Ścieżka nawigacji


PRZYDATNE LINKI
Wniosek o patronat honorowy Komisji Europejskiej
Komisarze
Łotewska prezydencja w UE
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego
10 lat Polski w UE
Infolinia Europe Direct
Portal Unii Europejskiej
Twoja Europa
Europejski portal e-sprawiedliwość
Strona z konsultacjami społecznymi prowadzonymi przez Komisję Europejską
Opuszczają Państwo portal Europa i wchodzą na inną stronę internetową, której polityka ochrony prywatności może się różnić od tej w portalu Europa.
Kącik dla dzieci
Kącik dla nauczycieli
SOLVIT
Europejskie Centrum Konsumenckie POLSKA
Opuszczają Państwo stronę Komisji Europejskiej i wchodzą na stronę EURANET - to wspólne przedsięwzięcie kilkunastu radiofonii europejskich poświęcone tematyce UE
Strzał w dziesiątkę! - mamy zwycięzców
Wyślij tę stronę pocztą elektronicznąWyślij tę stronę pocztą elektronicznąPrintPrint

11/12/2014 11:59:48

Zespół uczniów ZAM z Gimnazjum nr 8 w Gliwicach oraz licealiści z sosnowieckiego VI LO im. Janusza Korczaka tworzący grupę BENG! – to zwycięzcy ogólnopolskiego konkursu dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych "Strzał w dziesiątkę". Zadaniem uczestników było przygotowanie 3-minutowego filmu nawiązującego do dekady polskiego członkostwa w UE. W sumie nadesłano ponad 240 prac. Organizatorem konkursu było Przedstawicielstwo KE w Polsce.

 

  Strzał w dziesiątkę! - mamy zwycięzców

  Gala konkursu, którą prowadzili Rafał Rudnicki – szef Działu Informacji i Komunikacji Społecznej oraz Ewa Modzelewska – koordynatorka projektu, odbyła się w czwartek 11 grudnia w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce. – Nie było łatwo przejść przez to konkursowe sito, aby znaleźć się dziś tutaj z nami – mówił do uczniów i ich opiekunów Rafał Rudnicki otwierając spotkanie laureatów. – Jesteście najlepszymi z najlepszych! 

  Ewa SynowiecAlicja Pacewicz
  Ewa Modzelewska i Rafał Rudnicki

   

  - To już ósmy ogólnopolski konkurs dla młodzież organizowany przez nasze Przedstawicielstwo. Cieszę się, że wciąż trwa – mówiła dyrektor PKE Ewa Synowiec. Przypomniała, że dziś dla młodych ludzi integracja z Europą jest niemal oczywistością, jednak nie zawsze tak było. Jeszcze w latach 90. wielu Polaków pytanych o możliwość bliskiej współpracy gospodarczej i politycznej częściej wskazywała na… Stany Zjednoczone niż na Zachodnią Europę. – Teraz obserwujecie inwestycje, budowy, dobrobyt wokół nas. Ale UE to także wartości i idee, które – co mnie cieszy – można było zauważyć także w waszych pracach.

  - Cieszy nas również krytyczne podejście do Unii, co było widoczne szczególnie w jednym z wyróżnionych filmów – mówiła Ewa Synowiec. – Takie głosy też są bardzo ważne, bo dzięki nim mamy podstawy do rzetelnej dyskusji – co zmieniać i poprawiać, jak reagować na to co się nie udaje.

  Alicja Pacewicz, wiceprezeska Centrum Edukacji Obywatelskiej, które pomagało w organizacji konkursu, wskazywała na poziom prac konkursowych. – Z roku na rok jest on coraz wyższy, podobnie jak poziom refleksji związany z tematyką konkursów. (…) Rosną też umiejętności filmowe uczestników – kompozycja kadru, przygotowanie scenariusza. To zasługa młodzieży, ale również – na co warto zwracać uwagę – zaangażowania ich opiekunów. Pacewicz wskazywała również na edukacyjne walory takich wyzwań jak "Strzał w dziesiątkę". – Dobra edukacja to praca w grupie. A ten projekt właśnie to proponuje

  
         
        jpeg - 397 KB [397 KB] 
         
        jpeg - 420 KB [420 KB]
  
         
        jpeg - 467 KB [467 KB] 
         
        jpeg - 434 KB [434 KB]

