Ścieżka nawigacji


PRZYDATNE LINKI
Wniosek o patronat honorowy Komisji Europejskiej
Włoska prezydencja w UE
10 lat Polski w UE
Portal Unii Europejskiej
Infolinia Europe Direct
José Manuel Barroso - przewodniczący Komisji Europejskiej
Europejski portal e-sprawiedliwość
Twoja Europa
Strona z konsultacjami społecznymi prowadzonymi przez Komisję Europejską
Konsultacje społeczne w sprawie strategii „Europa 2020”
Opuszczają Państwo portal Europa i wchodzą na inną stronę internetową, której polityka ochrony prywatności może się różnić od tej w portalu Europa.
Europejskie Centrum Konsumenckie POLSKA
SOLVIT
Kącik dla dzieci
Kącik dla nauczycieli
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego
Opuszczają Państwo stronę Komisji Europejskiej i wchodzą na stronę EURANET - to wspólne przedsięwzięcie kilkunastu radiofonii europejskich poświęcone tematyce UE
24 takie miejsca w Polsce
Wyślij tę stronę pocztą elektronicznąWyślij tę stronę pocztą elektronicznąPrintPrint

03/03/2011 14:39:49

Jakie znaczenie ma polskie przewodnictwo w Radzie UE czyli tzw. prezydencja? Jak w Polsce promować wolontariat? To tylko niektóre tematy, jakie poruszano podczas spotkania przedstawicieli Sieci Informacyjnej Europe Direct. W warsztatach w Krakowie uczestniczyło prawie 40 konsultantów z całej Polski.

  24 takie miejsca w Polsce

  W dniach 2-4 marca konsultanci Europe Direct wymieniali swoje doświadczenia podczas spotkania, którego gospodarzem był punkt informacyjny w Krakowie, prowadzony przez Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowskiej.

  Ponieważ obecny rok został ogłoszony Europejskim Rokiem Wolontariatu, na spotkaniu dyskutowano m.in. jak aktywnie promować tego typu działalność. Polska jest na jednym z ostatnich miejsc w Europie pod względem zaangażowania obywateli w wolontariat.

  
         
        jpeg - 193 KB [193 KB] 
         
        jpeg - 215 KB [215 KB]

   

  Z relacji uczestników wynika, że osoby zgłaszające się do punktów Europe Direct najczęściej pytają o możliwości skorzystania ze środków unijnych np. na działalność gospodarczą lub doskonalenie zawodowe. Wiele pytań dotyczy też możliwości podejmowania pracy lub studiowania w innym kraju UE oraz różnych aspektów prezydencji, czyli polskiego przewodnictwa w Radzie UE.

   

  
         
        jpeg - 179 KB [179 KB] 
         
        jpeg - 182 KB [182 KB]

   

  3 marca gośćmi spotkania w Krakowie były przedstawicielki Ministerstwa Spraw Zagranicznych – Maja Żywioł oraz Magdalena Piecuch z departamentu zajmującego się przygotowaniem do prezydencji.

  Przedstawicielki MSZ przedstawiły plan przygotowań, akcji komunikacyjnych i obszary priorytetowe prezydencji. Wśród tych ostatnich znalazły się sprawy związane z rynkiem wewnętrznym, polityką wschodnią (Partnerstwo Wschodnie), polityką energetyczną i obronną. Jednym z priorytetów polskiego przewodnictwa będzie także kwestia wypracowania kolejnej perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020.

   

  
         
        jpeg - 192 KB [192 KB] 
         
        jpeg - 196 KB [196 KB]

   

  Dodatkowe informacje o prezydencji:

  Prezydencja w Radzie UE to rotacyjne przewodnictwo w UE pełnione kolejno przez Państwa Członkowskie przez sześć miesięcy. Polska będzie sprawować przewodnictwo w Radzie UE w drugiej połowie 2011 r. Będzie czwartym z "nowych" państw członkowskich Unii Europejskiej, które będzie sprawowało prezydencję (po Słowenii, Czechach i Węgrzech). Polska jest pierwszym krajem obejmującym prezydencję w ramach trio: Polska-Dania-Cypr.

  Strona poświęcona polskiej prezydencji: www.prezydencjaue.gov.pl

   

  
         
        jpeg - 224 KB [224 KB] 
         
        jpeg - 162 KB [162 KB]

   

  Europe Direct to ogólnoeuropejska sieć informacyjna, zarządzana przez KE. Swoją działalność rozpoczęła w 2005 roku. W jej skład wchodzą Punkty Informacyjne Europe Direct oraz Centra Dokumentacji Europejskiej rozmieszczone w poszczególnych regionach krajów członkowskich.

  Ostatnia aktualizacja: 08/03/2011  |Początek strony