Ścieżka nawigacji


PRZYDATNE LINKI
Wniosek o patronat honorowy Komisji Europejskiej
Komisarze
Łotewska prezydencja w UE
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego
10 lat Polski w UE
Infolinia Europe Direct
Portal Unii Europejskiej
Twoja Europa
Europejski portal e-sprawiedliwość
Strona z konsultacjami społecznymi prowadzonymi przez Komisję Europejską
Opuszczają Państwo portal Europa i wchodzą na inną stronę internetową, której polityka ochrony prywatności może się różnić od tej w portalu Europa.
Kącik dla dzieci
Kącik dla nauczycieli
SOLVIT
Europejskie Centrum Konsumenckie POLSKA
Opuszczają Państwo stronę Komisji Europejskiej i wchodzą na stronę EURANET - to wspólne przedsięwzięcie kilkunastu radiofonii europejskich poświęcone tematyce UE
Projekt staże dla młodych
Wyślij tę stronę pocztą elektronicznąWyślij tę stronę pocztą elektronicznąPrintPrint

24/02/2014 09:20:40

To już naprawdę ostatni moment, żeby zgłosić się na staż w ramach projektu "Staże dla młodych", którego celem jest umożliwienie studentom i absolwentom łódzkich uczelni zdobycia doświadczenia zawodowego. Można to zrobić tylko do 28 lutego. Na początku miesiąca w Łodzi, zainteresowani  mogli dowiedzieć się, jaka jest oferta przygotowana przez lokalne firmy oraz jakie kryteria trzeba spełniać, aby zostać stażystą. Do programu stażowego zgłosiło się 18 firm. Ten program to efekt debaty "Projekt praca dla młodych", którą zorganizowaliśmy 6 grudnia ub. roku, wspólnie z Uniwersytetem Łódzkim i Gazetą Wyborczą. Wzięło w niej udział ponad 500 osób.

  Projekt staże dla młodych

  Otwierając spotkanie z grupą ponad 150 studentów i absolwentów zainteresowanych stażami, Ewa Synowiec - Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce przypomniała, że ogłoszony właśnie program stażowy, to efekt grudniowej debaty „Projekt Praca dla Młodych”, która odbyła się 6 grudnia 2013 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, z udziałem m.in. komisarza UE ds. zatrudnienia i spraw społecznych László Andora i ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza. Inicjatorami debaty byli Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Uniwersytet Łódzki i "Gazeta Wyborcza", we współpracy z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A.

  Ewa Synowiec przypomniała też ogłoszone przez Komisję Europejską najważniejsze inicjatywy na rzecz wsparcia młodych ludzi na rynku pracy: program "Gwarancje dla młodzieży" i wytyczne, mające umożliwić stażystom zdobycie doświadczenia zawodowego na uczciwych warunkach. Staże miałyby być podejmowane na podstawie pisemnych umów, zawierających warunki pracy i proponowany system wynagradzania

  Projekt Staże dla młodych

  Program STAŻE DLA MŁODYCH jest odpowiedzią na problem bezrobocia młodych osób na rynku pracy, stanowiący obecnie jedno z głównych wyzwań w Polsce i w Unii Europejskiej. Celem programu jest umożliwienie studentom i absolwentom łódzkich uczelni wyższych zdobycia doświadczenia zawodowego w trakcie wysokiej jakości, płatnych staży fundowanych przez łódzkich pracodawców – przedstawicieli największych firm w regionie.

  Pracodawcy oferują płatne, co najmniej 3-miesięczne staże. Rekrutacja studentów na proponowane stanowiska będzie prowadzona w okresie 6-28 lutego 2014, drogą elektroniczną, za pośrednictwem formularza on-line dostępnego na stronach Akademickiego Biura Karier Zawodowych UŁ www.biurokarier.uni.lodz.pl  oraz Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej  www.sse.lodz.pl

  Instytucjami koordynującymi Program STAŻE DLA MŁODYCH są: Uniwersytet Łódzki z siedzibą w Łodzi, ul. Narutowicza 65 oraz Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A., z siedzibą w Łodzi, ul. Tymienieckiego 22/24.

  Partnerzy strategiczni Programu to Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz "Gazeta Wyborcza". Partnerzy: Urząd Miasta Łodzi, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

  (zdj. od lewej: Ewa Synowiec, dyrektor PKE, po prawej: Stanisław Witaszczuk - wiceprezes Zarządu Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A, Grażyna Borkowska, Redaktor Naczelna grupy GazetaPraca.pl, dr Rafał Majda, Kanclerz Uniwersytetu Łódzkiego i dr Ewa Synowiec, Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz moderator spotkania: Jacek Grudzień)

   
         
        jpeg - 278 KB [278 KB] 
         
        jpeg - 345 KB [345 KB]  
   
         
        jpeg - 264 KB [264 KB] 
         
        jpeg - 307 KB [307 KB]  

