Ścieżka nawigacji


PRZYDATNE LINKI
Wniosek o patronat honorowy Komisji Europejskiej
Komisarze
Łotewska prezydencja w UE
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego
10 lat Polski w UE
Infolinia Europe Direct
Portal Unii Europejskiej
Twoja Europa
Europejski portal e-sprawiedliwość
Strona z konsultacjami społecznymi prowadzonymi przez Komisję Europejską
Opuszczają Państwo portal Europa i wchodzą na inną stronę internetową, której polityka ochrony prywatności może się różnić od tej w portalu Europa.
Kącik dla dzieci
Kącik dla nauczycieli
SOLVIT
Europejskie Centrum Konsumenckie POLSKA
Opuszczają Państwo stronę Komisji Europejskiej i wchodzą na stronę EURANET - to wspólne przedsięwzięcie kilkunastu radiofonii europejskich poświęcone tematyce UE
Nakręcili się i wygrali!
Wyślij tę stronę pocztą elektronicznąWyślij tę stronę pocztą elektronicznąPrintPrint

14/03/2014 12:20:51

Zespół #dlaEUROPY z Gimnazjum nr 7 im. UNICEFu w Zielonej Górze oraz Raciborskie Stowarzyszenie Samorządowe "Nasze Miasto" – to zwycięzcy konkursu "Nakręć się na wybory!" Zadanie polegało na przygotowaniu spotu filmowego zachęcającego do udziału w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wcześniej swoich faworytów wybrali internauci. "Nakręć się na wybory!" to konkurs dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych zorganizowany przez Przedstawicielstwo KE w Polsce. Zobacz pełną listę laureatów!

  Nakręcili się i wygrali!

  Uroczyste ogłoszenie zwycięzców oraz rozdanie nagród nastąpiło podczas gali 14 marca 2014 r. w siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

  GALERIĘ ZDJĘĆ znajdziesz tutaj. 

  
         
        jpeg - 177 KB [177 KB] 
         
        jpeg - 196 KB [196 KB]
  
         
        jpeg - 173 KB [173 KB] 
         
        jpeg - 151 KB [151 KB]
  
         
        jpeg - 194 KB [194 KB] 
         
        jpeg - 197 KB [197 KB]

   

   Mieliśmy pewne obawy, że filmy konkursowe będą nudne, mało ciekawe. Jednak myliliśmy się. Były świetne! – tymi słowami powitał wszystkich przybyłych na galę Rafał Rudnicki, szef Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej. 

  Dyrektor Przedstawicielstwa KE w Polsce podkreśliła jak trudno było jurorom dokonać ostatecznego wyboru. – Dostaliśmy ponad 300 filmów! – cieszyła się Ewa Synowiec z zaangażowania młodzieży w kampanię profrekwencyjną. – Zawiadomiłam już europarlamentarzystów, że młodzi już promują wybory. Gratulowała jednocześnie wszystkim laureatom pomysłów oraz wyszukanych form przekazu.

  Sylwia Żmijewska-Kwiręg z Centrum Edukacji Europejskiej podziękowała wszystkim uczestnikom za kreatywność. Zaznaczyła, że kampania profrekwencyjna nadal trwa. – Finał będzie dopiero 25 maja.

  Na galę przybyła również grupa młodych osób z Parlamentu Młodzieży Miasta Radomia, którzy od dawna działają na rzecz zwiększenia uczestnictwa Polaków w wyborach. Choć nie byli uczestnikami konkursu to chętnie wzięli udział w debacie, która odbyła się w drugiej części gali.

  Po ogłoszeniu wyników konkursu odbyły się warsztaty przygotowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy, w których przez godzinę przygotowywali argumenty do debaty pt. Jak zachęcać do udziału w wyborach?

