Opuszczają Państwo portal Europa i wchodzą na inną stronę internetową, której polityka ochrony prywatności może się różnić od tej w portalu Europa.
Kącik dla dzieci
Kącik dla nauczycieli
SOLVIT
Europejskie Centrum Konsumenckie POLSKA
Opuszczają Państwo stronę Komisji Europejskiej i wchodzą na stronę EURANET - to wspólne przedsięwzięcie kilkunastu radiofonii europejskich poświęcone tematyce UE
Wrocław Global Forum 2014
Wyślij tę stronę pocztą elektronicznąWyślij tę stronę pocztą elektronicznąPrintPrint

07/06/2014 13:44:57

W stolicy Dolnego Śląska już po raz piąty dyskutowano o najważniejszych wyzwaniach politycznych, ekonomicznych i społecznych, jakie stoją przed współczesnym światem. Forum Honoring our Progress ― Securing our Future (Uhonorowanie naszego rozwoju - zabezpieczenie naszej przyszłości) to spotkania i debaty eksperckie czołowych polityków i przedstawicieli rządów, organizacji międzynarodowych, świata nauki i biznesu. W sposób szczególny uhonorowano we Wrocławiu Ukrainę - poświęcono jej panele eksperckie, a Ludziom Majdanu wręczono Nagrodę Wolności Rady Atlantyckiej. Forum odbyło się w dniach 5 – 7 czerwca.

  Wrocław Global Forum 2014

  Tegoroczna edycja Wrocław Global Forum była wyjątkowa ze względu na pięciolecie WGF, a także na przypadające rocznice: 25 lat od upadku komunizmu, 15-lecie wejścia Polski do NATO oraz 10-lecie największego rozszerzenia Unii Europejskiej, do której w 2004 roku dołączyła także Polska. Dlatego tematyka forum z jednej strony nawiązywała do historii Europy i świata, z drugiej stanowiła pole do wspólnej dyskusji najważniejszych przedstawicieli polityki, nauki i biznesu nad kierunkiem, w jakim zmierza współczesny świat.

  Konferencja składała się z trzech części: kluczowych przemówień, sesji plenarnych oraz sesji zamkniętych, podczas których możliwa jest szersza wymiana myśli, opinii oraz szansa na przeprowadzenie ciekawych dyskusji. Podczas dwóch dni Forum goście dyskutowali na tematy związane z partnerstwem transatlantyckim, demokracją i bezpieczeństwem w dobie terroryzmu oraz narastających konfliktów w różnych częściach świata.

  Poruszane były także kwestie związane z przyszłością Ukrainy i Europy Wschodniej, konkurencją w dziedzinie międzynarodowych rynków finansowych, handlem, inwestycjami i partnerstwem oraz obroną i demokracją w kontekście aneksji Krymu przez Rosję.

  Na zaproszenie Forum do Wrocławia przyjechało wiele osobistości ze świata polityki, nauki i biznesu m.in. Aleksander Kwaśniewski (Prezydent RP w latach 1995-2005), Radosław Sikorski (Minister Spraw Zagranicznych), Elżbieta Bieńkowska (Wicepremier i Minister Infrastruktury i Rozwoju), Jacek Protasiewicz (Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego), prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

    
   Rafał Dutkiewicz, Prezydent WrocławiaFrederic Kempe, Atlantic Council 
    
   Marcin Zaborowski, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych 

   

  Do stolicy Dolnego Śląska przyjechali też goście zagraniczni: Stephen J. Hadley (amerykański były doradca prezydenta), Toomas Hendrik Ilves (Prezydent Republiki Estonii), Carl Gershman (prezydent National Endowment for Democracy), amerykański senator Christopher Murphy, Myron Brilliant (wiceprezes amerykańskiej Izby Handlowej), a także Frederic Kempe, Dyrektor i CEO Atlantic Council. Ze strony Komisji Europejskiej we Wrocławiu głos zabierał komisarzds handlu Karel De Gucht . Na spotkaniu obecny był także Maciej Popowski z Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (EEAS). Forum zgromadziło także licznych przedstawicieli mediów polskich i zagranicznych.  

