Ścieżka nawigacji


PRZYDATNE LINKI
Wniosek o patronat honorowy Komisji Europejskiej
Komisarze
Łotewska prezydencja w UE
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego
10 lat Polski w UE
Infolinia Europe Direct
Portal Unii Europejskiej
Twoja Europa
Europejski portal e-sprawiedliwość
Strona z konsultacjami społecznymi prowadzonymi przez Komisję Europejską
Opuszczają Państwo portal Europa i wchodzą na inną stronę internetową, której polityka ochrony prywatności może się różnić od tej w portalu Europa.
Kącik dla dzieci
Kącik dla nauczycieli
SOLVIT
Europejskie Centrum Konsumenckie POLSKA
Opuszczają Państwo stronę Komisji Europejskiej i wchodzą na stronę EURANET - to wspólne przedsięwzięcie kilkunastu radiofonii europejskich poświęcone tematyce UE
Szachy w szkole
Wyślij tę stronę pocztą elektronicznąWyślij tę stronę pocztą elektronicznąPrintPrint

27/09/2012 17:06:04

Piotr Borys, poseł do Parlamentu Europejskiego i Garri Kasparow, wielokrotny szachowy mistrz świata chwalili na konferencji prasowej we Wrocławiu i podczas spotkania z publicznością deklarację PE, popierającą program Szachy w Szkole. Deklaracja zakłada, że bez względu na wiek dziecka szachy mogą poprawić jego koncentrację, zwiększyć cierpliwość i wytrwałość, a także rozwinąć zmysł twórczy, intuicję oraz umiejętności analitycznego myślenia i podejmowania decyzji.

  Szachy w szkole

  Piotr Borys podkreślał wagę deklaracji, którą udało się przyjąć rzadko spotykaną przewagą głosów, uzyskując poparcie posłów niezależnie od opcji politycznej i narodowości.

  Dzięki deklaracji program nauczania szachów w szkole będzie mógł korzystać z dofinansowania ze środków europejskich. Borys stwierdził, że jak najszybciej powinny zostać przygotowane programy pilotażowe i poinformował, że o możliwościach realizacji programu w województwie dolnośląskim będzie rozmawiać z jego władzami.

  Poseł do PE zwrócił również uwagę, że w czasie niżu demograficznego kompetencje szachowe nauczycieli mogą znacznie podnieść ich wartość na rynku pracy.

  Garri Kasparow podziękował polskim posłom do Parlamentu Europejskiego za to, że odegrali szczególną rolę w przygotowaniu deklaracji, która jego staniem stanowi doskonałe narzędzie, które pozwoli uczyć nauczycieli jak uczyć gry w szachy i tym samym uczynić królewską grę bardziej przystępną, tak aby przynosiła korzyści możliwie szerokiemu gronu.

  
         
        jpeg - 143 KB [143 KB] 
         
        jpeg - 148 KB [148 KB]

   

  Kasparowowi wtórował obecny na konferencji prasowej i podczas spotkania z publicznością prezes Polskiego Związku Szachowego, Tomasz Sielicki, który podkreślał, że nauczanie szachów w szkole nie wiąże się z wprowadzeniem nowego przedmiotu, a jedynie udostępnieniem narzędzia, które podniesie jakość nauczania innych przedmiotów, co zostało naukowo udowodnione.

  Deklaracja przyjęta przez posłów do Parlamentu Europejskiego zakłada, że bez względu na wiek dziecka szachy mogą poprawić jego koncentrację, zwiększyć cierpliwość i wytrwałość, a także rozwinąć zmysł twórczy, intuicję, pamięć oraz umiejętności analitycznego myślenia i podejmowania decyzji.

  Gra w szachy uczy też determinacji, motywacji i sportowego zachowania. Ponieważ szachy są grą dostępną dla dzieci z każdej grupy społecznej, mogą przyczyniać się do osiągnięcia spójności społecznej i realizacji celów politycznych takich jak integracja społeczna, zwalczanie dyskryminacji, zmniejszenie wskaźnika przestępczości czy nawet walka z różnymi rodzajami uzależnień.

   

  Ostatnia aktualizacja: 27/09/2012  |Początek strony