  Dlaczego warto głosować? Po co głosować? Co daje nam Parlament Europejski? – na takie pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy dyskusji nt. działań profrekwencyjnych. W debacie oprócz laureatów konkursu uczestniczył Jan Lityński, doradca Prezydenta RP. Na początku prelegenci nawiązali do frekwencji w wyborach w czerwcu 1989 r. Lityński powiedział, że były to szczególny czas. – Były to wybory o charakterze obywatelskim: między starym a nowym systemem. Komentując niską frekwencję w wyborach europejskich w Polsce Lityński tłumaczył, że często gotowość pójścia do wyborów przegrywa np. z lenistwem czy przekonaniem, że jeden głos nic nie zmieni. – Musimy zmienić nasze cechy narodowe.

  Natomiast młodzi uczestnicy debaty zapytani, w jaki sposób przekonać ich rówieśników do wzięcia udziału w wyborach do PE podkreślali, że bardzo ważne jest pokazanie korzyści w przyszłości. Wielu wskazywało na pozytywną rolę konkursu "Nakręć się na wybory!", który z jednej strony dawał szanse sprawdzenia się np. w roli scenarzysty, ale dawał też szansę zrobienia czegoś ważnego społecznie. – Robimy coś dobrego dla innych, tak przy okazji.

  Szef Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej Rafał Rudnicki omówił krótko aktywność profrekwencyjną Komisji Europejskiej w Polsce. – Chcemy dotrzeć z informacją o wyborach do osób niezainteresowanych tematyką europejską. Ten konkurs to jest pierwszy etap. Drugi jest przed nami, więc śledźcie naszą działalność. Przypomniał również o istocie tych wyborów z uwagi na wzmocnioną rolę Parlamentu Europejskiego po wejściu w życie Traktatu z Lizbony m. in. bezpośredni wpływ na wybór przewodniczącego Komisji Europejskiej. Przedstawicielka Centrum Edukacji Obywatelskiej wyraziła nadzieję, że frekwencja w tych wyborach będzie trochę wyższa. – Do zobaczenia przy urnach.

  Dla laureatów i ich opiekunów były przygotowane również niespodzianki. Pierwszą z nich była informacja o przyznaniu opiekunom zespołów konkursowych nagrody za wkład włożony w przygotowanie młodzieży. Opiekunowie laureatów wyjadą na wizytę studyjną do Brukseli. Natomiast filmy, które zdobyły pierwsze miejsca w obu kategoriach, będą wykorzystane przez Komisję Europejską do promowania wyborów do Parlamentu Europejskiego.

   

   

  LAUREACI KONKURSU "NAKRĘĆ SIĘ NA WYBORY!"

  Kategoria: Szkoły gimnazjalne

   

  • I miejsce Gimnazjum nr 7 im. UNICEFu w Zielonej Górze, #dlaEUROPY

  Barbara Malina(opiekun), zespół: Kinga Patyk, Sergiusz Opaliński, Paweł Skibiński

    

  • II miejsce ex-aequo Gimnazjum im. K. K. Baczyńskiego w Poczesnej, "Kinomaniacy z Poczesnej"

  Michał Szczepanik(opiekun), zespół: Anna Bednarek, Natalia Stefańska, Milena Bilska

   

  • II miejsce ex-aequo Gimnazjum nr 9 im. św. Jadwigi Śląskiej z Wrocławia, Szkolny Zespół Filmowy Za-kręcenie, ekipa 2

  Marlena Borowska(opiekun), zaspół: Jakub Balicki, Paweł Dziewisz, Maciej Karwaczyński

   

  • IV miejsceex-aequo Gimnazjum nr 7 im. Tradycji Herbu Wrocławia z Wrocławia, "Rzeczpospolita Szkolna"

  Adam Franiuk(opiekun), zespół: Maciej Bator, Alicja Matkowska, Magda Dzwonkowska

   

  • IV miejsceex-aequo Publiczne Gimnazjum w Będkowie, "Młodzi Aktywni"

  AgataKarlińska(opiekun), zespół:Karolina Gazda, Radosław Legieziński, Mateusz Pietrzykowski

   

  Kategoria: Szkoły ponadgimnazjalne

   

  • I miejsce Raciborskie Stowarzyszenie Samorządowe "Nasze Miasto", Racibórz

  Anna Wacławczyk(opiekun), zespół: Bartłomiej Starzak, Wojciech Hordejuk, Bartosz Arciemowicz

   

  • II miejsce Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 z Wrocławia

  Magdalena Nowak(opiekun), zespół: Aleksandra Stawirej, Michał Tomkiewicz, Igor Maculak

   

  • III miejsce Zespół Szkół Elektronicznych im. Bohaterów Westerplatte z Radomia, "Kreatywna młodzież"

  Agnieszka Smolarczyk(opiekun), zespół: Marta Smerecka, Mateusz Majewski, Robert Buczkowski

   

  • IV miejsce VI Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Sosnowcu, Beng!