    
   Wywiad z Karlem De GuchtemWywiad z Karlem De Guchtem 
    

   

  Tradycyjnie już WGF otworzyła debata akademicka - tym razem poprowadził ją profesor Norman Davis. Uczestnicy debaty - brytyjski dziennikarzBruce Anderson, profesor John Martin, arcybiskup Jean-Claude Perisset, a także profesor Wojciech Sadurski, zastanawiali się nad rolą chrześcijaństwa w rozwiązywaniu problemów Europy, a także nad rolą samej Europy jako moralnego drogowskazu na światowej arenie politycznej i społecznej.

  Kolejne dni Forum upłynęły przede wszystkim pod znakiem Ukrainy. Ukraiński minister Pawło Szeremeta podczas paneluEconomic competitiveness in Perilous Times  (Konkurencyjność gospodarcza w trudnych czasach) zaznaczał, że słowo „Ukraina” pojawia się we wszystkich panelach dyskusyjnych na wrocławskiej konferencji. - Chciałbym jednak, aby nazwa mojego kraju nie pojawiała się w kontekście wojny, zagrożeń i kryzysu gospodarczego. Wielu Ukraińców patrzy z podziwem na sukces Polski w ostatnich 25 latach i wszyscy życzylibyśmy sobie, aby słowo „Ukraina”, podobnie jak słowo „Polska” było wymieniane w kontekście sukcesów politycznych i gospodarczych – powiedział ukraiński polityk. – Ukraiński Parlament przyjął w ostatnich dniach pakiet ustaw, które mają doprowadzić do gospodarczego zbliżenia z UE. Przed Ukrainą nie ma innej opcji niż zbliżenie ze „światem zachodu”. Ludzie zebrani na ukraińskim Majdanie zdecydowali, że nasz kraj musi pozostać wolny i niezależny. Dlatego nie możemy zmarnować teraz szans, jakie stworzył przed nami obecny kryzys – dodał na koniec Pawło Szeremeta.

    
    
   Pawło Szeremeta, Minister Gospodarki UkrainyJacek Saryusz-Wolski, Poseł do Parlamentu Europejskiego 

   

  W panelu tym głos zabrał również komisarz Karel De Gucht, który był głównym panelistą w sesji plenarnej poświęconej umowie TTIP (Transatlantic Trade and Investment Partnership) o wolnym handlu między Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi. 

  - W przyszłym roku staniemy przed trudnymi politycznymi wyborami – zaznaczył De Gucht. - Negocjacje dotyczące podpisania umowy handlowej pomiędzy UE a Stanami Zjednoczonymi wchodzą w decydującą fazę. Najtrudniejsze obszary negocjacji dotyczą otwarcia amerykańskiego rynku zamówień publicznych, rolnictwa i handlu artykułami rolnymi oraz rynku usług. Są jednak szanse na podpisanie takiej umowy w 2015 r. Jeżeli nie nastąpi to w przyszłym roku możemy spodziewać się dużych trudności z ratyfikacją tego porozumienia przez jego sygnatariuszy – powiedział komisarz ds. handlu rozpoczynając dyskusję w panelu poświęconym umowie handlowej pomiędzy UE i Stanami Zjednoczonymi oraz konkurencyjności współczesnej gospodarki.

  Wraz z komisarzem w panelu zasiadł Wawrzyniec Smoczyński, dyrektor Centrum Analitycznego Polityka Insight. Paneliści zastanawiali się nad wpływem TTIP na gospodarki USA i Europy oraz ewentualnym zwiększeniem konkurencyjności handlu transatlantyckiego.

