Ścieżka nawigacji


PRZYDATNE LINKI
Wniosek o patronat honorowy Komisji Europejskiej
Komisarze
Łotewska prezydencja w UE
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego
10 lat Polski w UE
Infolinia Europe Direct
Portal Unii Europejskiej
Twoja Europa
Europejski portal e-sprawiedliwość
Strona z konsultacjami społecznymi prowadzonymi przez Komisję Europejską
Opuszczają Państwo portal Europa i wchodzą na inną stronę internetową, której polityka ochrony prywatności może się różnić od tej w portalu Europa.
Kącik dla dzieci
Kącik dla nauczycieli
SOLVIT
Europejskie Centrum Konsumenckie POLSKA
Opuszczają Państwo stronę Komisji Europejskiej i wchodzą na stronę EURANET - to wspólne przedsięwzięcie kilkunastu radiofonii europejskich poświęcone tematyce UE
TTIP: inwestycyjne spory
Wyślij tę stronę pocztą elektronicznąWyślij tę stronę pocztą elektronicznąPrintPrint

16/05/2014 17:24:03

Ochrona inwestycji zagranicznych w ramach transatlantyckiego partnerstwa handlu i inwestycji (TTIP) – to temat spotkania, jakie w piątek 16 maja odbyło się w siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. To część konsultacji publicznych dotyczących rozstrzygania sporów na linii inwestor-państwo (ISDS), które prowadzi Komisja. Współorganizatorem wydarzenia było Ministerstwo Gospodarki.

  TTIP: inwestycyjne spory

  Ze strony Komisji Europejskiej w konsultacjach uczestniczył Leopoldo Rubinacci oraz Magdalena Ciesielska z Dyrekcji Generalnej ds. Handlu. Ministerstwo Gospodarki reprezentowali Mieczysław Nogaj, Dyrektor Departamentu Polityki Handlowej, który przedstawił stanowisko Polski wobec TTIP, ze szczególnym uwzględnieniem inwestycji oraz Karol Tofil z Departamentu Promocji i Współpracy Dwustronnej, który moderował spotkanie. Polski rząd reprezentowali również: Karol Cienkus z Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Katarzyna Rozesłaniec z Ministerstwa Gospodarki.

   

  Celem konsultacji było sprecyzowanie stanowiska Unii Europejskiej wobec ochrony inwestorów oraz systemu ISDS w negocjacjach umowy TTIP oraz wysłuchanie uwag i sugestii uczestniczących w spotkaniu stron. W dyskusji wzięli udział m.in. przedstawiciele Instytutu Badań, Rynku, Konsumpcji i Koniunktur, organizacji Pracodawców RP, Fundacji Nowoczesna Polska, a także prawnicy i przedstawiciele świata akademickiego.

  Dominującym tematem dyskusji okazała się polityka Polski wobec problematyki ochrony inwestycji. Wskazywano na różnice, jakie wprowadzi TTIP w porównaniu z dotychczasowymi umowami bilateralnymi państw członkowskich z USA.

   

  Ponadto poruszono kwestię transparencji prowadzonych negocjacji, zarówno po stronie Unii Europejskiej jak i USA. Wskazano także na istotę upolitycznienia niektórych sporów międzynarodowych, a także na ochronę interesów obywateli. Leopoldo Rubinacci wskazywał, że obecnie USA nie mają obowiązku traktowania wszystkich państw członkowskich UE w równy i sprawiedliwy sposób. Tymczasem w świetle wspólnotowego prawa kraje członkowskie Unii są zobowiązane do jednolitego traktowania amerykańskich partnerów. TTIP ma na celu m.in. wprowadzenie równych reguł dla wszystkich stron porozumienia.

   

  Konsultacje online potrwają do 6 lipca br. i dają możliwość zgłoszenia swoich uwag we wszystkich językach urzędowych Unii Europejskiej. Kwestionariusz jest dostępny pod adresem: http://trade.ec.europa.eu/consultations/index.cfm

   

  Więcej:

  TTIP i ochrona inwestorów

   

  Ostatnia aktualizacja: 19/05/2014  |Początek strony