   

  Po rozdaniu nagród i zrobieniu pamiątkowych zdjęć, przyszedł czas na dyskusję. Debatę dotyczącą przygotowania zwycięskich prac poprowadziła Alicja Pacewicz pytając uczestników o to, co osobiście wynieśli z konkursu i czego się nauczyli robiąc filmy. Zarówno nauczyciele jak i uczniowie podkreślali wartość wspólnego wysiłku i pracy w zespole, które pomogły im nie tylko się rozwinąć, ale także zintegrować i bliżej poznać. Ważna przy tym była dobra zabawa, która sprawiała, że rzeczy trudne wydawały się dużo łatwiejsze.

  Finaliści mówili o trudnościach, jakie napotykali podczas tworzenia filmów, którą czasem była po prostu rozładowana bateria w kamerze. Doceniali również zaangażowanie się w pracę opiekunów zespołów, którzy aktywnie motywowali ich do pracy. 

  
         
        jpeg - 374 KB [374 KB] 
         
        jpeg - 416 KB [416 KB]
  
         
        jpeg - 465 KB [465 KB] 
         
        jpeg - 428 KB [428 KB]

   

  W drugiej części debaty Rafał Rudnicki (KE) i Sylwia Żmijewska-Kwiręg (CEO) otworzyli dyskusję podsumowującą 10 lat Polski w Unii Europejskiej. Do refleksji na tym tematem miał pobudzić jeden ze zwycięskich filmów, który krytycznie ocenił członkostwo Polski w UE. Rudnicki podkreślał, że krytyczne spojrzenie jest równie ważne w dyskusji nad członkostwem Polski w UE. Jednocześnie warto też dostrzegać pozytywne efekty decyzji, które na początku nie zawsze wydawały się dobrymi. 

  
         
        jpeg - 322 KB [322 KB] 
         
        jpeg - 383 KB [383 KB]
  
         
        jpeg - 367 KB [367 KB] 
         
        jpeg - 465 KB [465 KB]
  
         
        jpeg - 435 KB [435 KB] 
         
        jpeg - 407 KB [407 KB]

   

  Natomiast Żmijewska-Kwiręg zwróciła uwagę na to, że "oprócz tego, co otrzymujemy z Unii, ważne jest także to, co dajemy sami od siebie". Na koniec każdy uczestnik mógł napisać na kartce co jego zdaniem on sam wnosi do Unii Europejskiej.

  Szkoły gimnazjalne - laureaci i finaliści

   

  I miejsce - Zespół ZAM, ZSO nr 2 Gimnazjum nr 8 w Gliwicach 

   

   

  II miejsce ex-aequo - Unia też mnie dotyczy, Gimnazjum nr 7 im. UNICEF, Zielona Góra

   

  II miejsce ex-aequo - Tonacja Europy, Gimnazjum nr 7 im. UNICEF, Zielona Góra

   

  IV miejsce - GIM TV Junior, Gimnazjum Nr 2 w Głogowie im. Ireny Sendler

   

  V miejsce - Grupa Nikodema, Gimnazjum nr 20 im. Karola Miarki, Katowice

   

  VI miejsce - Aktywni we Wrzosowej strzelają w dziesiątkę, Zespół Szkół - Gimnazjum im. J.Kochanowskiego, Wrzosowa

   

  Szkoły ponadgimnazjalne

   

  I miejsce - Beng!, VI Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka, Sosnowiec 

   

  II miejsce - TRIO, LO nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu 

   

  III miejsce - Raciborskie Stowarzyszenie Samorządowe Nasze Miasto, Racibórz 

   

  IV miejsce - GIM TV Teens, Międzyszkolna Sekcja Filmowa GIM TV przy Gimnazjum Nr 2 w Głogowie 

    

  V miejsce - OLPAMAR, V Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II, Toruń 

   

  VI miejsce - Zespół maki, I LO w Świeciu 

   

  "Strzał w dziesiątkę" jest ósmą edycją corocznego, ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych organizowanego przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Konkurs związany był z 10. rocznicą wejścia Polski do Unii Europejskiej. Jego głównym celem było zwiększenie wśród młodych ludzi świadomości zmian zachodzących w tym ważnym dla Polski i Europy czasie. Konkurs

  "Strzał w dziesiątkę" miał być okazją do rozważań o korzyściach wynikających z integracji europejskiej, skłaniać do refleksji nad tym, co Polska wniosła do wspólnej Europy, a także do przedstawienia wizji roli Polski w Unii w przyszłości. Zadaniem uczniów było przygotowanie 3 minutowego spotu pokazującego na przykładzie, jak zmieniło się ich, bądź znanych im osób życie, od kiedy Polska weszła do UE.

