Ścieżka nawigacji


PRZYDATNE LINKI
Wniosek o patronat honorowy Komisji Europejskiej
Komisarze
Łotewska prezydencja w UE
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego
10 lat Polski w UE
Infolinia Europe Direct
Portal Unii Europejskiej
Twoja Europa
Europejski portal e-sprawiedliwość
Strona z konsultacjami społecznymi prowadzonymi przez Komisję Europejską
Opuszczają Państwo portal Europa i wchodzą na inną stronę internetową, której polityka ochrony prywatności może się różnić od tej w portalu Europa.
Kącik dla dzieci
Kącik dla nauczycieli
SOLVIT
Europejskie Centrum Konsumenckie POLSKA
Opuszczają Państwo stronę Komisji Europejskiej i wchodzą na stronę EURANET - to wspólne przedsięwzięcie kilkunastu radiofonii europejskich poświęcone tematyce UE
Europosłowie za Junckerem
Wyślij tę stronę pocztą elektronicznąWyślij tę stronę pocztą elektronicznąPrintPrint

15/07/2014 14:32:16

Jean-Claude Juncker uzyskał poparcie Parlamentu Europejskiego jako przewodniczący nowej Komisji Europejskiej. Za kandydaturą byłego premiera Luksemburga opowiedziało się 422 eurodeputowanych, podczas gdy wymagana większość wnosiła 376 głosów. Przed głosowaniem Juncker zaprezentował dokument programowy "Nowy początek dla Europy: Mój program na rzecz zatrudnienia, wzrostu, sprawiedliwości oraz zmian demokratycznych".

  Europosłowie za Junckerem

  Po raz pierwszy w historii UE Parlament Europejski wybrał, a nie tylko zaakceptował, kandydata na Przewodniczącego Komisji Europejskiej, nominowanego przez Radę Europejską, zgodnie z zasadami ustalonymi przez Traktat z Lizbony (w grudniu 2009 roku).

  422 posłów głosowało ZA, 250 PRZECIW, 47 wstrzymało się od głosu. Oddano 729 głosów, z czego 10 nie było ważnych.

  Kandydat obywateli i rządów Europy

  Kiedy, po wyborach 22-25 maja, EPP ponownie zostało największą grupą polityczną w Parlamencie Europejskim, Jean-Claude Juncker, były premier Luksemburga, został nominowany przez Radę Europejską na stanowisko szefa Komisji Europejskiej. 26 krajów opowiedziało się ZA, a 2 PRZECIW.

  Kolejne kroki

  Wybrany Przewodniczący Komisji Europejskiej wyśle teraz oficjalne listy do przywódców państw członkowskich, prosząc ich o zaproponowanie swoich kandydatów na komisarzy.

  Dokument "Nowy początek dla Europy: Mój program na rzecz zatrudnienia, wzrostu, sprawiedliwości oraz zmian demokratycznych".

   

  Najważniejsze cytaty: 

  •  „Chcę pracować dla Unii, która jest oddana demokracji i reformom, dla Unii, która nie jest nadgorliwa i działa na rzecz swoich obywateli, a nie przeciwko nim. Chcę pracować dla Unii, która się sprawdza”.

   

  •  „Moim najważniejszym celem i wspólnym wątkiem każdej wysuniętej propozycji będzie spowodowanie, żeby Europa nadal się rozwijała, a ludzie wracali do pracy. W tym celu w ciągu pierwszych trzech miesięcy mojej kadencji zamierzam przedstawić pakiet na rzecz zatrudnienia, wzrostu i inwestycji, dzięki któremu w ciągu następnych trzech lat powinno nam się udać zgromadzić nawet 300 mld EUR na inwestycje”.

   

  •  „MŚP stanowią trzon naszej gospodarki, gdyż tworzą ponad 85 proc. nowych miejsc pracy w Europie – nie możemy zasypywać ich papierkową robotą. Musimy zdjąć z nich ciężar nadmiernych regulacji”.

   

  •  „W interesie każdego jest, aby energia nie była wykorzystywana jako narzędzie polityczne. Nadszedł czas, aby Europa stanęła zdecydowanie na własnych nogach, połączyła swoje zasoby i infrastruktury, a tym samym swoje możliwości negocjacyjne”.

   

  •  „Ratowanie euro było niezbędne, ale ponieśliśmy tego konsekwencje w sferze społecznej. Nie mogę zaakceptować faktu, że ciężar reform strukturalnych spadł na pracowników i emerytów, a właściciele statków i finansowi spekulanci wzbogacili się jeszcze bardziej. W przyszłości powinniśmy być w stanie zastąpić trojkę strukturą o większej legitymacji demokratycznej. Będziemy także potrzebować pogłębionych ocen skutków społecznych dla wszelkich nowych programów wsparcia”.

   

  •  „Chcę rozsądnej i zrównoważonej umowy o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki. Nie poświęcę jednak europejskich standardów w zakresie bezpieczeństwa, zdrowia, ochrony socjalnej i ochrony danych osobowych ani naszej różnorodności kulturowej na ołtarzu wolnego handlu”.

   

  •  „Potrzebujemy większej solidarności w naszej polityce imigracyjnej. Usprawnię współpracę z państwami trzecimi, co pozwoli intensywniej zająć się kwestią nielegalnej migracji i będę promować nową europejską politykę w dziedzinie legalnej migracji, aby Europa przyciągała utalentowanych ludzi jako preferowane miejsce docelowe”.

   

  •  „Jestem głęboko przekonany, że musimy posuwać się naprzód jako Unia, ale nie musimy wszyscy posuwać się z tą samą prędkością. Niektórzy już być może dotarli do swoich celów. Zawsze byłem gotów wysłuchać obaw każdego państwa członkowskiego i pomagać w znalezieniu rozwiązań, i to się nie zmieni”.

   

  •  „Równowaga płci to polityczna konieczność, a nie zbytek, co powinno być oczywiste dla każdego, w tym dla przywódców we wszystkich stolicach naszych państw członkowskich, którzy będą proponować kandydatów na członków nowej Komisji. Będzie to samo w sobie sprawdzianem zaangażowania rządów państw członkowskich w nowe, bardziej demokratyczne podejście w okresie przemian”.

   

  •  „Hasło kampanii wyborczej Parlamentu brzmiało »Tym razem jest inaczej« – pomóżcie mi dziś spełnić tę obietnicę. Pomóżcie mi pokazać światu, że wspólnie możemy zapewnić Europie nowy początek”.

   

  Ostatnia aktualizacja: 16/07/2014  |Początek strony