  Pozostali paneliści, wśród których znaleźli się m.in. Jan Krzysztof Bielecki, były premier i przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów, Pavlo Szeremeta, minister gospodarki Ukrainy oraz John Shimkus, amerykański kongresman zajmujący się sprawami handlu pomiędzy USA i EU - omówili także oddziaływanie umowy na inne podmioty w gospodarce światowej w świetle pozostałych umów międzynarodowych np. NAFTA czy Umowy pomiędzy Unią Europejską a Kanadą.

  Jan Krzysztof Bielecki stwierdził natomiast, że Polska od dawna mówiła na forum UE, że Rosja jest państwem autorytarnym o mocarstwowych ambicjach. Jej obecne działania w stosunku do Ukrainy nie są tak wielkim zaskoczeniem dla Polski jak dla wielu innych państw należących do UE, bowiem taka logika działań wynika z mentalności przywódców dzisiejszej Rosji. – Jesteśmy zdziwieni, że wy jesteście zdziwieni obecnym zachowaniem Rosji na arenie międzynarodowej, bowiem ostrzegaliśmy was wielokrotnie o mocarstwowych marzeniach jej przywódców – powiedział premier Bielecki pod adresem przywódców państw zachodnich.

  Dalsza dyskusja w panelu poświęconym zawarciu umowy handlowej ze Stanami Zjednoczonymi dotyczyła spraw gospodarczych. - Obecnie toczy się równolegle 14 procesów negocjacyjnych. Lista różnic jest długa, ale rozszerzenie swobody handlu i inwestycji przyniesie korzyści zarówno dla Europy jak i Ameryki. Przyszła umowa handlowa poszerzy mosty wymiany handlowej pomiędzy UE a USA i zlikwiduje bariery ją ograniczające – stwierdził komisarz Karel De Gucht. Dodał też, że - Pojawiły się obawy, że w wyniku zawarcia tej umowy kraje europejskie będą musiały zrezygnować z niektórych standardów dotyczących na przykład ochrony żywności czy ochrony środowiska. Obie strony negocjacji zapewniły jednak, iż nie zamierzają ograniczać tych zasad, w związku z czym na razie nie ma takiego niebezpieczeństwa.

  Amerykański kongresman John Shimkus stwierdził natomiast, że zawarcie umowy handlowej pomiędzy UE a Stanami Zjednoczonymi jest kluczowe dla budowania dobrych relacji pomiędzy partnerami z obu stron Atlantyku. Umowa ta powinna być rozumiana jako rozszerzenie gwarancji bezpieczeństwa i wzmocnienie sojuszu obronnego opartego o struktury NATO. – Obecnie Stany Zjednoczone doświadczają boomu energetycznego opartego w znacznej mierze na eksploatacji taniego gazu z łupków. Ograniczenia w sprzedaży gazu LNG z USA do krajów UE powinny być zniesione, ponieważ tylko w ten sposób wiele państw UE  będzie mogło uniezależnić się od dostaw rosyjskiego gazu. Taka pomoc ze strony Stanów Zjednoczonych dla ich europejskich sojuszników będzie miała o wiele większe znacznie niż przysłanie do Europy kolejnych amerykańskich oddziałów wojskowych – powiedział na koniec debaty amerykański kongresman.

   

    
    
   Radosław Sikorski, Minister Spraw ZagranicznychStephen J. Hadley 

   

  Jednym z ważniejszych paneli podczas WGF była sesja poświęcona Partnerstwu Transatlantyckiemu. W panelu z udziałem polskiego Ministrem Spraw Zagranicznych, Radosławem Sikorskim oraz z byłym amerykańskim doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego Stephen J. Hadley. Panel poprowadził Frederick Kempe, prezes i dyrektor generalny Rady Atlantyckiej (Atlantic Council).

