Ścieżka nawigacji


PRZYDATNE LINKI
Wniosek o patronat honorowy Komisji Europejskiej
Komisarze
Luksemburska prezydencja w UE
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego
10 lat Polski w UE
Infolinia Europe Direct
Portal Unii Europejskiej
Twoja Europa
Europejski portal e-sprawiedliwość
Strona z konsultacjami społecznymi prowadzonymi przez Komisję Europejską
Opuszczają Państwo portal Europa i wchodzą na inną stronę internetową, której polityka ochrony prywatności może się różnić od tej w portalu Europa.
Kącik dla dzieci
Kącik dla nauczycieli
SOLVIT
Europejskie Centrum Konsumenckie POLSKA
Opuszczają Państwo stronę Komisji Europejskiej i wchodzą na stronę EURANET - to wspólne przedsięwzięcie kilkunastu radiofonii europejskich poświęcone tematyce UE
Prawa nas wszystkich
Wyślij tę stronę pocztą elektronicznąWyślij tę stronę pocztą elektronicznąPrintPrint

21/07/2015 15:05:58

Agencja Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA) co roku publikuje sprawozdanie na tematy związane ze swoją działalnością. Najnowsza edycja raportu ukazała się w czerwcu br. i dotyka wielu aktualnych problemów m.in. kwestii nielegalnej imigracji. Z tej okazji Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce zaprosiło organizacje pozarządowe do dyskusji z reprezentantami Agencji.

  Prawa nas wszystkich

  Uczestników spotkania, które odbyło się we wtorek 21 lipca, przywitał Sebastian Rysz, analityk polityczny w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce. W części wstępnej przedstawiciele FRA - Mirosław Wróblewski, polski członek Zarządu oraz Krzysztof Zalewski, ekspert narodowy - mówili o zadaniach i roli Agencji w Unii Europejskiej.

  Pod koniec 2014 r. w UE obchodzono pięciolecie uchwalenia traktatu lizbońskiego. Ponad pięć lat temu weszła także w życie Karta Podstawowych Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Agencja FRA postanowiła w związku z tym poświęcić część swojego corocznego sprawozdania analizie wskaźników, które mogłyby zostać wykorzystane do poprawy realizacji zobowiązań przyjętych przez UE i państwa członkowskie w Karcie.

  
         
        jpeg - 179 KB [179 KB] 
         
        jpeg - 149 KB [149 KB]

   

  Omówiono także pozostałe elementy sprawozdania. W raporcie sporo miejsca poświęcono kwestii migracji. Jest mowa m.in. o stworzeniu większych możliwości legalnego wjazdu na terytorium UE dla osób potrzebującej międzynarodowej ochrony jako alternatywie dla nielegalnej imigracji. W kolejnych rozdziałach omawiane są kwestie równości i niedyskryminacji, rasizmu, ksenofobii oraz związanej z nimi nietolerancji, integracji Romów, azylu, wiz, granic i integracji, społeczeństwa informacyjnego, ochrony danych, praw dziecka oraz dostępu do wymiaru sprawiedliwości, łącznie z prawami ofiar przestępstw.

  Zachęcano także do współpracy z FRA poprzez m. in. członkostwo w platformie organizacji pozarządowych działających w zakresie praw podstawowych i społeczeństwa obywatelskiego. Spotkanie zakończyła sesja pytań i odpowiedzi.

  Więcej informacji:

  1. Raport roczny FRA
  2. Raporty poświęcone kwestiom azylu, migracji i ochrony granic
  3. Raport o wyzysku w pracy w państwach UE (najnowszy raport FRA)
  4. Raport o przemocy wobec kobiet w państwach UE

   

  Ostatnia aktualizacja: 22/07/2015  |Początek strony