Ścieżka nawigacji


PRZYDATNE LINKI
Wniosek o patronat honorowy Komisji Europejskiej
Komisarze
Łotewska prezydencja w UE
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego
10 lat Polski w UE
Infolinia Europe Direct
Portal Unii Europejskiej
Twoja Europa
Europejski portal e-sprawiedliwość
Strona z konsultacjami społecznymi prowadzonymi przez Komisję Europejską
Opuszczają Państwo portal Europa i wchodzą na inną stronę internetową, której polityka ochrony prywatności może się różnić od tej w portalu Europa.
Kącik dla dzieci
Kącik dla nauczycieli
SOLVIT
Europejskie Centrum Konsumenckie POLSKA
Opuszczają Państwo stronę Komisji Europejskiej i wchodzą na stronę EURANET - to wspólne przedsięwzięcie kilkunastu radiofonii europejskich poświęcone tematyce UE
Roaming: ostatnia obniżka
Wyślij tę stronę pocztą elektronicznąWyślij tę stronę pocztą elektronicznąPrintPrint

30/06/2014 00:00:00

Od 1 lipca transmisja danych w roamingu może kosztować nas o ponad połowę mniej niż latem zeszłego roku. Tę wielką letnią wyprzedaż zawdzięczamy Komisji Europejskiej! Od 1 lipca 2014 r. UE obniży pułapy cenowe za ściąganie danych z 45 do 20 centów za megabajt. Korzystanie z map, oglądanie filmów, sprawdzanie e-maili i korzystanie z portali społecznościowych będzie jeszcze tańsze w całej UE. Celem KE jest całkowite zniesienie opłat roamingowych do 2016 r.

  Roaming: ostatnia obniżka

   

  Oto konkretny przykład: podczas obecnych mistrzostw świata podróżujący po UE kibice piłki nożnej zapłacą za roaming danych 25 razy mniej niż w czasie mistrzostw w 2010 r.

  Odkąd UE wprowadziła pułapy cenowe za roaming danych, ich transfer drastycznie wzrósł. Rozmowy telefoniczne i wiadomości tekstowe również staną się tańsze. To dobra wiadomość – możesz teraz podróżować po całej Europie, pozostając w kontakcie z rodziną i przyjaciółmi.

  Ponadto od 1 lipca 2014 r. operatorzy komórkowi mogą zaoferować Wam specjalną umowę roamingową przed podróżą oraz – tam gdzie taka opcja będzie dostępna – wybór lokalnego operatora w kraju, do którego się wybieracie. Daje to możliwość porównania ofert roamingowych i skorzystania podczas podróży z najbardziej atrakcyjnych ofert i cen.

   

  To jeszcze nie koniec: UE pracuje nad nowymi przepisami, które całkowicie wyeliminują opłaty roamingowe. Rozporządzenie Komisji w sprawie łączności na całym kontynencie oznaczałoby koniec opłat roamingowych, jak również gwarantowany dostęp do otwartego i neutralnego internetu, a także lepszą ochronę konsumencką dla użytkowników sieci telefonii komórkowej oraz szerokopasmowych sieci internetu.

  Na czym polegają propozycje Komisji?

  Komisja zaproponowała zmiany legislacyjne mające na celu uzupełnienie obecnych ram regulacyjnych, aby urzeczywistnić dwie kluczowe zasady przewidziane w Traktacie UE: swobodę świadczenia usług (cyfrowych) i swobodę korzystania z nich w całej UE. 

  Wniosek ma zrealizować ten cel, sprawiając, by sektor telekomunikacyjny całkowicie wkroczył w erę internetu (zachęty do korzystania z nowych modeli biznesowych oraz do zwiększenia inwestycji) oraz usuwając wąskie gardła i bariery w celu przekształcenia 28 krajowych rynków telekomunikacyjnych w Europie w jednolity rynek (w oparciu o dyrektywę ramową sprawie telekomunikacji z 2009 r. oraz wykorzystując owoce ponad 26 lat pracy nad utworzeniem jednolitego rynku). Aby zapewnić korzyści netto dla wszystkich zainteresowanych grup, wniosek ma formę pakietu i nie daje możliwości wprowadzenia tylko niektórych przepisów. 

  Co zawiera wniosek?

  • Uproszczenie i zmniejszenie ilości regulacji dla przedsiębiorstw

  • Większa koordynacja procedur przydziału widma, tak aby zwiększyć dostępność bezprzewodowego internetu szerokopasmowego i 4G oraz aby umożliwić powstanie ogólnoeuropejskich operatorów łączności ruchomej oferujących zintegrowane sieci

  • Znormalizowane produkty hurtowe: zwiększenie konkurencji między większą liczbą przedsiębiorstw

  • Ochrona otwartego internetu: zagwarantowanie neutralności sieci, innowacji i praw konsumentów

  • Wyeliminowanie z rynku opłat za roaming: przyjęcie metody „kija i marchewki” w celu zlikwidowania nadmiernych opłat za roaming najpóźniej do 2016 r.

  • Ochrona konsumentów: prosty język w umowach, bardziej porównywalne informacje oraz większe prawa do zmiany dostawcy lub umowy

  @NeelieKroesEU, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za agendę cyfrową, powiedziała: – Tego lata wszyscy odczujemy wielką różnicę, jaką spowoduje ten ogromny spadek cen usług transmisji danych w roamingu. Ale to nie wystarczy. Po co nam w ogóle opłaty roamingowe na jednolitym rynku? Mam nadzieję, że do końca tego roku będziemy świadkami końca wszelkich opłat roamingowych – Parlament wykonał już swoją część pracy, teraz do państw członkowskich należy dokończenie tego zadania!

  Kontekst

  W 2007 roku, kiedy koszty roamingu były najwyższe w historii, UE zaczęła działać. W rezultacie obserwujemy dziś spadek cen za różne usługi roamingowe o 80 – 90 proc. w porównaniu z rokiem 2007.

  Przydatne linki

   

   

  Załącznik I: Oszczędności uzyskane przy pobieraniu danych

   

  Fan piłki nożnej na tygodniowych wakacjach w innym kraju UE (ceny w EUR): 

  * Podczas mistrzostw świata w 2010 r. kosztowałoby to 25 razy więcej (przy średniej cenie 5 EUR/MB) = 983,75 EUR

   

  Ostatnia aktualizacja: 04/07/2014  |Początek strony