  Prelegenci zastanowili się nad przyszłością relacji na osi Stany Zjednoczone – Europa, w jakiś sposób się one zmieniła w ostatnim czasie oraz czego należy się spodziewać w ciągu najbliższych lat. Rozmawiali także o priorytetach USA i Europy oraz narzędziach potrzebnych do rozwoju Partnerstwa Transatlantyckiego. I tu dyskusja podczas panelu skierowana została na obecną sytuację na Ukrainie, roli UE i stanów Zjednoczonych oraz stosunków dyplomatycznych z Rosją.

    
    

   

  Kwestia Ukrainy poruszona została także podczas sesji Building a New Ukraine: A Pillar of European Security?(Budowanie nowejUkrainy: filar bezpieczeństwa europejskiego?) prelegenci zastanowili się nad dziedzictwem Majdanu, wyborów prezydenckich na Ukrainie oraz sposobów na osiągnięcie koniecznych reform. Rozmawiano także o ryzyku podziału Ukrainy, analizowano możliwe scenariusze rozwoju sytuacji politycznej u naszego wschodniego sąsiada i pytano, czy członkostwo w UE jest realną opcją dla Ukrainy i dla Europy.

  Ludzie Majdanu, także zostali wyróżnieni podczas Forum: wręczono im nagrodę prestiżową Nagrody Wolności Rady Atlantyckiej, którą w tym roku uhonorowano także:

  • Catherine Ashton, Wiceprezydent Komisji Europejskiej i Wysoki Przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa
  • Toomas Hendrik Ilves, Prezydent Republiki Estonii
  • Miklós Németh, były premier Węgier
  • Ludzie Majdanu: nagrodę w ich imieniu ukraińska piosenkarka, symbol Majdanu:  Rusłana
  • Polsko – Amerykańska Fundacja Wolności i Jerzy Koźmiński

   

  Wrocław Global Forum jest najbardziej prestiżową konferencją międzynarodową organizowaną we Wrocławiu i jednym z najważniejszych wydarzeń tego typu w Polsce. Jest to też jedyne forum dotyczące polityki transatlantyckiej w naszym kraju. Impreza ta odbyła się w stolicy Dolnego Śląska już po raz piąty i w tym roku uczestniczyli w niej liczni goście z całego świata. Jej organizatorami było miasto Wrocław, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz Atlantic Council. Atlantic Council jest jednym z najważniejszych think-thanków w Stanach Zjednoczonych specjalizującym się w analizie sytuacji międzynarodowej oraz doradztwie w tym zakresie. Swoje biura ma także w Stambule i w Warszawie. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych jest największym w Europie Środkowo-Wschodniej instytutem eksperckim, który się zajmuje polityką zagraniczną. Istnieje od wielu lat, a w obecnej formule został powołany w 1996 roku. Dyrektorem PISM jest Marcin Zaborowski.

  Więcej informacji na temat Wrocław Global Forum można znaleźć na stronie: http://wroclawglobalforum.com/

   

  Obecnie Unia Europejska prowadzi ze Stanami Zjednoczonymi negocjacje na temat zawarcia umowy handlowej zwanej Transatlantyckim Partnerstwem Handlowym i Inwestycyjnym (Transatlantic Trade and Investment Partnership, w skrócie zwanej TTIP). Zakłada ona wyeliminowanie ceł, barier administracyjnych i regulacyjnych, które utrudniają handel i inwestycje pomiędzy UE oraz Stanami Zjednoczonymi. Będzie to największe globalne porozumienie gospodarczo-handlowe w historii świata. Obejmie ono jedną trzecią globalnego handlu, 52 % światowego PKB i 40 % światowej produkcji. Wartość towarów i usług, jakimi jakie są wymieniane pomiędzy UE a Stanami Zjednoczonymi każdego dnia sięga 2 mld euro. Łączna wartość inwestycji USA w UE jest trzykrotnie wyższa niż w całej Azji. Unia Europejska natomiast inwestuje w USA ok. ośmiokrotnie więcej niż w Indiach i Chinach razem wziętych.

  Ostatnia aktualizacja: 16/06/2014  |Początek strony