Ścieżka nawigacji


PRZYDATNE LINKI
Wniosek o patronat honorowy Komisji Europejskiej
Komisarze
Łotewska prezydencja w UE
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego
10 lat Polski w UE
Infolinia Europe Direct
Portal Unii Europejskiej
Twoja Europa
Europejski portal e-sprawiedliwość
Strona z konsultacjami społecznymi prowadzonymi przez Komisję Europejską
Opuszczają Państwo portal Europa i wchodzą na inną stronę internetową, której polityka ochrony prywatności może się różnić od tej w portalu Europa.
Kącik dla dzieci
Kącik dla nauczycieli
SOLVIT
Europejskie Centrum Konsumenckie POLSKA
Opuszczają Państwo stronę Komisji Europejskiej i wchodzą na stronę EURANET - to wspólne przedsięwzięcie kilkunastu radiofonii europejskich poświęcone tematyce UE
Barroso o Ukrainie
Wyślij tę stronę pocztą elektronicznąWyślij tę stronę pocztą elektronicznąPrintPrint

02/12/2013 17:44:28

Jedyną drogą dla Ukrainy w obecnej sytuacji jest rozwiązanie pokojowe i polityczne – mówi przewodniczący Komisji Europejskiej. José Manuel Barroso rozmawiał dziś telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem. Ustalono, że Komisja Europejska niebawem przyjmie delegację ukraińskich władz – tematem rozmów ma być wciąż niepodpisana przez Kijów umowa stowarzyszeniowa.

  Barroso o Ukrainie

  W poniedziałek 2 grudnia prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zadzwonił do przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuel Barroso. Podczas rozmowy szef KE wskazał na kilka kwestii dotyczących napiętej sytuacji na Ukrainie.

  1. Wszystkie strony powinny wykazać się umiarkowaniem.

  2. Prawa i wolności obywatelskie muszą być respektowane.

  3. Użycie siły przez milicję powinno być wyjaśnione najszybciej jak to możliwe.

  4. Jest niezwykle ważne, aby ukraińskie władze pilnie nawiązały dialog ze wszystkimi istotnymi siłami politycznymi.

  5. Jedyną drogą dla Ukrainy w obecnej sytuacji jest rozwiązanie pokojowe i polityczne.

   

  Prezydent Janukowycz zgodził się z takim podejściem i wyraźnie potwierdził intencję przeprowadzenia dochodzenia dotyczącego użycia siły przez ukraińską milicję oraz powiadomienia o jego wynikach opinii publicznej.

  Podczas tej samej rozmowy prezydent Ukrainy poprosił Komisję Europejską o przyjęcie delegacji ukraińskiej w celu przedyskutowania niektórych aspektów umowy stowarzyszeniowej oraz pogłębionej i kompleksowej strefy wolnego handlu.

  Przewodniczący Barroso potwierdził gotowość Komisji Europejskiej na przyjęcie takiej delegacji na odpowiednim szczeblu. Podkreślił, że KE jest gotowa do dyskusji o kwestiach dotyczących realizacji już zawartych porozumień, jednak nie do ponownego otwarcia negocjacji.

  Te warunki te zostały przyjęte prezydenta Janukowycza; postanowiono, że czas i szczebel konsultacji powinny zostać ustalone poprzez odpowiednie kanały dyplomatyczne.

  Ostatnia aktualizacja: 04/12/2013  |Początek strony