Ścieżka nawigacji


PRZYDATNE LINKI
Wniosek o patronat honorowy Komisji Europejskiej
Komisarze
Luksemburska prezydencja w UE
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego
10 lat Polski w UE
Infolinia Europe Direct
Portal Unii Europejskiej
Twoja Europa
Europejski portal e-sprawiedliwość
Strona z konsultacjami społecznymi prowadzonymi przez Komisję Europejską
Opuszczają Państwo portal Europa i wchodzą na inną stronę internetową, której polityka ochrony prywatności może się różnić od tej w portalu Europa.
Kącik dla dzieci
Kącik dla nauczycieli
SOLVIT
Europejskie Centrum Konsumenckie POLSKA
Opuszczają Państwo stronę Komisji Europejskiej i wchodzą na stronę EURANET - to wspólne przedsięwzięcie kilkunastu radiofonii europejskich poświęcone tematyce UE
EuroLato 2015 - inauguracja
Wyślij tę stronę pocztą elektronicznąWyślij tę stronę pocztą elektronicznąPrintPrint

29/06/2015 11:24:52

W sobotę w Uniejowie, w niedzielę we Włocławku - to był pierwszy weekend akcji informacyjno-edukacyjnej Komisji Europejskiej w Polsce "EuroLato 2015". Charakterystyczne niebieskie namioty towarzyszące koncertom Lata z Radiem odwiedzali mieszkańcy obu miast i okolic, chcący wziąć udział w konkursach, dowiedzieć się czegoś nowego o sprawach UE i dobrze się bawić. W najbliższy weekend "EuroLato 2015" odwiedzi Tarnowo Podgórne i Skoki. Zapraszamy!

  EuroLato 2015 - inauguracja

  Pierwsza w tej edycji impreza z cyklu "EuroLato 2015" odbyła się w sobotę, 27 czerwca, w Uniejowie (woj. łódzkie). Namioty Komisji Europejskiej już po raz drugi gościły w tej miejscowości, oferując odwiedzającym moc atrakcji, konkursów sprawdzających wiedzę – nie tylko o Unii Europejskiej – i technologicznych nowinek. Odwiedziło nas ponad pół tysiąca osób.

  Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się w tym roku namiot poświęcony trwającemu właśnie Europejskiemu Rokowi na rzecz Rozwoju, gdzie goście sprawdzić mogli swoją wiedzę o kontynentach takich jak Azja, Afryka czy Ameryka Południowa, które z Unią Europejską łączy współpraca rozwojowa. Uczestnicy chętnie próbowali swoich sił w odgadywaniu haseł-rebusów i rozwiązywali zadania dotyczące wspomnianych kontynentów z pomocą map. W strefie Komisji Europejskiej nie mogło również zabraknąć europejskiego koła fortuny, strefy relaksu z leżakami czy ścianki fotograficznej.

  Prawdziwą nowością były w tym roku wirtualne gogle. Ta nietypowa atrakcja, dzięki wykorzystaniu najnowszej technologii, pozwoliła „przenieść się” na przykład do odległej Afryki i niemalże uczestniczyć w wydarzeniach, które obserwowano w trakcie pokazu. Niezmiennym powodzeniem cieszyło się także europejskie koło fortuny.

   
         
        jpeg - 221 KB [221 KB] 
         
        jpeg - 197 KB [197 KB]  
   
         
        jpeg - 184 KB [184 KB] 
         
        jpeg - 220 KB [220 KB]  

   

  Tradycyjnie już, kulminacyjnym punktem każdej godziny akcji był konkurs główny EuroLato 2015, organizowany na scenie ustawionej wewnątrz największego namiotu. Konkurs miał formułę telewizyjnego teleturnieju, a jego uczestnicy, udowadniając swoją wiedzę o Unii Europejskiej i państwach członkowskich, mogli wygrać atrakcyjne nagrody. Konkursowi towarzyszyły spore emocje, przez cały czas konkursu publiczność dopingowała uczestników zmagań. 

