Ścieżka nawigacji


PRZYDATNE LINKI
Wniosek o patronat honorowy Komisji Europejskiej
Komisarze
Łotewska prezydencja w UE
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego
10 lat Polski w UE
Infolinia Europe Direct
Portal Unii Europejskiej
Twoja Europa
Europejski portal e-sprawiedliwość
Strona z konsultacjami społecznymi prowadzonymi przez Komisję Europejską
Opuszczają Państwo portal Europa i wchodzą na inną stronę internetową, której polityka ochrony prywatności może się różnić od tej w portalu Europa.
Kącik dla dzieci
Kącik dla nauczycieli
SOLVIT
Europejskie Centrum Konsumenckie POLSKA
Opuszczają Państwo stronę Komisji Europejskiej i wchodzą na stronę EURANET - to wspólne przedsięwzięcie kilkunastu radiofonii europejskich poświęcone tematyce UE
Dziennikarze piszą o zdrowiu
Wyślij tę stronę pocztą elektronicznąWyślij tę stronę pocztą elektronicznąPrintPrint

21/08/2013 00:00:00

Trwa kolejna edycja konkursu dla dziennikarzy zajmujących się tematyką zdrowia. Do udziału zapraszamy autorów z całej UE! Zwycięzcy otrzymają wysokie nagrody pieniężne – do 6,5 tys. euro. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 września 2013 r. Konkurs „Zdrowie UE” przebiega dwuetapowo – najpierw wyłaniani będą laureaci krajowi, potem europejscy.

  Dziennikarze piszą o zdrowiu

  Kolejna, piąta już edycja konkursu ma ten sam cel co poprzednie – promować i nagradzać najlepsze artykuły informujące społeczeństwo o tym, jak dbać o zdrowie, o opiece zdrowotnej oraz o prawach pacjentów. Ponieważ Chorwacja przystąpiła 1 lipca br. do UE, w konkursie mogą już wziąć udział dziennikarze z aż 28 krajów!

  Unijny komisarz ds. zdrowia Tonio Borg powiedział: - Informowanie społeczeństwa o kwestiach związanych ze zdrowiem jest szalenie ważne. Dziennikarze odgrywają pierwszoplanową rolę w tym procesie, dostarczając czytelnikom informacji o tym, jak zachować zdrowie, jak korzystać z praw przysługujących pacjentom lub jak poruszać się po systemach opieki zdrowotnej. Dlatego już po raz piąty zapraszamy dziennikarzy zajmujących się tematyką zdrowotną do udziału w konkursie na najlepszy artykuł w tej dziedzinie.

  Tematy

  Tematy ogólne tegorocznej edycji to profilaktyka, opieka zdrowotna, systemy opieki zdrowotnej oraz prawa pacjenta. Tematy szczegółowe to:

  • opieka zdrowotna za granicą
  • choroby rzadkie
  • dawstwo i przeszczepianie narządów
  • pracownicy służby zdrowia
  • bezpieczeństwo pacjenta i zakażenia szpitalne
  • choroby przewlekłe: nowotwory, choroby układu krążenia i cukrzyca
  • szczepienie przeciwko grypie i szczepienia u dzieci
  • racjonalne stosowanie antybiotyków
  • proces starzenia się i różne formy demencji
  • aktywność i zdrowie w podeszłym wieku
  • produkty farmaceutyczne
  • czynniki mające wpływ na stan zdrowia: papierosy, alkohol, odżywianie i aktywność fizyczna.

  Rejestracja na stronie internetowej

  Nagrody

  Zdobywca pierwszego miejsca otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 6,5 tys. euro, a zdobywcy nagrody drugiej i trzeciej odpowiednio 4 tys. euro i 2,5 tys. euro.

  Wybór zwycięzców i wręczenie nagród

  W każdym państwie UE pierwsze, krajowe jury, w którego skład wejdą dziennikarze i eksperci w dziedzinie zdrowia publicznego, pod przewodnictwem przedstawiciela Komisji Europejskiej, wybierze jednego krajowego finalistę. Spośród 28 finalistów drugie jury – na szczeblu unijnym – wybierze następnie trzech zwycięzców. 28 finalistów zaproszonych zostanie na uroczystość wręczenia nagród, która odbędzie się w Brukseli na początku przyszłego roku.

  Regulamin

  • Uczestnicy konkursu muszą być pełnoletnimi obywatelami jednego z 28 państw członkowskich UE lub na stałe w nim zamieszkiwać.
  • Każdy z uczestników może przedstawić nie więcej niż dwa artykuły, natomiast zgłoszenia od zespołów będą przyjmowane pod warunkiem, że zespół nie liczy więcej niż pięć osób.
  • Wszystkie zgłoszone artykuły muszą być artykułami pierwotnie opublikowanymi w prasie drukowanej lub w serwisie internetowym w okresie od 1 sierpnia 2012 r. do 30 września 2013 r. oraz muszą być napisane w jednym z urzędowych języków UE.
  • Długość artykułu nie powinna przekraczać 20 tys. znaków (ze spacjami).
  • Szczegółowy regulamin konkursu jest dostępny na poświęconej mu stronie internetowej.

   

  Zgłosić artykuł lub uzyskać więcej informacji można na stronie internetowej.

  Strona internetowa komisarza Tonio Borga

  Konkurs na Facebooku: EU Health Prize for Journalists

  Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia na Twitterze: @EU_Health

   

  Ostatnia aktualizacja: 29/08/2013  |Początek strony