Ścieżka nawigacji


PRZYDATNE LINKI
Wniosek o patronat honorowy Komisji Europejskiej
Komisarze
Łotewska prezydencja w UE
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego
10 lat Polski w UE
Infolinia Europe Direct
Portal Unii Europejskiej
Twoja Europa
Europejski portal e-sprawiedliwość
Strona z konsultacjami społecznymi prowadzonymi przez Komisję Europejską
Opuszczają Państwo portal Europa i wchodzą na inną stronę internetową, której polityka ochrony prywatności może się różnić od tej w portalu Europa.
Kącik dla dzieci
Kącik dla nauczycieli
SOLVIT
Europejskie Centrum Konsumenckie POLSKA
Opuszczają Państwo stronę Komisji Europejskiej i wchodzą na stronę EURANET - to wspólne przedsięwzięcie kilkunastu radiofonii europejskich poświęcone tematyce UE
UE pomoże rolnikom
Wyślij tę stronę pocztą elektronicznąWyślij tę stronę pocztą elektronicznąPrintPrint

14/03/2014 16:48:09

Komisja Europejska jest gotowa wesprzeć finansowo program rekompensat dla polskich hodowców, którzy ponieśli straty w związku z wykryciem w Polsce przypadków afrykańskiego pomoru świń – mówił w Warszawie Dacian Cioloş. Deklaracja unijnego komisarza ds. rolnictwa padła po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem.

  UE pomoże rolnikom

  Podczas dzisiejszego spotkania z premierem Tuskiem w Warszawie unijny komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Dacian Cioloş poinformował, że Komisja jest gotowa wypłacić rekompensaty producentom wieprzowiny z tzw. stref buforowych, które ustanowiono w związku z wykryciem przypadków afrykańskiego pomoru świń. Bardzo negatywnie wpłynęło to na przychody gospodarstw i zachwiało funkcjonowaniem całego sektora.

  Po spotkaniu, które odbyło się dziś po południu, komisarz Cioloş powiedział: - Sytuacja jest poważna i poinformowałem premiera Tuska, że Komisja jest gotowa wesprzeć program finansowo. Zwróciłem się do przedstawicieli państw członkowskich zasiadających w Komitecie Zarządzającym o omówienie zaproponowanego planu i poddanie go pod głosowanie w najbliższy czwartek. Mimo że program rekompensat zostanie formalnie ogłoszony dopiero w przyszłym tygodniu, będzie on działał ze skutkiem wstecznym i obejmie zwierzęta, które poddano ubojowi od 26 lutego br. Komisja nadal prowadzi z Rosjanami rozmowy na temat ograniczenia globalnego zakazu importu wieprzowiny z całej Unii, który jest naszym zdaniem nieproporcjonalny do zagrożenia, tak, by obejmował on tylko określony region. Jednocześnie cały czas uważnie obserwujemy rynek wieprzowiny i w razie konieczności będziemy podejmować dalsze działania.

  Premier Donald Tusk powiedział: - W tej kryzysowej dla naszych rolników sytuacji ważne jest, żeby reagować szybko. Wyniki naszych dzisiejszych rozmów przyczynią się do powodzenia wysiłków, jakie podejmujemy, żeby ograniczyć straty hodowców i przetwórców mięsa. Bardzo doceniam to, że komisarz Cioloş odpowiedział na nasz wniosek tak szybko.

  Badania weterynaryjne wykazały, że świnie ze stref buforowych nie były zarażone wirusem, a ich mięso jest całkowicie bezpieczne. Niemniej jednak nastąpiła bardzo wyraźna utrata zaufania, zarówno na poziomie konsumentów, jak i rzeźni. Plan wypłaty rekompensat będzie działał z mocą wsteczną i obejmie zwierzęta poddane ubojowi od chwili wprowadzenia ograniczeń. Wysokość pomocy zostanie ustalona na podstawie różnicy w cenach żywca w strefach buforowych i w pozostałych częściach kraju w ostatnich tygodniach. 

  ***

   Komisarz UE ds. rolnictwa Dacian Cioloş przebywa w Polsce od 14 marca. W sobotę 15 marca komisarz weźmie udział w konferencji "Ćwierćwiecze wolności - wieś środkowoeuropejska po upadku komunizmu" w Jasionce k. Rzeszowa, organizowanej przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Konferencja towarzyszy corocznym obchodom rocznicy śmierci śp. Józefa Ślisza - zasłużonego lidera niezależnego ruchu ludowego, późniejszego wicemarszałka Senatu RP. 

  Więcej informacji o tym wydarzeniu można znaleźć tutaj.

   

  Ostatnia aktualizacja: 18/03/2014  |Początek strony