Ścieżka nawigacji


PRZYDATNE LINKI
Wniosek o patronat honorowy Komisji Europejskiej
Komisarze
Łotewska prezydencja w UE
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego
10 lat Polski w UE
Infolinia Europe Direct
Portal Unii Europejskiej
Twoja Europa
Europejski portal e-sprawiedliwość
Strona z konsultacjami społecznymi prowadzonymi przez Komisję Europejską
Opuszczają Państwo portal Europa i wchodzą na inną stronę internetową, której polityka ochrony prywatności może się różnić od tej w portalu Europa.
Kącik dla dzieci
Kącik dla nauczycieli
SOLVIT
Europejskie Centrum Konsumenckie POLSKA
Opuszczają Państwo stronę Komisji Europejskiej i wchodzą na stronę EURANET - to wspólne przedsięwzięcie kilkunastu radiofonii europejskich poświęcone tematyce UE
Euro zagościło w Katowicach
Wyślij tę stronę pocztą elektronicznąWyślij tę stronę pocztą elektronicznąPrintPrint

13/06/2013 17:07:38

„Euro, waluta europejska" - to niezwykła wystawa, która z historycznej perspektywy pokazuje proces tworzenia unii walutowej, przygotowana przez Komisję Europejską we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. Jej uroczyste otwarcie odbyło się 10 czerwca w siedzibie Oddziału NBP w Katowicach. Odwiedzający mogą zapoznać się z dość młodą, ale niezwykle ciekawą historią waluty, dowiedzieć się o warunkach przystąpienia do strefy Euro, a nawet otrzymać pamiątkową monetę.

  Euro zagościło w Katowicach
  
         
        jpeg - 526 KB [526 KB] 
         
        jpeg - 506 KB [506 KB]

  Uroczystego otwarcia ekspozycji dokonali prof. Eugeniusz Gatnar, członek zarządu NBP, oraz Natalia Szczucka, Dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej we Wrocławiu. W przemówieniach inaugurujących otwarcie wystawy dyrektor Szczucka oraz prof. Gatnar podkreślili niezwykle ważna rolę, jaką odgrywa waluta Euro w procesie integracji Europejskiej, której celem jest zapewnienie pokoju i dobrobytu w zjednoczonej Europie.

  Natalia Szczucka zaprezentowała najważniejsze działania antykryzysowe, jakie są obecnie podejmowane w strefie Euro oraz przybliżyła zebranym gościom perspektywy budowy w najbliższych latach nowego ładu gospodarczego w Unii Europejskiej.

  
         
        jpeg - 413 KB [413 KB] 
         
        jpeg - 244 KB [244 KB]

  Wystawa "Euro, waluta europejska" została przygotowana przez Komisję Europejską

  i zaprezentowana po raz pierwszy w Brukseli w 2007 r. Od tego czasu odwiedziła ona już 10 krajów Unii Europejskiej i ponad 30 miast. Polska jest 11 krajem goszczącym tę wystawę, która wcześniej była prezentowana w Łodzi i w Krakowie. W tym roku wystawa zagości jeszcze w Olsztynie (od 15 lipca do 13 września), Szczecinie (od 16 września do 12 listopada) i w Bydgoszczy (od 14 listopada do 31 grudnia).

  
         
        jpeg - 616 KB [616 KB] 
         
        jpeg - 527 KB [527 KB]

  Wystawa poświęcona Euro w przystępny i ciekawy sposób ukazuje historię wspólnej europejskiej waluty oraz proces, który doprowadził do utworzenia Unii Gospodarczej i Walutowej (UGW). W atrakcyjny sposób przedstawia również historię strefy Euro, rolę waluty Euro nie tylko w Unii Europejskiej, ale na całym świecie, jak również jej znaczenie dla obywateli. Wystawa zawiera także informacje na temat polityki gospodarczej UE, warunków przystąpienia do strefy Euro oraz perspektyw dla przyjęcia wspólnej europejskiej waluty przez Polskę. Zwiedzający dowiedzą się również jak zabezpieczone są banknoty i monety Euro. Dla najmłodszych gości przygotowano specjalne atrakcje, a wszyscy zwiedzający mogą samodzielnie wybić dla siebie pamiątkową monetę.

  
         
        jpeg - 367 KB [367 KB] 
         
        jpeg - 252 KB [252 KB]

  Ekspozycję odwiedzać można od 10 czerwca do 10 lipca 2013 r. w siedzibie Okręgowego Oddziału Narodowego Banku Polskiego w Katowicach na ulicy Bankowej 1. Wystawa czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach pracy banku. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

  Poniżej relacje radiowe i telewizyjne z wydarzenia:

  http://www.tvzabrze.eu/aktualnosci/aktualnosci/wydarzenia-,1,1,9729 

  http://www.vanessa.com.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=12034&Itemid=86

  eurowystawa.mp3 mp3 - 2 MB [2 MB]

   

  Ostatnia aktualizacja: 21/06/2013  |Początek strony