Ścieżka nawigacji


PRZYDATNE LINKI
Wniosek o patronat honorowy Komisji Europejskiej
Komisarze
Łotewska prezydencja w UE
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego
10 lat Polski w UE
Infolinia Europe Direct
Portal Unii Europejskiej
Twoja Europa
Europejski portal e-sprawiedliwość
Strona z konsultacjami społecznymi prowadzonymi przez Komisję Europejską
Opuszczają Państwo portal Europa i wchodzą na inną stronę internetową, której polityka ochrony prywatności może się różnić od tej w portalu Europa.
Kącik dla dzieci
Kącik dla nauczycieli
SOLVIT
Europejskie Centrum Konsumenckie POLSKA
Opuszczają Państwo stronę Komisji Europejskiej i wchodzą na stronę EURANET - to wspólne przedsięwzięcie kilkunastu radiofonii europejskich poświęcone tematyce UE
KE: czas na staż
Wyślij tę stronę pocztą elektronicznąWyślij tę stronę pocztą elektronicznąPrintPrint

26/01/2015 00:00:00

Masz dyplom licencjata albo magistra i chcesz zdobyć niepowtarzalne doświadczenie zawodowe? Interesują Cię sprawy Unii Europejskiej i uważasz, że sprawdzisz się w pracy w międzynarodowej instytucji? Staż w Komisji Europejskiej z pewnością spełni Twoje oczekiwania, a właśnie teraz jest ostatnia szansa, żeby się zgłosić. Nie czekaj! Rekrutacja do październikowej edycji kończy się 30 stycznia br., do godz. 12.00. Zapraszamy!

  KE: czas na staż

  Przeglądając oferty pracy często spotykamy się z wymaganiem posiadania doświadczenia zaraz po studiach. Nie każdy jednak ma możliwość podjęcia pracy podczas studiów. Idealnym rozwiązaniem może być więc staż w Komisji Europejskiej.

  Nie wymagamy doświadczenia zawodowego, a w zgłoszeniu liczy się na przykład działalność studencka czy naukowa. Trzeba po prostu mieć ukończone studia wyższe (co najmniej licencjat) i posługiwać się jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej (w tym język polski) oraz jednym z języków roboczych UE (angielski, francuski lub niemiecki).

  Staż można odbywać we wszystkich dyrekcjach i służbach Komisji Europejskiej. Co ciekawe, niekoniecznie musi mieć on miejsce w Brukseli, może być to na przykład Przedstawicielstwo KE w Warszawie czy Wrocławiu, ale także wybrany, inny kraj Unii Europejskiej. Jednak w przypadku tych ostatnich, warto wiedzieć, że nie wszystkie służby czy Przedstawicielstwa w tym samym czasie przyjmują stażystów. Może się zdarzyć, że ktoś jako preferowane miejsce odbycia stażu wskaże Pragę, a tymczasem staż w Pradze nie będzie w tym czasie możliwy.

   

  Staże w Komisji Europejskiej cieszą się ogromną popularnością i to nie bez powodu. Wrażeniami z pracy w Komisji Europejskiej miałam okazję podzielić się z innymi stażystami podczas wizyty studyjnej zorganizowanej w Brukseli pod koniec stażu. Wszyscy zgodziliśmy się, że to bez wątpienia świetne doświadczenie pod każdym względem, a te pięć miesięcy zleciało zdecydowanie za szybko! Polecam każdemu, kto nie tylko chce nauczyć się wielu nowych rzeczy, ale też przeżyć coś pozytywnego i wartościowegotak wspomina swój staż w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce Anna Kurpanik.

  W ciągu roku odbywają się dwie edycje 5-miesięcznego stażu w Komisji Europejskiej: od października do lutego i od marca do końca lipca. W czasie stażu, otrzymuje się miesięczne wynagrodzenie w wysokości około 1000 euro (netto). Staż odbywa się w pełnym wymiarze czasu pracy, a wiec 8 godzin dziennie.

  W tej chwili trwa nabór na edycję jesienną, a więc zgłaszając się do 30 stycznia (do godz. 12), macie szanse dostać się na 5-miesięczny staż, zaczynający się od października 2015 roku.

  Informacje na temat staży w KE i zgłoszenia na stronie: www.ec.europa.eu/stages.

   

  Procedura naboru jest bardzo prosta. Wystarczy zalogować się na stronie www.ec.europa.eu/stages/ i wypełnić formularz. Na tym etapie wystarczy, że podacie typowe w procesie rekrutacji informacje, takie jak ukończone studia, znajomość języków czy ewentualne zdobyte doświadczenie, trzeba też dołączyć krótką notkę motywacyjną, z uzasadnieniem, dlaczego to właśnie "Ty" jesteś najlepszym kandydatem/kandydatką do odbycia stażu. Warto przy tym zajrzeć do zakładki FAQ, gdzie znajdziecie między innymi informację na temat kryteriów wyboru kandydatów.

  Ważnym elementem w wypełnianiu formularza rekrutacyjnego jest wybór tematyki stażu. Nie decydujemy o tym, w jakiej Dyrekcji Generalnej chcemy odbyć staż, ale jaka tematyka nas najbardziej interesuje i odpowiada naszemu profilowi. W tym miejscu formularza znajduje się także opis każdego obszaru tematycznego wraz z obowiązkami stażysty w danym zakresie.

  Wszystkie wnioski trafiają od razu do Komisji Europejskiej. Pierwszy etap to sprawdzenie, czy wszystkie dane w formularzu zostały wypełnione. Kolejny etap polega na wybraniu spośród zwykle kilkunastu tysięcy zgłoszeń nie tylko z krajów należących do Unii Europejskiej, około 2800 kandydatów, którzy są proszeni o dosłanie w wersji elektronicznej certyfikatów, dyplomów i innych dokumentów potwierdzających informacje podane wcześniej w formularzu.

  Wybrani kandydaci trafiają do tzw. niebieskiej księgi (blue book), a każdy z nich otrzymuje specjalny numer. To właśnie spośród tych kandydatów poszczególne dyrekcje i służby Komisji Europejskiej wybierają około 600 osób, którym składane są oferty odbycia stażu na danym stanowisku. Czasem przeprowadzane są telefoniczne nieformalne rozmowy kwalifikacyjne. Liczba wybranych kandydatów z każdego kraju UE, zależy od jego populacji i ilości zgłoszeń na staż w danej edycji, dlatego tym bardziej zachęcamy do udziału w rekrutacji.

  To niepowtarzalne doświadczenie pracy w unijnej instytucji cieszy się opinią jednego z najlepszych programów stażowych na świecie. Warto jednak pamiętać, że staż można odbyć tylko raz i co ważne nie oznacza automatycznie późniejszego zatrudnienia w Komisji Europejskiej. Każdy stażysta, podobnie jak inni chętni, musi przystąpić do konkursów na unijne stanowiska, organizowanych przez Unijny Urząd Doboru Kadr (EPSO). Wszystkie informacje o konkursach można znaleźć na stronie: www.europa.eu/epso.

  Warto zgłosić się na staż, ponieważ dobra organizacja, którą zapewnia Biuro Staży, pozwala na to, by stażysta mógł poczuć się częścią doświadczonego zespołu i wykonywać ciekawe i odpowiedzialne zadania. Jednocześnie, może się przekonać jakie są jego własne oczekiwania względem przyszłej pracy i przyszłego pracodawcy.

  Zapraszamy na stronę www.ec.europa.eu/stages/ i zachęcamy do wypełnienia formularza zgłoszeniowego!

  Ostatnia aktualizacja: 16/02/2015  |Początek strony