Ścieżka nawigacji


PRZYDATNE LINKI
Wniosek o patronat honorowy Komisji Europejskiej
Komisarze
Luksemburska prezydencja w UE
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego
10 lat Polski w UE
Infolinia Europe Direct
Portal Unii Europejskiej
Twoja Europa
Europejski portal e-sprawiedliwość
Strona z konsultacjami społecznymi prowadzonymi przez Komisję Europejską
Opuszczają Państwo portal Europa i wchodzą na inną stronę internetową, której polityka ochrony prywatności może się różnić od tej w portalu Europa.
Kącik dla dzieci
Kącik dla nauczycieli
SOLVIT
Europejskie Centrum Konsumenckie POLSKA
Opuszczają Państwo stronę Komisji Europejskiej i wchodzą na stronę EURANET - to wspólne przedsięwzięcie kilkunastu radiofonii europejskich poświęcone tematyce UE
Klimat na mobilność
Wyślij tę stronę pocztą elektronicznąWyślij tę stronę pocztą elektronicznąPrintPrint

15/09/2015 13:57:13

- Jeżeli będziemy więcej chodzić, jeździć na rowerze, korzystać z transportu publicznego, skorzysta na tym całe społeczeństwo – mówi komisarz UE ds. transportu Violeta Bulc zachęcając do udziału w Europejskim Tygodniu Mobilności (16-22 września). Udział w nim bierze ponad 1500 miast, w tym sześć z Polski. Miasta są głównym frontem walki ze zmianą klimatu – mieszka w nich 75 proc. Europejczyków, tam też zużywa się 80 proc. energii.

  Klimat na mobilność

  W kontekście paryskiej konferencji w sprawie zmiany klimatu (COP21), która odbędzie się w grudniu, Komisja Europejska rozpoczyna doroczny Europejski Tydzień Mobilności (16–22 września), obchodzony w ponad 2 tys. europejskich miast. Europejski Tydzień Mobilności zachęca do stosowania innowacyjnych rozwiązań współczesnych problemów związanych z transportem w miastach, co może przyczynić się do realizacji celów UE w zakresie klimatu i obniżenia emisyjności. 

  Violeta Bulc, komisarz UE do spraw transportu, która 16 września w Brukseli oficjalnie otworzy Europejski Tydzień Mobilności, powiedziała: - Europejski Tydzień Mobilności przypomina nam, że każdy gest ma znaczenie. Jeżeli będziemy więcej chodzić, jeździć na rowerze i korzystać z transportu publicznego lub łączyć te ekologiczne środki transportu, skorzysta na tym całe europejskie społeczeństwo. Nasze indywidualne decyzje mogą w sumie doprowadzić do zmniejszenia emisji CO2, intensywności ruchu, hałasu, liczby wypadków i zanieczyszczenia powietrza oraz poprawić mobilność w miastach.

  Jak podkreślił przewodniczący Komisji Jean-Claude Juncker w swoim orędziu o stanie Unii, miasta są głównym frontem walki ze zmianą klimatu. To właśnie w miastach mieszka 75 proc. Europejczyków i tam też w Europie zużywa się 80 proc. energii. Tematem tegorocznego Europejskiego Tygodnia Mobilności będzie multimodalność, która polega na tym, że każdy może swobodnie wybierać, zmieniać i łączyć środki transportu. Komisarz Bulc nagrała film wideo przedstawiający jej stanowisko na temat multimodalności.

   

  Jednym z głównych wydarzeń Europejskiego Tygodnia Mobilności w 2015 r. będzie dzień bez samochodu (22 września), podczas którego miasta będą częściowo zamknięte dla ruchu pojazdów silnikowych. W takich zamkniętych strefach będą mogli się poruszać wyłącznie piesi, rowerzyści, środki transportu publicznego i czyste ekologicznie pojazdy (np. samochody elektryczne). Przykładowo stare miasto w Sztokholmie i znaczna część centrum miasta staną się strefą ruchu pieszego.

  Inne wydarzenia w całej Europie będą służyły prezentowaniu inspirujących i innowacyjnych środków zachęcających do przemieszczania się pieszo, na rowerze czy transportem publicznym. Np. w Tallinnie będzie można bezpłatnie skorzystać z transportu publicznego, okazując prawo jazdy. W Aveiro w Portugalii stowarzyszenie Ciclaveiro organizuje szereg wydarzeń, takich jak wystawa, warsztaty i sprzedaż używanych rowerów. W Polsce w projekcie weźmie udział 6 miast: Kraków, Lublin, Opole, Wągrowiec, Wrocław i Łódź.

  Informacje na temat lokalnych programów tej kampanii można znaleźć na stronie: http://www.mobilityweek.eu/cities/

   

  Kontekst

  Europejski Tydzień Mobilności popularyzuje unijną politykę w dziedzinie transportu, zmiany klimatu, efektywności energetycznej i zrównoważonego rozwoju miast. Jego przesłanie trafia do ok. 170 mln ludzi w Europie i poza nią.

  Początki Europejskiego Tygodnia Mobilności sięgają roku 1998, kiedy we Francji obchodzono dzień pod hasłem „W moim mieście bez samochodu”. Od tamtej pory wiele miast organizuje co roku dzień bez samochodu i zachęca do korzystania z ekologicznych środków transportu. Powodzenie tej inicjatywy we Francji doprowadziło do ustanowienia w 2002 r. Europejskiego Tygodnia Mobilności. W tym roku bierze w nim udział ponad 1500 miast, a w wyniku dotychczasowych edycji Tygodnia wprowadzono ponad osiem tysięcy stałych inicjatyw, głównie związanych z infrastrukturą dla ruchu rowerowego i pieszego, poprawą dostępności transportu i zwiększeniem świadomości na temat korzystania z transportu w sposób przyjazny dla środowiska.

  Europejski Tydzień Mobilności jest wspierany finansowo przez Dyrekcję Generalną Komisji ds. Mobilności i Transportu.

  Ostatnia aktualizacja: 18/09/2015  |Początek strony