Ścieżka nawigacji


PRZYDATNE LINKI
Wniosek o patronat honorowy Komisji Europejskiej
Komisarze
Łotewska prezydencja w UE
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego
10 lat Polski w UE
Infolinia Europe Direct
Portal Unii Europejskiej
Twoja Europa
Europejski portal e-sprawiedliwość
Strona z konsultacjami społecznymi prowadzonymi przez Komisję Europejską
Opuszczają Państwo portal Europa i wchodzą na inną stronę internetową, której polityka ochrony prywatności może się różnić od tej w portalu Europa.
Kącik dla dzieci
Kącik dla nauczycieli
SOLVIT
Europejskie Centrum Konsumenckie POLSKA
Opuszczają Państwo stronę Komisji Europejskiej i wchodzą na stronę EURANET - to wspólne przedsięwzięcie kilkunastu radiofonii europejskich poświęcone tematyce UE
Juncker buduje nową Komisję
Wyślij tę stronę pocztą elektronicznąWyślij tę stronę pocztą elektronicznąPrintPrint

03/09/2014 11:52:32

Od 2 września trwają spotkania Jean-Claude Junckera, przewodniczącego-elekta nowej Komisji Europejskiej, z kandydatami na komisarzy. Po zakończeniu tych konsultacji Luksemburczyk przekaże Radzie Unii Europejskiej listę nominowanych osób. Szacuje się, że proponowany skład nowej Komisji Europejskiej zostanie oficjalnie przedstawiony około połowy września.

  Juncker buduje nową Komisję

  Celem konsultacji jest określenie predyspozycji każdego zgłoszonego kandydata do pracy jako komisarz europejski, biorąc pod uwagę Artykuł 17(3) Traktatu o Unii Europejskiej, który stwierdza: Członkowie Komisji są wybierani ze względu na swe ogólne kwalifikacje i zaangażowanie w sprawy europejskie spośród osób, których niezależność jest niekwestionowana.

  Przewodniczący-elekt Juncker już spotkał się z Federicą Mogherini, przed wyrażeniem swojej zgody (zgodnie z artykułem 18(1) Traktatu) na propozycję Rady Europejskiej (30 sierpnia) na powołanie Włoszki na stanowisko wysokiego przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. Jako wysoka przedstawiciel będzie ona jednocześnie wiceprzewodniczącą KE – podobnie jak inni kandydaci zostanie ona wysłuchana przez Parlament Europejski, który potem w głosowaniu zadecyduje o ewentualnym poparciu nowej KE.

  Kolejne kroki

  Moment przedstawienia Radzie listy osób nominowanych na komisarzy zależy od tego kiedy kraje członkowskie zgłoszą przewodniczącemu-elektowi swoje propozycje personalne.

  Gdy ostateczna lista desygnowanych komisarzy zostanie przyjęta przez Radę na zasadzie powszechnego porozumienia (zgodnie z artykułem 17(7) Traktatu), Jean-Claude Juncker zamierza ogłosić jakie portfolio przypadnie konkretnym osobom oraz jak chce zorganizować prace nowej Komisji. Prawdopodobnie nie nastąpi to wcześniej niż w połowie przyszłego tygodnia.

  Więcej informacji:

   

   

  Ostatnia aktualizacja: 05/09/2014  |Początek strony