Ścieżka nawigacji


PRZYDATNE LINKI
Grecka prezydencja w UE
Weź udział w debacie
Portal Unii Europejskiej
Infolinia Europe Direct
José Manuel Barroso - przewodniczący Komisji Europejskiej
Viviane Reding - Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, sprawiedliwość, prawa podstawowe i obywatelstwo
Europejski portal e-sprawiedliwość
Twoja Europa
Strona z konsultacjami społecznymi prowadzonymi przez Komisję Europejską
Konsultacje społeczne w sprawie strategii „Europa 2020”
Opuszczają Państwo portal Europa i wchodzą na inną stronę internetową, której polityka ochrony prywatności może się różnić od tej w portalu Europa.
Europejskie Centrum Konsumenckie POLSKA
SOLVIT
Kącik dla dzieci
Kącik dla nauczycieli
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego
Opuszczają Państwo stronę Komisji Europejskiej i wchodzą na stronę EURANET - to wspólne przedsięwzięcie kilkunastu radiofonii europejskich poświęcone tematyce UE
Bezpiecznie w drogę
Wyślij tę stronę pocztą elektronicznąWyślij tę stronę pocztą elektronicznąPrintPrint

25/06/2014 18:40:49

Jak szybko można pędzić na hiszpańskich autostradach? Czy rowerzysta w Szwecji potrzebuje kasku? Jakie wyposażenie bezpieczeństwa w samochodzie jest wymagane na Słowacji? Wybierając się na wakacje, nie musimy już poświęcać czasu na żmudne szukanie takich informacji. Podróżując po Europie można mieć wszystko pod ręką dzięki opracowanej przez Komisję Europejską nowej aplikacji na smartfony „Going Abroad”.

  Bezpiecznie w drogę

   

  Aplikacja jest dostępna w 22 językach dla iPhone'ów i iPadów, a także smartfonów systemów Google Android i Windows. Oprócz wszystkiego, co powinno się wiedzieć o ruchu drogowym we wszystkich krajach UE, w programie znajdziecie również quizy o bezpieczeństwie na drogach a nawet grę pamięciową dla pasażerów, którzy nudzą się w trakcie długich podróży samochodem. Oczywiście aplikacją nie wolno się posługiwać podczas prowadzenia pojazdu. Kierowcy powinni korzystać z pomocy pasażerów albo robić częstsze postoje, dzięki czemu będą nie tylko dobrze poinformowani, ale i wypoczęci.

  Siim Kallas, wiceprzewodniczący Komisji odpowiedzialny za politykę transportu, przestrzega: – Drogi europejskie są zawsze najbardziej zatłoczone w okresie wakacji letnich. O ile łatwo jest wyjechać samochodem za granicę, to niejeden kierowca nie zdaje sobie sprawy, że pewne przepisy i znaki drogowe nie są jednakowe w całej UE. Aplikacja „Going Abroad” to wygodne i przyjazne dla użytkownika źródło informacji, minimalizujące ryzyko błędu.

  Aplikacja dostarcza wiedzę na temat wszystkich zagadnień niosących największe ryzyko wypadków, w szczególności: ograniczeń prędkości i dopuszczalnego stężenia alkoholu, reguł sygnalizacji świetlnej i korzystania z telefonów komórkowych. Informuje również o obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa w samochodzie i noszenia kasku, jadąc na rowerze lub motocyklu.

  Udostępnienie aplikacji tuż przed sezonem wakacji letnich nie jest przypadkowe, ponieważ to w lipcu i sierpniu przypada szczyt natężenia ruchu drogowego, a co za tym idzie notuje się średnio o 50 proc. więcej śmiertelnych ofiar wypadków drogowych niż w lutym, „najbezpieczniejszym” miesiącu.

  Unia poczyniła duże postępy w działaniach na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa drogowego w ciągu ostatnich lat. Między 2001 a 2010 r. liczbę ofiar śmiertelnych na drogach UE udało się ograniczyć o 43 proc. Pomiędzy rokiem 2010 a 2013, śmiertelne żniwo wypadków drogowych zmniejszono o kolejne 17 proc.

  Celem strategicznym jest zmniejszenie o połowę liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w latach 2010–2020, zdwajając jednocześnie wysiłki UE na rzecz ograniczenia liczby poważnych obrażeń odniesionych w wypadkach drogowych. Nowa aplikacja przyczyniająca się do zwiększenia bezpieczeństwa drogowego to tylko mały przykład wśród wielu innych inicjatyw szczebla unijnego w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

  Dodatkowe informacje

   

  AppStoreGoogle PlayWindows Phone
     
  Ostatnia aktualizacja: 27/06/2014  |Początek strony