  Sylwia Turzańska(opiekun); zespół Justyna Gil, Piotr Sadowski, Michał Wiekiera,

   

  • V miejsce Liceum Ogólnokształcące nr 3 z Wrocławia, WMO

  Dorota Cetnarowska(opiekun), zespół: Marta Stachowska, Aleksandra Gromadowska, Weronika Kropidłowska

   

  
         
        jpeg - 198 KB [198 KB] 
         
        jpeg - 174 KB [174 KB]
  
         
        jpeg - 204 KB [204 KB] 
         
        jpeg - 187 KB [187 KB]
  
         
        jpeg - 188 KB [188 KB] 
         
        jpeg - 188 KB [188 KB]

   

  GŁOSOWANIE INTERNETOWE

   

  GIMNAZJUM

  • I miejsce Zespół GIM TV z Gimnazjum nr 2 w Głogowie im. Ireny Sendlerowej

  Alicja Skoczylas(opiekun), zespół: Wiktoria Pawlak, Patrycja Skoczylas, Kacper Koman

   

  SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA

  • I miejsce Zespół LABOMA z Zespółu Szkół Łączności im. Poczty Polskiej w Gdańsku, Kraków

  Piotr Skałuba(opiekun), zespół: Mateusz Bogusz, Laura Fus, Marlena Homel

  "Nakręć się na wybory!" w skrócie

  Spośród 327 zgłoszeń nadesłanych na konkurs "Nakręć się na wybory!", jury wyłoniło 23 prace: 11 w kategorii gimnazjów i 12 w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Zostały one zamieszczone na stronie www.nakrecsienawybory.pl. Spośród wyłonionych prac, w każdej kategorii wiekowej jury wybrało pięciu laureatów.

  Od 3 do 7 marca na stronie www.nakrecsienawybory.pl odbyło się powtórzone głosowanie na najlepszy - zdaniem internatów - filmik profrekwencyjny. Dlaczego powtórzone? Z powodu wykrycia przez nas nieprawidłowości podczas głosowania, które dotyczą wykorzystywania mechanizmów informatycznych w celu sztucznego zwiększania liczby głosów. Zgodnie z zasadą "fair play", postanowiliśmy, że głosowanie internetowe zostanie powtórzone.

  Najlepsze prace nakręcające na wybory można obejrzeć na stronach internetowych: www.nakrecsienawybory.plww.nakrecsienawybory.eu

  Tematem konkursu są wybory do Parlamentu Europejskiego, które w Polsce odbędą się 25 maja 2014 r. Konkurs miał zachęcić młodzież do podejmowania działań z myślą o zwiększeniu frekwencji wyborczej, a nie popieraniu określonej opcji politycznej. Liczymy, że konkurs przyczyni się do kształtowania postaw proeuropejskich i zachęci do korzystania z tego, co oferuje młodym ludziom zjednoczona Europa.

  Konkurs został zorganizowany dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zadaniem uczniów było przygotowanie minutowego spotu filmowego oraz zamieszczenie go na stronie internetowej, na jednym z ogólnodostępnych portali internetowych. Uczniowie mieli także opisać przygotowania i realizację spotu oraz krótkie uzasadnienie, dlaczego warto wziąć udział w eurowyborach.

  Pytania dotyczące konkursu można kierować na adres: nakrec@ceo.org.pl

  Więcej informacji o konkursie znajdziesz tutaj.

   

  Ostatnia aktualizacja: 18/03/2014  |Początek strony