Ścieżka nawigacji


PRZYDATNE LINKI
Wniosek o patronat honorowy Komisji Europejskiej
Komisarze
Łotewska prezydencja w UE
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego
10 lat Polski w UE
Infolinia Europe Direct
Portal Unii Europejskiej
Twoja Europa
Europejski portal e-sprawiedliwość
Strona z konsultacjami społecznymi prowadzonymi przez Komisję Europejską
Opuszczają Państwo portal Europa i wchodzą na inną stronę internetową, której polityka ochrony prywatności może się różnić od tej w portalu Europa.
Kącik dla dzieci
Kącik dla nauczycieli
SOLVIT
Europejskie Centrum Konsumenckie POLSKA
Opuszczają Państwo stronę Komisji Europejskiej i wchodzą na stronę EURANET - to wspólne przedsięwzięcie kilkunastu radiofonii europejskich poświęcone tematyce UE
Posprzątajmy Europę!
Wyślij tę stronę pocztą elektronicznąWyślij tę stronę pocztą elektronicznąPrintPrint

22/04/2014 15:48:11

Morza, ulice, plaże, lasy, łąki – wszędzie tam co roku zbierają się tony śmieci. I co roku miliony Europejczyków ruszają posprzątać w najbliższej okolicy. Inicjatywa „Posprzątajmy Europę” ma propagować takie akcje i nagłaśniać skalę problemu odpadów i pokazać, że śmieci mogą być cenne. Wielkie sprzątanie już 10 maja.

  Posprzątajmy Europę!

  – W Europie coraz więcej jest obywatelskich inicjatyw porządkowych. Chcemy, by ruchy te poczuły się częścią ogólnoeuropejskiej akcji.Stworzyliśmy sieć krajowych punktów kontaktowych w 21 państwach, aby ludzie mogli się dowiedzieć o inicjatywach podejmowanych w okolicy, w której mieszkają, i żeby ich poinformować, w jaki sposób mogą pomóc.Jest to inicjatywa praktyczna. Trzeba zakasać rękawy i ruszyć w plener.Wszyscy chcemy, żeby miejsce, w którym mieszkamy, było czyste. Tak więc posprzątajmy Europę razem – powiedział komisarz ds. środowiska Janez Potočnik.

  W ostatnich latach zorganizowano w Europie szereg kampanii porządkowych, mających zaradzić problemowi zaśmiecenia środowiska. „Posprzątajmy Europę!” skupi te inicjatywy w ramach jednej akcji porządkowej, która odbędzie się w jednym dniu na całym kontynencie, docierając do jak największej rzeszy obywateli.

  „Posprzątajmy Europę!” jest prawdziwą inicjatywą oddolną, której celem jest informowanie obywateli oraz zmobilizowanie ich do tego, by sami posprzątali swoją okolicę. Tym bardziej, że śmieci mogą być cenne. Zebrany papier, szkło, metale i plastik można wykorzystać ponownie lub poddać recyklingowi.

  Komisja popiera tę inicjatywę, ale akcje porządkowe są prawdziwie niezależne, lokalne i kierowane oddolnie przez obywateli. W wielu przypadkach w samą akcję porządkowania lub w jej koordynację włączą się władze lokalne, organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa i szkoły. Akcje odbywają się w 15 państwach członkowskich UE oraz w Andorze, Bośni i Hercegowinie, Norwegii, Serbii i Turcji. Lokalne akcje w swoim kraju znaleźć można na stronie internetowej organizatora krajowego w danym państwie członkowskim.

  Koordynacja wydarzenia odbywa się w ramach Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów (ETRO).

  Kontekst:

  Projekt „Posprzątajmy Europę” objęty jest instrumentem finansowym LIFE i koordynowany przez Stowarzyszenie Miast i Regionów na rzecz Recyklingu i Zrównoważonego Zarządzania Zasobami, które jest organizacją odpowiedzialną również za Europejski Tydzień Redukcji Odpadów. Organizatorzy opracowali zestaw narzędzi komunikacyjnych, które zostaną udostępnione wszystkim uczestnikom za pośrednictwem koordynatorów.

  W 2012 r. organizacja Let’s Do It! World – z siedzibą w Estonii – koordynowała akcję „World Clean-up 2012” (Sprzątanie Świata 2012). W ramach tej akcji 7 milionów ochotników wzięło udział w 84 jednodniowych akcjach porządkowych w Azji, Afryce, Ameryce Północnej i Południowej oraz w Europie. Podobne akcje zorganizowano w 2013 r. Podstawowym mechanizmem tych inicjatyw było łączenie ochotników za pośrednictwem mediów społecznościowych, co obejmowało również pozyskiwanie funduszy i sponsoring.

  Organizacja „Surfrider Foundation Europe” (http://www.surfrider.eu/en/presentation/our-story.html) zrzesza 1,5 tys. ochotników, 10 tys. członków, około 40 lokalnych oddziałów i ponad 40 tys. sympatyków. Oprócz prowadzonych już dawniej akcji porządkowania plaż organizacja ta prowadzi obecnie też inicjatywy porządkowania obszarów nad rzekami i jeziorami. Początki organizacji „Surfrider” sięgają 1984 r. a jej kolebką jest Malibu w Kalifornii, gdzie surferzy chcieli chronić swoje ulubione miejsca do surfowania przed zaśmieceniem. Organizacja ta działa w Europie od 1990 r. Komisja Europejska jest zdania, że uwaga opinii publicznej i zmiany w nastawieniu do odpadów są istotnym elementem w osiąganiu celów europejskiego prawodawstwa dotyczącego odpadów. Zapobieganie powstawaniu odpadów i gospodarowanie odpadami są w 2014 r. obszarem priorytetowym dla Komisji Europejskiej. Latem tego roku Komisja dokona przeglądu celów w zakresie składowisk i recyklingu odpadów w ramach szerzej zakrojonego pakietu dotyczącego gospodarki obiegowej.

  Dodatkowe informacje:

  Ostatnia aktualizacja: 23/04/2014  |Początek strony