Ścieżka nawigacji


PRZYDATNE LINKI
Wniosek o patronat honorowy Komisji Europejskiej
Komisarze
Łotewska prezydencja w UE
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego
10 lat Polski w UE
Infolinia Europe Direct
Portal Unii Europejskiej
Twoja Europa
Europejski portal e-sprawiedliwość
Strona z konsultacjami społecznymi prowadzonymi przez Komisję Europejską
Opuszczają Państwo portal Europa i wchodzą na inną stronę internetową, której polityka ochrony prywatności może się różnić od tej w portalu Europa.
Kącik dla dzieci
Kącik dla nauczycieli
SOLVIT
Europejskie Centrum Konsumenckie POLSKA
Opuszczają Państwo stronę Komisji Europejskiej i wchodzą na stronę EURANET - to wspólne przedsięwzięcie kilkunastu radiofonii europejskich poświęcone tematyce UE
Rolnicy dostaną wsparcie z UE
Wyślij tę stronę pocztą elektronicznąWyślij tę stronę pocztą elektronicznąPrintPrint

19/08/2014 11:37:27

Europejscy producenci niektórych łatwo psujących się owoców i warzyw otrzymają wsparcie z unijnych środków. Decyzja Komisji Europejskiej ma związek z ograniczeniami nałożonymi przez Rosję na import produktów rolnych z UE. – Do ubiegania się o pomoc będą uprawnieni wszyscy producenci tych produktów rolnych – bez względu na to, czy są zrzeszeni w organizacjach producenckich, czy nie – mówi komisarz Dacian Cioloș. Środki te będą obowiązywać do końca listopada br., a ich budżet przewidziano na 125 milionów euro.

  Rolnicy dostaną wsparcie z UE

  W konsekwencji ubiegłotygodniowego posiedzenia komitetu zarządzającego KE zadecydowała o wprowadzeniu od 18 sierpnia br. środków wsparcia wobec niektórych łatwo psujących się owoców i warzyw.

  Komentując tę decyzję komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Dacian Cioloș powiedział: - Uwzględniając sytuację na rynku po wprowadzeniu przez Rosję ograniczeń na import unijnych produktów rolnych, uruchamiam z dniem 18 sierpnia br. nadzwyczajne środki w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, które pozwolą zmniejszyć ogólną podaż niektórych owoców i warzyw na europejskich rynkach, gdy presja cenowa w najbliższych miesiącach stanie się zbyt silna. Wszyscy producenci tych produktów rolnych – bez względu na to, czy są zrzeszeni w organizacjach producenckich, czy nie – będą uprawnieni do wystąpienia o te środki w razie potrzeby. Podjęcie wczesnych działań pozwoli na zapewnienie skutecznego wsparcia dla rolników, dostosowanie się rynku i będzie racjonalne pod względem kosztów.

  Kontekst

  Nadzwyczajnymi środkami wspierania rynku objęto następujące produkty: pomidory, marchew, biała kapustę, paprykę, kalafiory, ogórki, pieczarki, jabłka, gruszki, czerwone owoce, winogrona deserowe i kiwi. W przypadku tych owoców i warzyw sezon jest w pełni, większości z nich nie da się długo przechowywać i nie ma dla nich dostępnych natychmiastowych alternatywnych rynków zbytu.

  Nadzwyczajne środki ogłoszone właśnie przez Komisję Europejską obejmują wycofywanie z rynku tych produktów, w szczególności z przeznaczeniem na darmową dystrybucję, oraz rekompensaty za zaniechanie zbiorów czy tzw. zielone zbiory. Pomoc finansowa będzie wypłacana wszystkim producentom, bez względu na to, czy są zrzeszeni w organizacjach producenckich czy nie. Wprowadzone środki będą działały ze skutkiem wstecznym począwszy od 18 sierpnia. Oznacza to, że wszelkie zbiory wycofane od tego dnia będą objęte pomocą, po przeprowadzeniu koniecznych kontroli. Środki te będą obowiązywać do końca listopada br., a ich budżet przewidziano na 125 milionów euro.

  Aktualna sytuacja rynkowa wszystkich produktów będzie przedmiotem dyskusji podczas kolejnego spotkania ekspertów państw członkowskich z ekspertami Parlamentu Europejskiego, które odbędzie się w najbliższy piątek w Brukseli.

  Komisja Europejska, w ścisłej współpracy z państwami członkowskimi, będzie w dalszym ciągu monitorować sytuację na wszystkich dotkniętych rosyjskim embargiem rynkach rolnych i nie zawaha się jeszcze mocnej wesprzeć sektory najbardziej zależne od eksportu do Rosji lub też – jeśli będzie to konieczne – odpowiednio dostosować już ogłoszone środki. 

  Więcej informacji:

  Ostatnia aktualizacja: 27/08/2014  |Początek strony