Ścieżka nawigacji


PRZYDATNE LINKI
Wniosek o patronat honorowy Komisji Europejskiej
Komisarze
Łotewska prezydencja w UE
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego
10 lat Polski w UE
Infolinia Europe Direct
Portal Unii Europejskiej
Twoja Europa
Europejski portal e-sprawiedliwość
Strona z konsultacjami społecznymi prowadzonymi przez Komisję Europejską
Opuszczają Państwo portal Europa i wchodzą na inną stronę internetową, której polityka ochrony prywatności może się różnić od tej w portalu Europa.
Kącik dla dzieci
Kącik dla nauczycieli
SOLVIT
Europejskie Centrum Konsumenckie POLSKA
Opuszczają Państwo stronę Komisji Europejskiej i wchodzą na stronę EURANET - to wspólne przedsięwzięcie kilkunastu radiofonii europejskich poświęcone tematyce UE
Pomoc dla hodowców
Wyślij tę stronę pocztą elektronicznąWyślij tę stronę pocztą elektronicznąPrintPrint

20/03/2014 16:48:14

Ponad 35 euro za 100 kilogramów – to kwota rekompensaty, jaka będzie wypłacana polskim hodowcom trzody chlewnej za zwierzęta ubite w ramach prewencji przed rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń. Kwoty te zatwierdził komitet złożony z przedstawicieli krajów członkowskich Unii Europejskiej. W sumie polscy hodowcy mogą otrzymać ponad 7 mln euro pomocy, z czego połowa pochodziłaby ze środków unijnych.

  Pomoc dla hodowców

  Wskutek wykrycia 26 lutego w pobliżu granicy z Białorusią dwóch przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u padłych dzików, polskie władze wprowadziły tam nadzwyczajne środki bezpieczeństwa sanitarnego. W tej sytuacji okoliczni producenci stanęli w obliczu problemów związanych z dotkliwymi zakłóceniami na rynku, choć inspekcja weterynaryjna potwierdziła, że mięso wieprzowe jest zdrowe i niezainfekowane wirusem ASF.

  Zgodnie z ustalonymi zasadami, producenci ze stref objętych ograniczeniami otrzymają płatności w wysokości 35,7 euro za 100 kg za świnie ubite w ramach profilaktyki od 26 lutego br. Kwota ta odzwierciedla spadek ceny w ostatnich tygodniach w odniesieniu do cen w pozostałych rejonach Polski. Pomoc będzie jednak ograniczona – wprowadzono 100-kilogramowy pułap rekompensaty za jedno ubite zwierzę, zaś pomoc całkowita nie może przekroczyć 20 tys. ton ogółem, co daje maksymalny poziom wsparcia w wysokości 7,1 miliona euro (z budżetu unijnego wypłacona zostanie połowa tej kwoty).

  Plan wsparcia będzie dotyczył zwierząt ubitych począwszy od 26 lutego, tak, aby pokryć straty poniesione przez producentów od chwili wprowadzenia ograniczeń. Zasady te odzwierciedlają także zmiany w strefach objętych ograniczeniami, zatwierdzonych przez Stały Komitet ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt 18 marca br. Oznacza to, że od dnia tej zmiany, program obejmuje świnie ze stref „objętych ograniczeniami”, a nie ze „stref buforowych”. Zasady tego programu nadzwyczajnych środków wsparcia będą opublikowane przez Komisje Europejską w najbliższych dniach i będą obowiązywać do 25 maja br. Komisja będzie w dalszym ciągu monitorować sytuacje na rynku.

  Kontekst

  Ograniczenia wprowadzone na kilku wschodnich obszarach Polaki 26 lutego br., po wykryciu dwóch przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików, miały negatywny wpływ na przychody rolników i zatrzymały funkcjonowanie sektora w tych obszarach. Testy weterynaryjne pokazały, że świnie ze stref objętych ograniczeniami nie były zainfekowane wirusem oraz, że ich mięso jest zdrowe.

  Najwyraźniej jednak nastąpił spadek zaufania zarówno po stronie konsumentów, jak i rzeźni. Dodatkowo, w związku z informacjami o przypadkach ASF, Rosja praktycznie wstrzymała import europejskiej wieprzowiny.

  Ponadto, ograniczenia w handlu doprowadziły do znacznego wzrostu wagi zwierząt, co wpłynęło na problemy z dobrostanem zwierząt.

  Zatwierdzony program mógł być uruchomiony w ramach nowych zasad Wspólnej Organizacji Rynku (Reg 1308/13) w zakresie nadzwyczajnych środków wsparcia, uzgodnionych w reformie Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). 3,6 miliona euro pomocy będzie pochodzić z obecnej rezerwy budżetowej a nie z rezerwy kryzysowej, utworzonej w ramach reformy WPR.

   

  Ostatnia aktualizacja: 24/03/2014  |Początek strony