Ścieżka nawigacji


PRZYDATNE LINKI
Wniosek o patronat honorowy Komisji Europejskiej
Włoska prezydencja w UE
10 lat Polski w UE
Portal Unii Europejskiej
Infolinia Europe Direct
José Manuel Barroso - przewodniczący Komisji Europejskiej
Europejski portal e-sprawiedliwość
Twoja Europa
Strona z konsultacjami społecznymi prowadzonymi przez Komisję Europejską
Konsultacje społeczne w sprawie strategii „Europa 2020”
Opuszczają Państwo portal Europa i wchodzą na inną stronę internetową, której polityka ochrony prywatności może się różnić od tej w portalu Europa.
Europejskie Centrum Konsumenckie POLSKA
SOLVIT
Kącik dla dzieci
Kącik dla nauczycieli
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego
Opuszczają Państwo stronę Komisji Europejskiej i wchodzą na stronę EURANET - to wspólne przedsięwzięcie kilkunastu radiofonii europejskich poświęcone tematyce UE
Żywność regionalna szansą rozwoju
Wyślij tę stronę pocztą elektronicznąWyślij tę stronę pocztą elektronicznąPrintPrint

11/02/2010 00:00:00

Czy trzeba kogoś przekonywać o wyższości produktów regionalnych nad żywnością wyprodukowaną w sposób przemysłowy? Z pewnością nie. W Europie żywność regionalna stała się zresztą prawdziwym hitem, a jej producentom pozwoliła osiągnąć finansowy sukces. Jednak jak wykorzystać tę szansę w sposób legalny? O tym mogli dowiedzieć się uczestnicy spotkania „Produkcja żywności regionalnej szansą rozwoju obszarów wiejskich”, zorganizowanego przez Europe Direct Warmia i Mazury, które odbyło się 5 lutego 2010 r. w Olsztynie.

  Żywność regionalna szansą rozwoju

  Produkcja żywności regionalnej to szansa dla wielu małych przetwórni oraz gospodarstw, które wytwarzając regionalne produkty żywnościowe oparte na tradycyjnych, sprawdzonych przez pokolenia metodach produkcji mogą uzyskać dodatkowy dochód z rolnictwa. Aby wykorzystać tę szansę, potrzeba jednak niemałej wiedzy, gdyż żywność regionalna ma być nie tylko smaczna i zdrowa, ale musi być wytworzona również w sposób bezpieczny, zarówno pod względem weterynaryjnym, higienicznym, jak i sanitarnym. Dlatego do udziału w spotkaniu organizatorzy seminarium „Produkcja żywności regionalnej szansą rozwoju obszarów wiejskich” zaprosili zarówno praktyków, jak i ekspertów.

  Pan Sławomir Olender, rolnik z Marcinkowa, jako pierwszy w województwie warmińsko-mazurskim otworzył sklep z żywnością regionalną. W jego sklepie sprzedawane są produkty żywnościowe wyprodukowane w jego własnym gospodarstwie – w tym kontekście hasło „Od pola do stołu” nabiera pełnego znaczenia.

  W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii i Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, którzy opowiedzieli o wymogach weterynaryjnych, higienicznych i sanitarnych w produkcji żywności regionalnej.

  Podobne spotkania jak to 5 lutego w Olsztynie zostały zaplanowane na przełomie lutego i marca br. w subregionie ełckim i elbląskim. Jego organizatorzy z Punktu Informacyjnego UE Europe Direct Warmia i Mazury mają nadzieję, że dzięki takim właśnie inicjatywom zwiększy się świadomość tego, czym są produkty regionalne i tradycyjne, a także wzrośnie wiedza mieszkańców regionu na temat możliwości produkcji, sprzedaży i ochrony żywności regionalnej. Ambicją Warmii i Mazur jest bowiem osiągnięcie jak najwyższej liczby zarejestrowanych w Unii specjałów regionalnych.

   

  Ostatnia aktualizacja: 30/10/2010  |Początek strony