Ścieżka nawigacji


PRZYDATNE LINKI
Komisarze
Luksemburska prezydencja w UE
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego
Infolinia Europe Direct
Portal Unii Europejskiej
Twoja Europa
Europejski portal e-sprawiedliwość
Strona z konsultacjami społecznymi prowadzonymi przez Komisję Europejską
Opuszczają Państwo portal Europa i wchodzą na inną stronę internetową, której polityka ochrony prywatności może się różnić od tej w portalu Europa.
Kącik dla dzieci
Kącik dla nauczycieli
SOLVIT
Europejskie Centrum Konsumenckie POLSKA
Opuszczają Państwo stronę Komisji Europejskiej i wchodzą na stronę EURANET - to wspólne przedsięwzięcie kilkunastu radiofonii europejskich poświęcone tematyce UE
Europejski Tydzień Kodowania
Wyślij tę stronę pocztą elektronicznąWyślij tę stronę pocztą elektronicznąPrintPrint

09/10/2015 00:00:00

Rusza trzecia edycja Europejskiego Tygodnia Kodowania! Od 10 do 18 października 2015 r. miliony dzieci, młodzieży, dorosłych, rodziców, nauczycieli, przedsiębiorców i decydentów ponownie spotkają się w całej Europie na imprezach i w klasach, aby uczyć się kreatywnego programowania.

  Europejski Tydzień Kodowania

  - Umiejętności cyfrowe są niezbędne, aby stworzyć prawdziwie jednolity rynek cyfrowy i pomóc nam zrozumieć, jak zbudowany jest nasz świat opleciony coraz gęstszą siecią połączeń. Kodowanie to nie tylko kwestia programowania, ale również umiejętność rozwiązywania problemów, komunikowania się, współpracy i kreatywności, potrzebnych na rynku pracy obecnie i w przyszłości - powiedział Andrus Ansip, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. jednolitego rynku cyfrowego.

  Chcemy pokazać, w jaki sposób można realizować pomysły dzięki kodowaniu, by zwrócić uwagę na istotę programowania, pokazać, że nie jest to żadna magiczna wiedza i zaoferować zmotywowanym ludziom wspólne zajęcia z programowania. Jeśli jesteś dzieckiem, młodym człowiekiem, programistą, rodzicem, nauczycielem, przedsiębiorcą lub prowadzisz szkołę – nadszedł czas, by zaplanować wydarzenie Tygodnia Kodowania i umieścić je na mapie dostępnej na stronie codeweek.eu.

  Alessandro Bogliolo, lider zespołu 90 wolontariuszy pracujących przy Europejskim Tygodniu Kodowania, powiedział: - Od zarania dziejów wspólnie tworzyliśmy przedmioty, które zmieniały nasze życie, korzystając z kamienia, żelaza, papieru i ołówka. Dziś żyjemy w innej epoce, a rzeczywistość kształtujemy poprzez kodowanie. W różnych okresach występuje zapotrzebowania na różne zawody i umiejętności. W trakcie Tygodnia Kodowania chcemy dać każdemu Europejczykowi możliwość odkrycia, ile radości może sprawić kodowanie. Nauczmy się kodować, by kształtować naszą przyszłość.

  Europejski Tydzień Kodowania to spontaniczny ruch realizowany przez wolontariuszy, którzy propagują kodowanie w swoich krajach jako ambasadorowie Europejskiego Tygodnia Kodowania. Inicjatywa została zapoczątkowana w 2013 r. przez młodych doradców ds. agendy cyfrowej. W zeszłym roku ponad 150 000 osób uczestniczyło w 4200 wydarzeniach związanych z kodowaniem w 36 krajach w Europie i poza nią.

