Ścieżka nawigacji


PRZYDATNE LINKI
Wniosek o patronat honorowy Komisji Europejskiej
Komisarze
Łotewska prezydencja w UE
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego
10 lat Polski w UE
Infolinia Europe Direct
Portal Unii Europejskiej
Twoja Europa
Europejski portal e-sprawiedliwość
Strona z konsultacjami społecznymi prowadzonymi przez Komisję Europejską
Opuszczają Państwo portal Europa i wchodzą na inną stronę internetową, której polityka ochrony prywatności może się różnić od tej w portalu Europa.
Kącik dla dzieci
Kącik dla nauczycieli
SOLVIT
Europejskie Centrum Konsumenckie POLSKA
Opuszczają Państwo stronę Komisji Europejskiej i wchodzą na stronę EURANET - to wspólne przedsięwzięcie kilkunastu radiofonii europejskich poświęcone tematyce UE
Projekt: Praca już działa!
Wyślij tę stronę pocztą elektronicznąWyślij tę stronę pocztą elektronicznąPrintPrint

14/10/2014 14:22:18

Razem z "Gazetą Wyborczą" odwiedziliśmy już dwa miasta – Lublin i Gdańsk. Podczas spotkań młodzi ludzie mogli wziąć udział w warsztatach, a także odwiedzić stoisko Komisji Europejskiej w Polsce z materiałami informacyjnymi na temat kariery w unijnych instytucjach. Wszystko po to, aby ułatwić młodym Polakom zawodowy start!

  Projekt: Praca już działa!

  Komisja Europejska w Polsce, jako partner akcji Projekt: Praca, towarzyszy warsztatom organizowanym na dwunastu uniwersytetach w Polsce. Podczas, gdy młodzi ludzie uczą się jak sobie radzić na rynku pracy, my informujemy o możliwościach rozwoju, jakie oferuje Unia Europejska.

  Okazuje się, że niewielu studentów i absolwentów wie o tym, że mogą starać się o staż w takich instytucjach jak Komisja Europejska, Parlament Europejski czy Rada Europejska. Często zaskoczeniem jest też to, że Europejski Urząd Doboru Kadr organizuje otwarte dla wszystkich konkursy na stanowiska w unijnych strukturach. Dlatego postanowiliśmy dotrzeć z tą informacją na polskie uniwersytety.

  W każdym mieście, w którym organizowane są warsztaty w ramach Projektu: Praca, jesteśmy obecni także my. Na stoisku informacyjnym Komisji Europejskiej w Polsce można spotkać Ambasadorkę Karier UE Agnieszkę Zakrzewską lub Annę Kurpanik z Komisji Europejskiej. Nasze reprezentantki chętnie odpowiadają na pytania dotyczące pracy czy staży w UE, a także doradzają, gdzie najlepiej się zgłosić i co należy zrobić, by zwiększyć swoje szanse na powodzenie w procesie rekrutacji.

  Zarówno w Gdańsku, jak i na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej nie brakowało chętnych do odwiedzenia stoiska KE. Największym zainteresowaniem cieszyły się staże w unijnych instytucjach, jako szansa na zdobycie doświadczenia, które potem ułatwia znalezienie stałego zatrudnienia. Wielu studentów z zaskoczeniem dowiadywało się, że nie tylko absolwenci stosunków międzynarodowych czy europeistyki mogą dostać się do pracy i na staże do UE. Padały także pytania o wymagane kwalifikacje czy umiejętności językowe.

   

  Na UMCS w Lublinie w piątek, 10 października, obecna była Anna Kurpanik z Komisji Europejskiej. – Dzięki naszej obecności na uniwersytetach studenci mogą zdobyć informacje z "pierwszej ręki". Sama byłam na stażu w Komisji Europejskiej i z pełnym przekonaniem namawiam studentów, by zgłaszali się na staże w instytucjach UE. Na stoisko przychodzą nie tylko osoby zainteresowane pracą w UE, ale także studenci, którzy zastanawiają się nad przyszłą karierą zawodową. – Fajne jest to, że możemy komuś wskazać możliwą ścieżkę kariery. Niektórzy studenci właśnie od nas dowiadują się, że po studiach mogą starać się o pracę czy staż w unijnych instytucjach i że już teraz warto na przykład doskonalić jeden z języków urzędowych UE – mówi Anna Kurpanik.

   

  W poniedziałek, 13 października, na stoisku informacyjnym na Uniwersytecie Gdańskim można było spotkać Agnieszkę Zakrzewską: – Do tej pory głównie działałam w Warszawie. Projekt: Praca daje mi świetną szansę, by poinformować studentów i absolwentów w całej Polsce o możliwościach związanych z pracą i stażami w instytucjach UE. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że już po uzyskaniu tytułu licencjata mogą aplikować nie tylko na staże, ale też na stanowiska urzędnicze. Dzięki spotkaniom takie jak to w Lublinie czy w Gdańsku pokazujemy studentom, że jeśli mają odpowiednie kompetencje to praca w Brukseli jest w zasięgu ich możliwości, niezależnie od tego jakie studia ukończyli.

  Kolejne miasta, w których znajdziecie stoisko informacyjne Komisji Europejskiej w Polsce to Rzeszów (16 październik), Warszawa (24 październik) i Wrocław (29 październik). Projekt Praca, któremu towarzyszymy, to akcja społeczna organizowana przez "Gazetę Wyborczą" przy współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce i firmami McDonald's, Nestlé oraz Deloitte. W ramach projektu prowadzone są bezpłatne warsztaty dla studentów i absolwentów na 12 uczelniach wyższych w Polsce.

  Listę pozostałych lokalizacji, a także szczegółowe informacje na temat projektu można znaleźć na naszej stronie oraz na stronie Projektu Praca

  Całą akcję można śledzić na żywo na Twitterze, używając #ProjektPraca

  Ostatnia aktualizacja: 20/10/2014  |Początek strony