Ścieżka nawigacji


PRZYDATNE LINKI
Wniosek o patronat honorowy Komisji Europejskiej
Komisarze
Łotewska prezydencja w UE
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego
10 lat Polski w UE
Infolinia Europe Direct
Portal Unii Europejskiej
Twoja Europa
Europejski portal e-sprawiedliwość
Strona z konsultacjami społecznymi prowadzonymi przez Komisję Europejską
Opuszczają Państwo portal Europa i wchodzą na inną stronę internetową, której polityka ochrony prywatności może się różnić od tej w portalu Europa.
Kącik dla dzieci
Kącik dla nauczycieli
SOLVIT
Europejskie Centrum Konsumenckie POLSKA
Opuszczają Państwo stronę Komisji Europejskiej i wchodzą na stronę EURANET - to wspólne przedsięwzięcie kilkunastu radiofonii europejskich poświęcone tematyce UE
Cebularz z certyfikatem
Wyślij tę stronę pocztą elektronicznąWyślij tę stronę pocztą elektronicznąPrintPrint

04/08/2014 13:38:29

Cebularz lubelski dołączył do europejskich produktów regionalnych chronionych ze względu na pochodzenie geograficzne. Unia Europejska chroni tradycyjnie wytwarzane produkty spożywcze w trzech kategoriach: nazwa pochodzenia, oznaczenie geograficzne oraz gwarantowana tradycyjna specjalność. Do tej pory Polska zarejestrowała prawie 40 produktów m.in. oscypka i kiełbasę lisiecką, zaś w całej Unii zastrzeżono ich prawie półtora tysiąca.

  Cebularz z certyfikatem

  W przypadku cebularza lubelskiego zwrócono uwagę wyjątkowość receptury:

  „Cebularz lubelski” to okrągły placek o średnicy 5–25 cm i grubości ok. 1,5 cm z ciasta pszennego wyborowego, które charakteryzuje się dwukrotnie większym dodatkiem cukru i margaryny lub masła w porównaniu do zwykłego ciasta pszennego. Na powierzchni znajduje się warstwa farszu składającego się z pokrojonej w grubą kostkę cebuli wymieszanej z makiem, solą i olejem roślinnym. Farsz ma złocistą barwę oraz smak i zapach swoisty dla pieczonej cebuli. Na obwodzie placka jest wieniec ciasta o szerokości 0,5–1,5 cm. Wieniec ciasta ma chrupiącą skórkę o barwie od jasnozłocistej do lekko zarumienionej. Miękisz jest jasny, miękki i lekko wilgotny. Jego aromat jest właściwy dla zapachu świeżo upieczonej cebuli, dzięki znajdującej się na powierzchni warstwie farszu. Jeżeli „Cebularz lubelski” był wypiekany na podsypce, na spodzie widoczne są otręby pszenne.

  Jednak podstawą do wpisania cebularza na unijną listę produktów chronionych był obszar występowania tego specjału, który w tradycyjnej formule wytwarzany jest obecnie tylko na obszarze województwa lubelskiego.

  Rozporządzenie PE i Rady

  Kontekst

  Produkty spełniające określone normy mogą ubiegać się o jeden z trzech znaków: "Chronione Oznaczenie Geograficzne", "Chronioną Nazwę Pochodzenia" i "Gwarantowaną Tradycyjną Specjalność". Dwa pierwsze odnoszą się do miejsca pochodzenia produktu, natomiast trzeci podkreśla jego tradycyjny charakter, czy to ze względu na skład, czy też sposób produkcji.

  Więcej informacji o unijnej polityce jakości w rolnictwie i zarejestrowanych do tej pory tradycyjnych specjalnościach można znaleźć tutaj.

  Fot: www.minrol.gov.pl

   

  Ostatnia aktualizacja: 08/08/2014  |Początek strony