   (od lewej: Rafał Majda i Ewa Synowiec)

  Lista 18 firm fundujących staże wraz z nazwą działu przyjmującego stażystę:

  • Albea Poland Sp. z o.o. - Dział IT;
  • Deloitte Polska Sp. z o.o. – Dział Audytu;
  • Pelion S.A. - Dział Zarządzania Personelem;
  • Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A. - Zespół Obsługi Prawnej w Oddziale Regionalnym PZU w Łodzi;
  • BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o. – oferta w Dziale Rozwoju Dostawców oraz oferta w Dziale Administracji Obiektów Budowlanych;
  • Infosys BPO Poland Sp. z o.o. – Dział Controllingu Finansowego;
  • OSTC Poland Sp. z o. o. - Futures Trader/trading;
  • Lek S.A. - oferta w Dziale Technicznym oraz oferta w Dziale Kontroli Jakości;
  • CitiBank Handlowy w Warszawie S.A. – Departament Telefonicznej Obsługi Klienta CitiPhone;
  • Gillette Poland International Sp. z o.o. - Dział produkcyjny;
  • Accenture - Accenture Łódź Delivery Center;
  • Ericpol Sp. z o.o. – Pion Produkcji Oprogramowania;
  • Rule Financial – oferta w Dziale Rozwoju Oprogramowania, oferta w Dziale Testów Oprogramowania oraz oferta w Dziale Wsparcia Aplikacji;
  • Dell Products Poland Sp. z o.o. – Dział Inżynieringu;
  • mBank S.A. – Pion Bankowości Detalicznej mBanku
  • Transition Technologies S.A - stażysta w dziale IT
  • Amii Sp. z o.o.
  • Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego

   

   
         
        jpeg - 275 KB [275 KB] 
         
        jpeg - 417 KB [417 KB]  
   
         
        jpeg - 295 KB [295 KB] 
         
        jpeg - 357 KB [357 KB]  

  (na zdj. po prawej - przedstawiciele firm, oferujących staże młodym ludziom)

  Podczas wtorkowej konferencji, dr Rafał Majda - Kanclerz Uniwersytetu Łódzkiego mówił, że do uczelni podchodzi się często jak do instytucji, która ma dać studentom wykształcenie zawodowe, a tymczasem uczelnia ma uczyć zadawania pytań - to jest - jego zdaniem - klucz do wszelkich późniejszych sukcesów zawodowych. Żeby dostosować się do obecnego rynku pracy, trzeba posiadać odpowiednie kwalifikacje, trzeba też umieć dobrze planować swoją przyszłość, już na poziomie gimnazjum, ponieważ to właśnie wtedy młodzi ludzie często wybierają późniejszy kierunek studiów - argumentował.

  Wiceprezes Zarządu Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A - Stanisław Witaszczuk podkreślał, że firmy muszą teraz stawiać na rozwój nowoczesnych technologii i produkty konkurencyjne. Podkreśał, że liczy na środki unijne z nowej perspektywy finansowej UE, na lata 2014 - 2020, które przyczynią się do tworzenia nowych miejsc pracy, również dla ludzi młodych.

  Grażyna Borkowska - Redaktor Naczelna grupy GazetaPraca.pl przypomniała, że "Gazeta Wyborcza" reazlizuje z sukcesem Projekt Praca, który polega między innymi na organizowaniu warsztatów dla młodych ludzi w różnych częściach Polski. Młodzi ludzie mogą się nauczyć m.in. jak pisać swoje c.v. i listy motywacyjne. Zainteresowanie jest tak duże, że często musimy dostawiać krzesła, młodzi mają szansę dowiedzieć się, czego od nich oczekują pracodawcy - mówiła.

  W drugiej części konferencji Agnieszka Ciszewska, Kierownik Akademickiego Biura Karier UŁ poprowadziła prezentację 15 firm, które zaoferowały staże młodym ludziom. Przypomniała, że rekrutacja potrwa do końca lutego.

  Wszystkie informacje o programie STAŻE DLA MŁODYCH są dostępne na stronach Akademickiego Biura Karier Zawodowych UŁ  www.biurokarier.uni.lodz.pl  oraz Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej www.sse.lodz.pl

   

   

  Więcej o stażach

  Koordynatorzy programu korzystają ze sprawdzonych praktyk Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami w zakresie Polskich Ram Jakości Staży i Praktyk. W związku z tym pracodawcy zdefiniowali dla każdego stanowiska stażowego cele i treści edukacyjne, które pozwolą nabyć lub rozwinąć określone umiejętności przez stażystę. Tak zaprojektowane staże będą atrakcyjną i korzystną ofertą dla stażystów i pracodawców a wyniki ich ewaluacji będą stanowić wartość dodaną dla uczelni wyższych pod kątem wychodzenia naprzeciw potrzebom dostosowania procesu kształcenia do wymogów rynku pracy.

  Ostatnia aktualizacja: 27/02/2014  |Początek strony