Ścieżka nawigacji


PRZYDATNE LINKI
Holenderska prezydencja w UE
Europejska Stolica Kultury
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego
Infolinia Europe Direct
Portal Unii Europejskiej
Twoja Europa
Europejski portal e-sprawiedliwość
Strona z konsultacjami społecznymi prowadzonymi przez Komisję Europejską
Opuszczają Państwo portal Europa i wchodzą na inną stronę internetową, której polityka ochrony prywatności może się różnić od tej w portalu Europa.
Kącik dla dzieci
Kącik dla nauczycieli
SOLVIT
Europejskie Centrum Konsumenckie POLSKA
Opuszczają Państwo stronę Komisji Europejskiej i wchodzą na stronę EURANET - to wspólne przedsięwzięcie kilkunastu radiofonii europejskich poświęcone tematyce UE
Badania: granty dla Polaków
Wyślij tę stronę pocztą elektronicznąWyślij tę stronę pocztą elektronicznąPrintPrint

12/02/2016 12:26:08

Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERC) ogłosiła wyniki konkursu na granty dla naukowców tzw. ERC Consolidator Grants. Wśród laureatów są Polacy - dr Mikołaj Bojańczyk i dr Katarzyna Marciniak z Uniwersytetu Warszawskiego. W sumie w ubiegłorocznej edycji Consolidator Grants dofinansowanie do badań otrzymało 302 badaczy. Kwota rozdzielona na programy badawcze wyniosła 585 mln euro.

  Badania: granty dla Polaków

  Projekt wspierania młodych naukowców Consolidator Grants funkcjonuje w ramach programu Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020” (o budżecie 80 mld euro). Maksymalny pułap dofinansowania to 2 mln euro.

  Dr Mikołaj Bojańczyk otrzymał 1,77 mln euro na badania z dziedziny teorii informatyki i logiki matematycznej w Zakładzie Logiki Stosowanej Instytutu Informatyki UW.

  Dr Katarzyna Marciniak, która pracuje na Wydziale Artes Liberales UW, otrzymała 1,49 mln euro na badania nad tradycją antyczną i jej odbiorem wśród dzieci i młodzieży w Europie.

  ERC - Bringing great ideas to life from European Research Council on Vimeo.

  Dodatkowo czworo innych Polaków, pracujących na uczelniach w Austrii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii, również otrzymało granty Consolidator.

  Lista laureatów i uczelni

  Listy wg dziedzin:

  Wśród nagrodzonych znalazły się projekty obejmujące m.in. badania nad nowym systemem kontroli owadów przenoszących choroby takie jak wirus Zika, budowę ultra cienkich, przenośnych ogniw paliwowych czy badanie skuteczności przeprosin w polityce w różnych kulturach. W sumie nagrodzone projekty dadzą zatrudnienie ponad 2 tys. doktorantów i innych pracowników naukowych.

  Więcej informacji o projektach

  Przewodniczący ERC prof. Jean-Pierre Bourguignon powiedział: - Nasze granty wspierają młodych naukowców w decydującym momencie ich karier, pomagając im stać się liderami w swoich dziedzinach naukowych. Nie ma wątpliwości, że Europa musi postawić na młodych, zaangażowanych naukowców. Z przyjemnością zauważam, że – porównując z poprzednimi latami – wśród osób wybranych do Consolidator Grants na podstawie jakości zgłoszonych projektów jest więcej kobiet. Mam nadzieję, że ta tendencja będzie podtrzymana. Tym razem wśród nagrodzonych granatami było więcej kobiet niż mężczyzn.

  Statystyki

  Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERC) została powołana w 2007 r. i jest pierwszą europejską organizacją zajmującą się wspieraniem finansowym pionierskich badań naukowych. Co roku Rada wybiera i współfinansuje najlepszych i najbardziej kreatywnych badaczy różnych narodowości i w różnym wieku, by mogli oni realizować swoje projekty w Europie. ERC stara się również przyciągać do Europy najlepszych naukowców z całego świata. Do tej pory ERC zaoferowała granty prawie 6 tys. badaczy na różnych etapach ich karier.

  ERC - Bringing great ideas to life - Trailer from European Research Council on Vimeo.

  Więcej informacji:

  Ostatnia aktualizacja: 16/03/2016  |Początek strony