  Filmowi towarzyszyć miał uczniowski opis przygotowanego i zrealizowanego przez zespół projektu. Filmik z wraz z odpowiednim opisem należało zamieścić w internecie. Uczniowie musieli opisać swoje przygotowania odpowiadając na pytania: jak przebiegała praca nad filmem, jakie działania zostały przeprowadzone, aby go stworzyć, jak wyglądała współpraca zespołu przy kręceniu filmiku, w jaki sposób zaplanowali szkolne i zespołowe działania w promowaniu swojego filmiku.

  Na konkurs wpłynęło 247 prac. 85 prac nadesłali uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, 162 prace przysłali gimnazjaliści. 11 prac zostało odrzuconych ze względów formalnych tzn. nie zostały zamieszczone w internecie bądź zostały stworzone przez grupę, która składała się z mniej niż 3 członków.

  Do drugiego etapu konkursu, jury I stopnia (I etapu konkursu), zakwalifikowało w sumie 21 prac: 11 prac w kategorii szkoły gimnazjalne i 10 prac w kategorii szkoły ponadgimnazjalne. Spośród tych 21 prac, jury II etapu konkursu wybrało 12 najlepszych filmów: 6 filmów zespołów gimnazjalnych i 6 filmów zespołów ze szkół ponadgimnazjalnych. 12 zespołów wraz z opiekunami zostało zaproszonych na galę konkursu 11 grudnia br., podczas której zostali ogłoszeni zwycięzcy.

  W kategorii szkoły gimnazjalne wśród najlepszych znaleźli się:

  1. Zespół "#dlaEuropy" Lubuskie Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego "Optimum", Nowogród Bobrzańsk
  2. Tonacja Europy, Gimnazjum nr 7 im. UNICEF, Zielona Góra
  3. GIM TV Junior, Gimnazjum Nr 2 w Głogowie im. Ireny Sendler
  4. Skejci, Gimnazjum Nr 2 w Bytowie
  5. Unia też mnie dotyczy, Gimnazjum nr 7 im. UNICEF, Zielona Góra
  6. Grupa Nikodema, Gimnazjum nr 20 im. Karola Miarki, Katowice
  7. No Name, Gimnazjum nr 1 w Gostyniu
  8. Aktywni we Wrzosowej strzelają w dziesiątkę, Zespół Szkół - Gimnazjum im. J.Kochanowskiego, Wrzosowa
  9. Szkolny Klub Europejski, Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Korytnicy
  10. ZAM, ZSO nr 2 Gimnazjum nr 8 w Gliwicach
  11. MonikaKasiaMartyna, Gimnazjum nr 7 im. gen. W. Sikorskiego, Stare Miasto

   

  W kategorii szkoły ponadgimnazjalne najlepsze prace nadesłali:

  1. GIM TV Teens, Międzyszkolna Sekcja Filmowa GIM TV przy Gimnazjum Nr 2 w Głogowie
  2. TV SLO WROC, Prywatne Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące im. Św. Dominika Savio we Wrocławiu
  3. LO1Nowogard, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. PPOR. E. GIERCZAK, Nowogard
  4. Beng!, VI Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka, Sosnowiec
  5. Serce Borów, Liceum Ogólnokształcące im. Wincentego Pola, Czersk
  6. ZSO Sucha Beskidzka, Zespół Szkół Ogólnokształcących, Sucha Beskidzka
  7. maki, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ŚWIECIU
  8. TRIO, LO nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu
  9. RSS Nasze Miasto, Racibórz
  10. OLPAMAR, V Liceum Ogólnokształcące im.Jana Pawła II, Toruń

   

  Wszystkie wybrane filmy można obejrzeć tutaj.

