Ścieżka nawigacji


PRZYDATNE LINKI
Wniosek o patronat honorowy Komisji Europejskiej
Włoska prezydencja w UE
10 lat Polski w UE
Portal Unii Europejskiej
Infolinia Europe Direct
José Manuel Barroso - przewodniczący Komisji Europejskiej
Europejski portal e-sprawiedliwość
Twoja Europa
Strona z konsultacjami społecznymi prowadzonymi przez Komisję Europejską
Konsultacje społeczne w sprawie strategii „Europa 2020”
Opuszczają Państwo portal Europa i wchodzą na inną stronę internetową, której polityka ochrony prywatności może się różnić od tej w portalu Europa.
Europejskie Centrum Konsumenckie POLSKA
SOLVIT
Kącik dla dzieci
Kącik dla nauczycieli
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego
Opuszczają Państwo stronę Komisji Europejskiej i wchodzą na stronę EURANET - to wspólne przedsięwzięcie kilkunastu radiofonii europejskich poświęcone tematyce UE
Co Ty robisz dla środowiska?
Wyślij tę stronę pocztą elektronicznąWyślij tę stronę pocztą elektronicznąPrintPrint

25/03/2008 00:00:00

Choć deklarujemy, że ochrona środowiska ma dla nas duże znaczenie, za słowami rzadko idą czyny. Z ostatniego badania opinii na temat postawy obywateli UE wobec środowiska wynika, że 96 proc. Europejczyków twierdzi, że ochrona planety ma dla nich znaczenie, niewielu jednak gotowych jest zmienić swoje nawyki, aby konkretnie przyczynić się do realizacji tego celu.

  Co Ty robisz dla środowiska?

  Choć większość z nas przyznaje, że mamy wpływ na stan środowiska, niechętnie dostrzegamy fakt, że niektóre z naszych przyzwyczajeń są dla niego nieprzyjazne. Dlatego możliwe, że wcale nie ograniczymy korzystania z samochodu ani nie zaczniemy stosować produktów przyjaznych dla środowiska.

  Jesteśmy pełni najlepszych intencji, ale niestety nie idą za nimi czyny. Z sondażu wynika również, że Europejczycy uważają, że w tych kwestiach większą rolę powinny odgrywać rządy. Dwie trzecie respondentów opowiada się za tym, aby decyzje mające wpływ na środowisko podejmowane były na szczeblu ogólnoeuropejskim, a 82 proc. uważa, że unijne przepisy są potrzebne. Przesłanie jest raczej jasne − przyjazne dla środowiska postępowanie trzeba egzekwować.

  Każdy z nas może zrobić coś dla środowiska. Na wielu stronach internetowych Komisji Europejskiej można znaleźć praktyczne wskazówki dotyczące ekologicznych wyborów w naszym życiu codziennym.

  Wyniki badania dowodzą również, że w poszczególnych krajach poziom wiedzy na temat środowiska jest bardzo różny. Najlepiej poinformowani są mieszkańcy krajów północno- i zachodnioeuropejskich, natomiast na Południu i w nowych państwach członkowskich poziom informacji jest niższy.

  Miasto Koprivnica English w Chorwacji zostało laureatem tegorocznej nagrody Europejskiego Tygodnia Mobilności English. Wyróżnienie przyznano za wkład na rzecz ochrony środowiska: promowanie chodzenia i jazdy na rowerze, zarezerwowanie części dróg dla niezmotoryzowanych oraz stosowanie paliw alternatywnych w transporcie publicznym
  Więcej na ten temat


  Ostatnia aktualizacja: 05/08/2011  |Początek strony