Ścieżka nawigacji


PRZYDATNE LINKI
Wniosek o patronat honorowy Komisji Europejskiej
Komisarze
Łotewska prezydencja w UE
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego
10 lat Polski w UE
Infolinia Europe Direct
Portal Unii Europejskiej
Twoja Europa
Europejski portal e-sprawiedliwość
Strona z konsultacjami społecznymi prowadzonymi przez Komisję Europejską
Opuszczają Państwo portal Europa i wchodzą na inną stronę internetową, której polityka ochrony prywatności może się różnić od tej w portalu Europa.
Kącik dla dzieci
Kącik dla nauczycieli
SOLVIT
Europejskie Centrum Konsumenckie POLSKA
Opuszczają Państwo stronę Komisji Europejskiej i wchodzą na stronę EURANET - to wspólne przedsięwzięcie kilkunastu radiofonii europejskich poświęcone tematyce UE
Strzel w dziesiątkę!
Wyślij tę stronę pocztą elektronicznąWyślij tę stronę pocztą elektronicznąPrintPrint

27/08/2014 00:00:00

Do 6 października można nadsyłać prace do konkursu dla młodzieży „Strzał w dziesiątkę!” Przygotujcie krótki film, który pokaże, co zmieniło się w Waszym życiu w ciągu ostatniej dekady dzięki Unii Europejskiej. Zapraszamy do udziału uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody - aparaty cyfrowe, tablety i smartfony.

  Strzel w dziesiątkę!

  Konkurs związany jest z tegorocznymi obchodami dziesięciolecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Chcemy zachęcić do refleksji na temat miejsca Polski i jej roli w UE w przyszłości.

  Co zrobić?

  Do konkursu mogą zgłosić się uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Biorą w nim udział trzyosobowe zespoły pod opieką dorosłego opiekuna. Zadaniem uczniów będzie przygotowanie 3-minutowego spotu, pokazującego na konkretnym przykładzie, jakie zmiany zaszły w ich życiu, bądź życiu znanych im osób, od kiedy Polska weszła do UE. Spot należy zamieścić w jednym z popularnych serwisów filmowych (np. YouTube, Vimeo). Filmowi towarzyszyć ma uczniowski opis przygotowanego i zrealizowanego przez zespół projektu. Filmik z wraz z odpowiednim opisem należy zamieścić  w internecie.

  Opis powinien zawierać odpowiedzi na pytania:

  • Jak wyglądała praca nad filmem?
  • Jak wyglądała współpraca członków zespołu – jak dzielili się zadaniami? Jak podejmowali decyzje? Co było trudne w pracy zespołowej? Z czego są najbardziej zadowoleni?
  • Jak będą promować swój film z wykorzystaniem nowoczesnych mediów społecznościowych?

  Na stronie internetowej, na której został zamieszczony film, należy umieścić następujący opis: Nasz film bierze udział w konkursie „Strzał w dziesiątkę”, ogłoszonym przez Komisję Europejską – Przedstawicielstwo w Polsce. Konkurs związany jest z 10. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Dowiedz się więcej na: www.ec.europa.eu/polska i na www.facebook.com/komisjaeuropejska, włącz się do dyskusji, używając #10latPolskaUE Autorzy: [należy wpisać: Imię i nazwisko/ lub nazwa zespołu, nazwa szkoły, miejscowość.]

  Jak się zgłosić?

  Aby zgłosić się do konkursu należy:

  • do 6 października 2014 przesłać formularz elektronicznyz dokładnymi danymi, linkiem do filmu i opisem pracy. Formularz jest dostępny na stronach www.ec.europa.eu/polska lub www.ceo.org.pl
  • do 10 października 2014 (decyduje data stempla pocztowego) nadesłać pracę konkursową i wydruk wypełnionego formularza zgłoszeniowego, podpisany przez opiekuna grupy. Formularz, wraz z pracą konkursową na płycie CD lub DVD, należy wysłać w jednej przesyłce na adres:

  Centrum Edukacji Obywatelskiej
  ul. Noakowskiego 10/1
  00-666 Warszawa
  z dopiskiem „Strzał w dziesiątkę”

  Szkoły, które nie zdążyły wypełnić pierwszego formularza zgłoszeniowego do 28 czerwca br. zgodnie z regulaminem konkursu, mogą jeszcze przystąpić do konkursu poprzez wypełnienie drugiego formularza zgłoszeniowego. Formularz dostępny jest na stronach www.ec.europa.eu/polska lub www.ceo.org.pl. UWAGA: szkoły, które wypełniły pierwszy formularz zgłoszeniowy, muszą wypełnić również drugi formularz zgłoszeniowy zgodnie z regulaminem konkursu.

  Nagrody

  Autorzy sześciu najlepszych prac w każdej kategorii wiekowej oraz ich opiekunowie zostaną zaproszeni do Warszawy na uroczysty finał konkursu, połączony z wręczeniem nagród i dyplomów pamiątkowych.

  Wyróżnione zespoły w każdej kategorii wiekowej otrzymają cyfrowe aparaty fotograficzne.

  Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca w każdej kategorii wiekowej otrzymają smartfony.

  Nagrodami za zajęcie pierwszych miejsc w obydwu kategoriach wiekowych będą tablety.

  Niespodzianka czeka też na opiekunów zespołów.

  Jak to było w poprzednich latach?

  Zeszłoroczny konkurs, pod hasłem „Nakręć się na wybory!” związany był z wyborami do Parlamentu Europejskiego. Jego celem było uświadomienie młodym ludziom, że Unii Europejskiej nie można budować bez jej obywateli, a Parlament Europejski jest jedyną instytucją unijną, której przedstawicieli wybieramy w wyborach bezpośrednich.

  W 2012 roku konkurs nosił nazwę „Bądźmy aktywni RAZEM”. Jego głównym założeniem było zwrócenie uwagi uczniów na wkład, jaki do społeczeństwa wnoszą seniorzy. Co mogą przekazać starsi młodym, ale także młodzi starszym. Naszym zamierzeniem było zachęcenie młodzieży do podejmowania działań z myślą o aktywności osób starszych i budowaniu solidarności międzypokoleniowej. W 2011 konkurs nosił nazwę „Mój pierwszy krok w wolontariat”. Naszym zamierzeniem było promowanie dobrych praktyk i stworzenie swoistego katalogu dobrych rad dla początkujących wolontariuszy. W 2010 konkurs „Nie wykluczam!” poświęciliśmy walce z ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Było wyjątkowo emocjonująco - nagrodziliśmy aż 9 zespołów! W 2009 r. rywalizacja odbywała się pod hasłem „Przybij piątkę!” i nawiązywała do piątej rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz dwudziestej rocznicy przemian ustrojowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Druga edycja konkursu pt. „Europa Wielu Kultur” odbyła się w 2008 r. i była związana z obchodzonym wówczas Europejskim Rokiem Dialogu Międzykulturowego. Konkurs zainaugurowaliśmy w 2007 r. pytaniem „Co się zmieniło w Twoim życiu dzięki funduszom unijnym?”

  Więcej informacji o poprzednich edycjach konkursu można znaleźć na stronach:

   

  Potrzebujesz więcej informacji?

  Znajdziesz je w regulaminie konkursu oraz w opracowaniu Pytania i odpowiedzi , które będzie na bieżąco aktualizowane na tej stronie.

  Dodatkowe pytania dotyczące konkursu można kierować na adres strzalwdziesiatke@ceo.org.pl.

   

  Ostatnia aktualizacja: 21/10/2014  |Początek strony