   
         
        jpeg - 200 KB [200 KB] 
         
        jpeg - 156 KB [156 KB]  

   

  Jednym z laureatów konkursu w Uniejowie był pan Tomasz, który bez zająknięcia odpowiedział poprawnie na 3 kolejne pytania. "Na imprezie EuroLato byłem już w ubiegłym roku, więc i w teraz nie mogłem sobie odmówić. Pytania, na które trafiłem były trudniejsze niż w zeszłym roku, ale posiadam w tym temacie sporą wiedzę, więc nie miałem problemu z odpowiedziami i nie udało się mnie zaskoczyć, bo akurat to wszystko o Unii wiedziałem". Wraz z rodziną i przyjaciółmi planowali też spróbować swoich sił w rebusach dotyczących państw Afryki, Ameryki Płd. i Azji oraz przenieść się do afrykańską sawannę dzięki wirtualnym goglom.

  Dzień później - akcja "EuroLato 2015" dotarła do Włocławka, tam impreza Lata z Radiem odbywała się na parkingu przed Halą Mistrzów. W ciągu 4 godzin funkcjonowania miasteczka europejskiego odwiedziło nas niemal 3 tysiące osób z Włocławka i pobliskich miejscowości.

   
         
        jpeg - 154 KB [154 KB] 
         
        jpeg - 139 KB [139 KB]  

   

  Jedną z osób, biorących udział w atrakcjach była pani Marianna (na zdj. u góry po lewej), która poprzedniego dnia odwiedziła już strefę EuroLato 2015 w Uniejowie i postanowiła przyjechać także do Włocławka.

  Pani Mariannie tak bardzo spodobała się strefa EuroLata, że zapowiada, iż na pewno jeszcze odwiedzi ją ponownie na tegorocznej trasie.  Tym razem wraz z przyjacielem, który interesuje się Unią Europejską postanowili przystąpić do rywalizacji w głównym konkursie. „Ale były duże emocje – przyznaje z wypiekami na twarzy – czekałam na niego w pełnym napięciu. Ale chyba jeszcze większe wrażenie zrobiła na mnie wirtualna wyprawa do Afryki, to było niesamowite oglądać w goglach piękne widoki i zwierzęta z tak bliska, zupełnie jak bym tam była - tłumaczyła.

   
         
        jpeg - 384 KB [384 KB] 
         
        jpeg - 366 KB [366 KB]  
   
         
        jpeg - 334 KB [334 KB] 
         
        jpeg - 271 KB [271 KB]  

   

  Cykl imprez edukacyjno-informacyjnych EuroLato 2015 trwać będzie przez całe wakacje. Do końca sierpnia strefa namiotów Komisji Europejskiej pojawi się jeszcze w dziewiętnastu miejscowościach w całej Polsce. 

  Całą akcję można śledzić w mediach społecznościowych, używając hashtaga #EuroLato2015, na stronie internetowej Komisji Europejskiej w Polsce: www.ec.europa.eu/polska oraz na Facebook-u, Twitterze i Instagram-ie.

  Akcja "EuroLato 2015" towarzysząc trasie koncertowej Lata z Radiem, podobnie jak w roku ubiegłym, odwiedzi 20 miejscowości w całej Polsce:

  Uniejów (27 czerwca), Włocławek (28 czerwca)

  Tarnowo Podgórne (4 lipca), Skoki (5 lipca)

  Grodzisk Mazowiecki (11 lipca), Ruda Śląska (12 lipca)

  Darłowo (18 lipca), Stegna (19 lipca)

  Inowrocław (25 lipca), Czersk (26 lipca)

  Zamość (1 sierpnia), Stalowa Wola (2 sierpnia)

  Ciechanów (8 sierpnia), Płock (9 sierpnia)

  Braniewo (15 sierpnia), Krynica Morska (16 sierpnia)

  Wyszków (22 sierpnia), Nowe Miasto Lubawskie (23 sierpnia)

  Drezdenko (29 sierpnia), Wałcz (30 sierpnia)

   

  Ostatnia aktualizacja: 11/09/2015  |Początek strony