   

  Wybór zwycięskich prac nie był łatwy, gdyż każdy film w wyjątkowy dla siebie sposób ukazywał tematykę konkursu. Nadesłane prace zostały nakręcone przy użyciu różnych technik. W swoich pracach, młodzież podsumowała 10 lat Polski w Unii Europejskiej, pokazując liczne przykłady tego, co zmieniło się nie tylko w ich bezpośrednim otoczeniu, ale również z szerszej perspektywy.

  Jury przy ocenie zgłoszonych prac brało pod uwagę różne kwestie, zarówno te dotyczące procesu powstawania filmu, jego promocji jak i treści i formy gotowego nagrania. Oceniany był nie tylko film, ale również opis pracy nad nim. Ważna była umiejętność pracy w zespole, sposób radzenie sobie z trudnościami, a także wysiłek włożony w przygotowanie materiałów. Doceniono niestandardowe metody promocji.

  Nagrania, które zwróciły szczególną uwagę jury to te wyróżniające się pomysłowością i błyskotliwością oraz samodzielnością spojrzenia na 10 lat członkostwa Polski w UE. Plusem była dynamika, a także nietypowa forma nagrania. Oczywiście aspekt techniczny też miał znaczenie, a więc liczyła się, jakość obrazu i dźwięku oraz kompozycja nagrania. Za atut uznana została spójność przekazu, czytelne rozpoczęcie oraz zakończenie. Jednakże, obok estetyki, bardzo ważne jest także to, by film pobudzał do głębszej refleksji nad zmianami, jakie zaszły w Polsce od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej.

  Jurorzy zwrócili uwagę na pewne braki wśród zgłoszonych prac. Za mało pojawiało się informacji o tym, co Polska wniosła do Unii Europejskiej, brakowało też przemyśleń nt. roli i miejsca Polski w UE w przyszłości. Najczęściej pojawiającym się motywem w nagraniach były inwestycje zrealizowane z funduszy unijnych. Nadesłane na konkurs prace są poprawne, niemniej chwilami brakowało samodzielnej refleksji. Pojawiały się niedociągnięcia estetyczne związane z kadrowaniem, z dźwiękiem – niewyrównane poziomy dźwięku.

  Jury wybierając pierwsza szóstkę starało się docenić w pracach oryginalność pomysłu oraz jego wykonanie, samodzielne spojrzenie, wysiłek włożony w przygotowanie filmu, odwagę w spojrzeniu na podsumowanie 10 lat Polski w Unii.

  Wszystkim, którzy wzięli udział w naszym konkursie, a w szczególności wyróżnionym zespołom, serdecznie gratulujemy! 

  Nadesłane prace oceniło jury w składzie:

  1. Ewa Modzelewska – Koordynatorka projektu, Wydział Informacji i Komunikacji Społecznej, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce
  2. Anna Kurpanik - Wydział Informacji i Komunikacji Społecznej, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce
  3. Bartosz Zadura – Specjalista ds. mediów, Wydział Prasowy, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce
  4. Agnieszka Uścińska – reżyserka
  5. Michał Adamczyk – dziennikarz, TVP Info
  6. Agnieszka Brzezińska - Kierownik ds. organizacyjnych, Centrum Edukacji Obywatelskiej
  7. Sylwia Żmijewska-Kwiręg - Koordynatorka programów obywatelskich, Centrum Edukacji Obywatelskiej

   

  Nagrody

  Wyróżnione zespoły IV, V i VI miejsca w każdej kategorii wiekowej otrzymali cyfrowe aparaty fotograficzne wraz z kartami pamięci.

  Zdobywcy II i III miejsca w każdej kategorii wiekowej otrzymali smartfony.

  Nagrodą za zajęcie I miejsc w obydwu kategoriach wiekowych są tablety.

   

  Więcej o konkursie "STRZAŁ W DZIESIĄTKĘ" na stronach PKE:

   

  Poprzednie edycje konkursu:

  Więcej informacji o poprzednich edycjach konkursu można znaleźć na stronach:

  1. Nakręć się na wybory! 2013
  2. Bądźmy aktywni razem  2012
  3. Mój pierwszy krok w wolontariat 2011 rok
  4. Nie wykluczam 2010 rok
  5. Przybij piątkę! 2009 rok
  6. Europa Wielu Kultur 2008 rok
  7. Co się zmieniło w Twoim życiu dzięki funduszom unijnym? 2007 rok

   

  Ostatnia aktualizacja: 16/01/2015  |Początek strony