Ścieżka nawigacji


PRZYDATNE LINKI
Wniosek o patronat honorowy Komisji Europejskiej
Komisarze
Łotewska prezydencja w UE
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego
10 lat Polski w UE
Infolinia Europe Direct
Portal Unii Europejskiej
Twoja Europa
Europejski portal e-sprawiedliwość
Strona z konsultacjami społecznymi prowadzonymi przez Komisję Europejską
Opuszczają Państwo portal Europa i wchodzą na inną stronę internetową, której polityka ochrony prywatności może się różnić od tej w portalu Europa.
Kącik dla dzieci
Kącik dla nauczycieli
SOLVIT
Europejskie Centrum Konsumenckie POLSKA
Opuszczają Państwo stronę Komisji Europejskiej i wchodzą na stronę EURANET - to wspólne przedsięwzięcie kilkunastu radiofonii europejskich poświęcone tematyce UE
Obywatelski Dzień Europy
Wyślij tę stronę pocztą elektronicznąWyślij tę stronę pocztą elektronicznąPrintPrint

13/05/2013 18:33:24

Po pierwszych, udanych obchodach Dnia Europy w roku 2012, Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej wraz z Biurem Informacyjnym Parlamentu Europejskiego również w tym roku postanowiło w dniu 9 maja przeobrazić Park Staromiejski w swoiste Miasteczko Europejskie. Przyciągnęło ono mieszkańców Wrocławia i Dolnego Śląska stoiskami zaaranżowanymi specjalnie na tę okazję przez różne organizacje, konsulaty krajów europejskich, instytuty kulturalno-językowe oraz organizacje pozarządowe. W Europejskim Miasteczku Obywatelskim, przygotowanym z okazji Europejskiego Roku Obywateli, zasięgnąć można było porady prawnej oraz dowiedzieć się więcej o prawach obywatela Europy.

  Obywatelski Dzień Europy

  Zanim doszło do oficjalnego otwarcia obchodów w Parku Staromiejskim, w Domu Europy na europejskim śniadaniu spotkali się goście, wśród których nie zabrakło przedstawicieli władz lokalnych, konsulatów, zaprzyjaźnionych instytucji, rektorów uczelni, przedstawicieli kościołów i związków wyznaniowych.

  Obejrzyj film, prezentujący to, co działo się w Parku Staromiejskim.

  W swobodnej atmosferze goście mieli okazję podzielić się swoimi refleksjami dotyczącymi kwestii europejskich, jak również poznać wyniki sprawozdania na temat obywatelstwa oraz inicjatywę Komisji Europejskiej na rzecz wzmocnienia praw obywateli EU z prezentacji dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej Natalii Szczuckiej

  
         
        jpeg - 464 KB [464 KB] 
         
        jpeg - 330 KB [330 KB]
  
         
        jpeg - 460 KB [460 KB] 
         
        jpeg - 453 KB [453 KB]

  Można było także odebrać własnego symbolicznego 'Nobla' w formie przypinki upamiętniającej przyznanie Unii Europejskiej Pokojowej Nagrody.

  
         
        jpeg - 354 KB [354 KB]

  Po spotkaniu w Domu Europy goście udali się do Parku Staromiejskiego, gdzie oficjalnie otwarto obchody Dnia Europy. Wśród otwierających znaleźli się Dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej Natalia Szczucka, Szef Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego Łukasz Kempara, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Jacek Protasiewicz, Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, wicewojewoda Ewa Mańkowska, radny sejmiku województwa dolnośląskiego Jacek Pilawa. Obchody uświetnił również konsul generalny Niemiec Gottfried Zeitz oraz Ivan del Vechio, ambasador Chorwacji, która już 1 lipca dołączy do europejskiej rodziny krajów członkowskich.

  
         
        jpeg - 614 KB [614 KB]

  Otwierający obchody wielokrotnie podkreślali istotę oraz znaczenie przynależności do wspólnoty europejskiej oraz zachęcali do wspólnego świętowania.

