Ścieżka nawigacji


PRZYDATNE LINKI
Wniosek o patronat honorowy Komisji Europejskiej
Komisarze
Łotewska prezydencja w UE
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego
10 lat Polski w UE
Infolinia Europe Direct
Portal Unii Europejskiej
Twoja Europa
Europejski portal e-sprawiedliwość
Strona z konsultacjami społecznymi prowadzonymi przez Komisję Europejską
Opuszczają Państwo portal Europa i wchodzą na inną stronę internetową, której polityka ochrony prywatności może się różnić od tej w portalu Europa.
Kącik dla dzieci
Kącik dla nauczycieli
SOLVIT
Europejskie Centrum Konsumenckie POLSKA
Opuszczają Państwo stronę Komisji Europejskiej i wchodzą na stronę EURANET - to wspólne przedsięwzięcie kilkunastu radiofonii europejskich poświęcone tematyce UE
Nowy ład na polskim niebie
Wyślij tę stronę pocztą elektronicznąWyślij tę stronę pocztą elektronicznąPrintPrint

13/06/2014 16:56:03

Komisja Europejska zatwierdziła inwestycję w wysokości 72,1 mln euro pochodzących z Funduszu Spójności na wprowadzenie nowego systemu zarządzania ruchem lotniczym w Polsce, modernizację sprzętu i systemów komunikacji radiowej, radionawigacji, nadzoru oraz oprogramowania. Projekt poprawi bezpieczeństwo ruchu lotniczego, zwiększy wydajność przestrzeni powietrznej i poprawi jakość usług świadczonych przez polskiego dostawcę usług nawigacji lotniczej. Co równie istotne, powinien zmniejszyć negatywny wpływ lotnictwa na środowisko poprzez redukcję opóźnień i objazdów dzięki lepszemu funkcjonowaniu systemu.

  Nowy ład na polskim niebie

  Unijny komisarz ds. polityki regionalnej Johannes Hahn, który podpisał tę decyzję, powiedział: „To dobry krok w kierunku modernizacji systemu nawigacji lotniczej w Polsce. Fundusze regionalne UE pomagają zwiększyć bezpieczeństwo ruchu lotniczego i czynią lotnictwo bardziej zrównoważonym. Projekt ten przyniesie także wymierne i długoterminowe korzyści dla polskich obywateli oraz zwiększy atrakcyjność Polski dla inwestorów.”

  Inwestycja realizowana jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko i finansowana z osi priorytetowej „Transeuropejskie sieci transportowe TEN-T”. Unia Europejska, poprzez Fundusz Spójności sfinansuje 72,1 milionów euro z inwestycji o łącznej wartości 92,9 milionów euro. Jej zakończenie jest przewidziane na grudzień 2015 roku.

  Kontekst

  Jest to tzw. „duży projekt”, którego całkowita wartość (z VAT-em) przekracza kwotę 50 mln euro, a tym samym musi być on zatwierdzony przez Komisję Europejską, podczas gdy inne rodzaje projektów zatwierdzane są na szczeblu krajowym lub regionalnym.

  Sprzęt i systemy do operowania nowym systemem zarzadzania ruchem lotniczym będą zlokalizowane w różnych częściach kraju, w szczególności w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu i Zielonej Górze.

  Decyzja o współfinansowaniu tego projektu odnosi się do perspektywy finansowej na lata 2007-2013. Polsce przyznano około 67 mld euro w ramach polityki spójności w latach 2007-2013 oraz 77,3 mld euro (wg cen bieżących) na lata 2014-2020.

  Dodatkowe informacje:

  EU-funded 'Major Projects'

  Project contact

  EU Cohesion Policy in Poland 2007-2013

  EU Cohesion Policy in Poland 2014-2020

  Twitter:

  @EU_Regional

  @JHahnEU

  Ostatnia aktualizacja: 17/06/2014  |Początek strony