Ścieżka nawigacji


PRZYDATNE LINKI
Wniosek o patronat honorowy Komisji Europejskiej
Komisarze
Luksemburska prezydencja w UE
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego
10 lat Polski w UE
Infolinia Europe Direct
Portal Unii Europejskiej
Twoja Europa
Europejski portal e-sprawiedliwość
Strona z konsultacjami społecznymi prowadzonymi przez Komisję Europejską
Opuszczają Państwo portal Europa i wchodzą na inną stronę internetową, której polityka ochrony prywatności może się różnić od tej w portalu Europa.
Kącik dla dzieci
Kącik dla nauczycieli
SOLVIT
Europejskie Centrum Konsumenckie POLSKA
Opuszczają Państwo stronę Komisji Europejskiej i wchodzą na stronę EURANET - to wspólne przedsięwzięcie kilkunastu radiofonii europejskich poświęcone tematyce UE
#BeActive – dla siebie i innych!
Wyślij tę stronę pocztą elektronicznąWyślij tę stronę pocztą elektronicznąPrintPrint

04/09/2015 15:38:30

Poziom aktywności fizycznej w niektórych krajach Europy spada. Aż 59 proc. Europejczyków nie wykonuje żadnych ćwiczeń fizycznych albo robi to rzadko. W odpowiedzi na niepokojące wyniki badania Eurobarometru, dotyczącego aktywności fizycznej w 2013 r., Komisja Europejska podjęła nową inicjatywę – Europejski Tydzień Sportu, pod hasłem #BeActive, który odbędzie się już we wrześniu tego roku.

  #BeActive – dla siebie i innych!

  Sport to zdrowie! Każdy z nas dobrze o tym wie, a jednak wg. badania Eurobarometru dotyczącego aktywności fizycznej w 2013 r., aż 42 proc. Europejczyków NIGDY nie wykonuje ćwiczeń fizycznych ani nie uprawia sportu. W Polsce ten wskaźnik jest jeszcze gorszy – sięga aż 52 proc. Dlaczego Polacy i pozostali Europejczycy nie są aktywni? 42 proc. ankietowanych tłumaczyło się brakiem czasu, a 20 proc. twierdziło, że nie interesuje się sportem lub nie ma motywacji do uprawiania go.

  Tymczasem aktywność fizyczna nie tylko pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie, ale także na gospodarkę! Poza tym sport, jako skuteczne narzędzie włączenia społecznego, może okazać się bardzo przydatny w stawianiu czoła wyzwaniom, przed którymi stoi społeczeństwo Europejskie.

  Dostrzegając potencjał tkwiący w aktywności fizycznej, Komisja Europejska podjęła inicjatywę, której celem jest promocja sportu w Europie oraz pogłębianie wiedzy na temat korzyści, jakie się z nim wiążą. Europejski Tydzień Sportu, którego hasłem przewodnim jest #BeActive (Bądź Aktywny), obejmuje działania na poziomie unijnym, krajowym, lokalnym i regionalnym. Ma umożliwić współpracę osób prywatnych, organów publicznych, ruchu sportowego, organizacji społeczeństwa obywatelskiego i przedstawicieli sektora prywatnego. Nowe wydarzenia sportowe będą przeplatać się z istniejącymi, sprawdzonymi przedsięwzięciami włączonymi w Europejski Tydzień Sportu.

  Data pierwszego (kampania ma się odbywać corocznie we wrześniu) Europejskiego Tygodnia Sportu to 7 – 13 września 2015 roku, jednak ten tydzień ma być tylko początkiem codziennej, regularnej aktywności fizycznej przez cały rok.

  Kampania skierowana jest do wszystkich obywateli niezależnie od wieku, płci, pochodzenia czy kondycji. W Polsce w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu odbędzie się 20 imprez w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Płocku, Jastrzębim Zdroju, Łupkach, Starachowicach i Ostrowcu Świętokrzyskim, a potrenować będzie można piłkę nożną, tenisa stołowego, kolarstwo, lekkoatletykę, jogę, zumbę, nordic walking, bieganie (zarówno w wersji maratonowej, półmaratonowej jak i biegów przełajowych).

  Wybór dyscyplin sportowych jest szeroki, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Zainteresowanych zapraszamy na stronę internetową ec.europa.eu/sport/week, na której znaleźć można mapę wydarzeń, informacje o ambasadorach, oraz wiele więcej.

  Zadbaj o siebie i o innych, dołącz do Europejskiego Tygodnia Sportu i Bądź Aktywny!

   

  Ostatnia aktualizacja: 01/10/2015  |Początek strony