  W ramach strategii na rzecz jednolitego rynku cyfrowego Komisja Europejska wspiera Europejski Tydzień Kodowania i pozostałe niezależne inicjatywy zmierzające do podniesienia umiejętności cyfrowych, w tym programowania, wśród różnych grup docelowych. Komisja zajmie się również umiejętnościami informatycznymi i wiedzą fachową realizując przyszłe inicjatywy w zakresie umiejętności i szkoleń, a także opracuje strategię umiejętności cyfrowych”.

  Jak wziąć udział w Europejskim Tygodniu Kodowania?

  • Dzieci/młodzież/dorośli mogą uczestniczyć w wydarzeniach związanych z programowaniem, a także zorganizować własne wydarzenia, by pokazać innym, w jaki sposób programować.
  • Programiści mogą zorganizować warsztaty w lokalnych szkołach, klubach informatycznych czy domach kultury.
  • Nauczyciele znający się na programowaniu mogą poprowadzić lekcje programowania, podzielić się z innymi swoim konspektami lekcji, zorganizować warsztaty dla kolegów.
  • Nauczyciele, którzy nie znają się na programowaniu, mogą zorganizować seminaria albo zachęcić rodziców lub studentów, by nawzajem uczyli się programowania.
  • Rodzice mogą zachęcić dzieci do udziału w warsztatach z programowania.
  • Przedsiębiorstwa i organizacje non-profit mogą zorganizować warsztaty poświęcone programowaniu, udostępnić swoich pracowników jako szkoleniowców w ramach akcji „powrót do szkolenia”, zorganizować zawody w programowaniu w formie zabawy albo zasponsorować  wydarzenia związane z programowaniem.
  • Każdy, kto weźmie udział w wydarzeniu związanym z programowaniem, będzie mógł opowiedzieć nam o swoich doświadczeniach i zainspirować innych.

   

  Po co uczyć się kodowania?

  Żyjemy w czasach gwałtownego rozwoju technologicznego. Sposób, w jaki pracujemy, jak się porozumiewamy, jak robimy zakupy, a także jak myślimy uległ drastycznej zmianie. Aby sprostać tym szybkim zmianom, aby zrozumieć świat wokół nas, musimy nie tylko pogłębiać naszą wiedzę na temat nowych technologii, ale również rozwijać umiejętności i zdolności, które pomogą nam dostosować się do życia w nowych czasach.

  Nauka kodowania pomoże nam zrozumieć sposób działania, pozwoli realizować pomysły i kształtować rzeczywistość, zarówno w pracy jak i w trakcie zabawy. Co więcej, pomaga nam uwolnić swój potencjał kreatywności i współpracy ze wspaniałymi ludźmi w pobliżu nas i na całym świecie.

  Kontekst

  Europejski Tydzień Kodowania zyskał poparcie ruchów działających na rzecz kodowania i edukacji, takich jak CoderDojo i RailsGirls oraz najważniejszych spółek z sektora technologii oraz IT, które mają pomóc przybliżyć programowanie milionom dzieci, na przykład oferując kursy programowania, opracowując moduły kształcenia i pomagając szkolić nauczycieli.

  W ramach wielkiej koalicji na rzecz miejsc pracy w sektorze cyfrowym Microsoft, Google, Telefonica, Liberty Global i Facebook wraz z EU School uruchomiły unijną inicjatywę kodowania, a wielu innych partnerów z wielkiej koalicji organizuje imprezy podczas Europejskiego Tygodnia Kodowania.

  Europejski Tydzień Kodowania zyskał taką popularność, że po raz pierwszy zostanie zorganizowany w roku także Afrykański Tydzień Kodowania. Dzięki wielostronnemu partnerstwu Afrykański Tydzień Kodowania odbędzie się w 10 krajach afrykańskich, gdzie na dzieci i dorosłych z całego kontynentu czeka ponad tysiąc imprez.

  Przydatne linki

  Kontakt: Ambasadorzy Europejskiego Tygodnia Kodowania w poszczególnych krajach.

  Ostatnia aktualizacja: 13/10/2015  |Początek strony