  
         
        jpeg - 572 KB [572 KB] 
         
        jpeg - 933 KB [933 KB]

  Podczas otwarcia uroczystości Natalia Szczucka, dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej we Wrocławiu, zaprosiła wszystkich zgromadzonych do odwiedzania stoisk Europejskiego Miasteczka Obywatelskiego. Przypomniała, że rok 2013 ustanowiony został przez Komisję Europejskim Rokiem Obywateli.   

  
         
        jpeg - 725 KB [725 KB] 
         
        jpeg - 554 KB [554 KB]

  Przemówieniom towarzyszyły występy chóru dziecięcego ze Szkoły Podstawowej nr 113 we Wrocławiu, który odśpiewał hymn Unii Europejskiej - Odę do radości.

  
         
        jpeg - 650 KB [650 KB] 
         
        jpeg - 791 KB [791 KB]

  Podczas gdy na scenie odbywały się występy artystyczne z różnych stron Europy (wśród artystów znaleźli się m.in. dziecięcy zespół romski Terne Romani Bacht, grupa flamenco z MDK Krzyki, fundacja TERRA dla Pokoju i Tolerancji, zespół działający przy Związku Ukraińców),  

  
         
        jpeg - 722 KB [722 KB]
  
         
        jpeg - 646 KB [646 KB] 
         
        jpeg - 791 KB [791 KB]

  w namiocie Komisji Europejskiej i  Parlamentu Europejskiego oraz w Europejskim Miasteczku Obywatelskim można było zasięgnąć porady prawnej, zdobyć cenne publikacje oraz dowiedzieć się, jakie prawa przysługują wszystkim Europejczykom.

  
         
        jpeg - 710 KB [710 KB] 
         
        jpeg - 771 KB [771 KB]

  W Miasteczku Europejskim nie brakowało atrakcji zapewnionych przez gospodarzy stoisk m.in. z Niemiec, Austrii, Francji, Bułgarii, Europejskiej Stolicy Kultury 2016, Urzędu Miejskiego, organizacji pozarządowych oraz wrocławskiego punktu Europe Direct. Do Wrocławia specjalnie na obchody Dnia Europy przybyli przedstawiciele dwóch popularnych regionów turystycznych Chorwacji, która już 1 lipca stanie się krajem członkowskim Unii Europejskiej.

  
         
        jpeg - 753 KB [753 KB]

  W tym roku podczas obchodów na scenie letniej Teatru Lalek zagościł spektakl „O przedsiębiorczym Janku i jego niemądrych braciszkach”, skierowany do najmłodszych odbiorców, ale cieszący się zainteresowaniem również wśród dorosłych. Dowiedzieliśmy się z niego o tym, czym jest oszczędzanie czy inwestowanie, że nie warto nierozważnie wydawać pieniędzy, zwłaszcza pożyczonych, jak również o tym, że nie wolno podpisywać umów bez ich uważnego przeczytania.

  
         
        jpeg - 270 KB [270 KB]

  Podczas gdy setki wrocławian i mieszkańców województwa dolnośląskiego przechadzało się po Europejskim Miasteczku Obywatelskim, Syriusz, oficjalna maskotka Unii Europejskiej, pozował do zdjęć z najmłodszymi.

  
         
        jpeg - 632 KB [632 KB] 
         
        jpeg - 746 KB [746 KB]

  W trakcie obchodów młodzież szkolna miała możliwość zapisów na lekcje europejskie z gościnnym udziałem Williama Martina, wieloletniego pracownika Komisji Europejskiej. Lekcje odbywały się w Domu Europy i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

  Obchody Dnia Europy zakończył występ Chóru Uniwersytetu III Wieku przy Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu

  
         
        jpeg - 652 KB [652 KB]

  Podczas europejskiego świętowania w Parku Staromiejskim padły deklaracje ze strony organizatorów dotyczące przyszłorocznych obchodów Dnia Europy, na które już dzisiaj serdecznie wszystkich zapraszamy.

  
         
        jpeg - 389 KB [389 KB]

  Zapraszamy również na lekcje europejskie do Domy Europy, które odbywają się regularnie. Więcej informacji pod adresem www.ec.europa.eu/polska/wroclaw

   

  Ostatnia aktualizacja: 27/06/2013  |Początek strony