Ścieżka nawigacji


PRZYDATNE LINKI
Wniosek o patronat honorowy Komisji Europejskiej
Komisarze
Łotewska prezydencja w UE
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego
10 lat Polski w UE
Infolinia Europe Direct
Portal Unii Europejskiej
Twoja Europa
Europejski portal e-sprawiedliwość
Strona z konsultacjami społecznymi prowadzonymi przez Komisję Europejską
Opuszczają Państwo portal Europa i wchodzą na inną stronę internetową, której polityka ochrony prywatności może się różnić od tej w portalu Europa.
Kącik dla dzieci
Kącik dla nauczycieli
SOLVIT
Europejskie Centrum Konsumenckie POLSKA
Opuszczają Państwo stronę Komisji Europejskiej i wchodzą na stronę EURANET - to wspólne przedsięwzięcie kilkunastu radiofonii europejskich poświęcone tematyce UE
Projekt: Praca na półmetku
Wyślij tę stronę pocztą elektronicznąWyślij tę stronę pocztą elektronicznąPrintPrint

05/11/2014 14:27:36

Odwiedziliśmy już sześć uniwersytetów w Polsce, ale na tym nie koniec! Projekt: Praca, a wraz z nim stoisko informacyjne Komisji Europejskiej w Polsce, na którym możecie dowiedzieć się wszystkiego o karierze w instytucjach Unii Europejskiej, zawitają do kolejnych sześciu miast. Jeśli chcecie uzyskać informacje, jak i gdzie szukać pracy lub staży w unijnych instytucjach, ciągle możecie nas złapać w Bydgoszczy, Toruniu, Białymstoku, Warszawie, Krakowie i Łodzi.

  Projekt: Praca na półmetku

  Komisja Europejska w Polsce, jako partner akcji społecznej Projekt: Praca, towarzyszy warsztatom organizowanym przez "Gazetę Wyborczą" w postaci stoiska informacyjnego na temat staży i pracy w instytucjach UE. W sumie odwiedzimy 12 uniwersytetów w Polsce. Po naszej wizycie w Lublinie (10 października) i Gdańsku (13 października), o czym pisaliśmy wcześniej, przyszedł czas na kolejne miasta. Za każdym razem działo się coś ciekawego, a punkt informacyjny cieszył się sporym zainteresowaniem nie tylko ze strony studentów, ale też absolwentów i osób już pracujących zawodowo.

   

  16 października byliśmy na Uniwersytecie Rzeszowskim. Lokalizacja stoiska na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym wiązała się z udziałem studentów różnych kierunków nauk ścisłych. Dowiedzieli się od nas, że także oni mają mnóstwo możliwości stażowych i zawodowych w unijnych instytucjach. I tak, podczas wypełniania formularza rekrutacyjnego przed stażem w Komisji Europejskiej, należy wybrać zakres tematyczny – to m.in. budżet i finanse, technologia IT, badania naukowe czy logistyka.

   

  Tydzień później, 24 października, gościliśmy w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Na stoisku pojawiła się między innymi grupa uczniów, których Ambasadorka Karier Agnieszka Zakrzewska zachęcała do nauki języków. –  W Warszawie zaskoczyło mnie to, że dużo osób podchodziło do naszego stoiska z konkretnymi pytaniami o pracę w instytucjach unijnych – przyszli do Biblioteki Uniwersyteckiej specjalnie po to, żeby rozwiać swoje wątpliwości na temat procedury selekcyjnej i przebiegu całego procesu rekrutacyjnego – mówi Agnieszka Zakrzewska Mile zaskoczyły mnie odwiedziny grupki dzieci z piątej klasy podstawówki, które już w tym wieku są objęte programem doradztwa zawodowego. Zachęciłam ich do nauki i rozwoju kompetencji językowych. Mam nadzieję, że będą pamiętać o instytucjach unijnych, wybierając swoją ścieżkę zawodową w przyszłości.

   

  29 października, na Uniwersytecie Wrocławskim, nie dalibyśmy rady bez wsparcia Kasi Heider z miejscowego Punktu Informacyjnego Unii Europejskiej: – Projekt: Praca to świetna inicjatywa, która we Wrocławiu cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Budujący jest fakt, że lokalni studenci poszukują możliwości rozwoju i chętnie zasięgają konkretnych informacji dotyczących także staży i pracy w strukturach unijnych. Wśród gości stoiska znaleźli się między innymi studenci, którzy uczą się we Wrocławiu w ramach programu Erasmus+. Zainteresowały ich zwłaszcza programy stażowe różnych instytucji, bo to kolejna okazja do zdobycia międzynarodowego doświadczenia.

   

  W Poznaniu, na Uniwersytecie Adama Mickiewicza, byliśmy 4 listopada. Tym razem stoisko informacyjne znajdywało się vis-à-vis warsztatów Projektu: Praca, dzięki czemu uczestnicy mogli zaczerpnąć informacji w oczekiwaniu na kolejne zajęcia. Kasia, świeżo upieczona absolwentka UAM w Poznaniu powiedziała nam: – Od zawsze interesowałam się możliwościami rozwoju, jakie proponuje UE. Natomiast brakowało mi i determinacji, wiary w siebie, ale przede wszystkim wiedzy na ten temat. Podczas dzisiejszego wydarzenia zdobyłam wiele cennych wskazówek, informacji, a także nabrałam pewności siebie.

  Do tej pory stoisko informacyjne na temat staży i pracy w instytucjach Unii Europejskiej odwiedziło już kilkaset osób. Tych, którzy jeszcze nas nie odwiedzili, a chcą uzyskać informacje z pierwszej ręki, zapraszamy do kolejnych miast.  12 listopada będziemy w Bydgoszczy, a następnego dnia w Toruniu. Potem odwiedzimy Białystok (21.11), Warszawę (28.11), Kraków (08.12) i Łódź (10.12).

  Natomiast dla tych, którzy nie będą mieli okazji spotkać nas osobiście, po zakończeniu Projektu: Praca zorganizujemy czat na żywo . Więcej szczegółów podamy już wkrótce.

  Listę pozostałych lokalizacji, a także szczegółowe informacje na temat projektu można znaleźć na naszej stronie oraz na stronie Projektu Praca.

  Całą akcję można śledzić na żywo na Twitterze, używając #ProjektPraca

  Ostatnia aktualizacja: 07/11/2014  |Początek strony