Ścieżka nawigacji


PRZYDATNE LINKI
Wniosek o patronat honorowy Komisji Europejskiej
Komisarze
Łotewska prezydencja w UE
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego
10 lat Polski w UE
Infolinia Europe Direct
Portal Unii Europejskiej
Twoja Europa
Europejski portal e-sprawiedliwość
Strona z konsultacjami społecznymi prowadzonymi przez Komisję Europejską
Opuszczają Państwo portal Europa i wchodzą na inną stronę internetową, której polityka ochrony prywatności może się różnić od tej w portalu Europa.
Kącik dla dzieci
Kącik dla nauczycieli
SOLVIT
Europejskie Centrum Konsumenckie POLSKA
Opuszczają Państwo stronę Komisji Europejskiej i wchodzą na stronę EURANET - to wspólne przedsięwzięcie kilkunastu radiofonii europejskich poświęcone tematyce UE
Klimat przyszłości
Wyślij tę stronę pocztą elektronicznąWyślij tę stronę pocztą elektronicznąPrintPrint

20/11/2013 17:44:04

- Musimy jak najszybciej iść do przodu w działaniach na rzecz ochrony klimatu i włączać je do gospodarki, jak i strategii rozwojów państw – mówiła w WarszawieConnie Hedegaard. Unijna komisarz ds. działań w dziedzinie klimatu reprezentuje KE podczas szczytu COP19. Przypominała o ambitnej polityce UE – w ciągu kolejnych 7 lat jedna piąta unijnego budżetu zostanie wydana właśnie na walkę ze zmianami klimatycznymi.

  Klimat przyszłości

  Podczas wtorkowej sesji komisarz Hedegaard wezwała wszystkie państwa do podjęcia jak najambitniejszych celów klimatycznych, podkreślając, że polityka klimatyczna jest gospodarczym wyzwaniem naszych czasów. - Widzimy, że polityka klimatyczna przesuwa się do centrum debaty politycznej i gospodarczej. Przywódcy na świecie widzą, że problemy związane ze zmianami klimatycznymi są również ich problemami. Tych problemów nie da się pozostawić z boku - powiedziała Connie Hedegaard podczas wystąpienia w imieniu UE na warszawskim szczycie.

   

  
         
        jpeg - 256 KB [256 KB] 
         
        jpeg - 163 KB [163 KB]

   

  Unijna komisarz oceniła, że działania na rzecz ochrony klimatu są już opóźnione, dlatego jej zdaniem, globalne porozumienie, jakie ma zostać wynegocjowane w 2015 roku, musi zawierać propozycje konkretnych działań. - Dlatego UE proponuje pójście naprzód i zachęca do ambitnych celów. Porozumienie musi być także transparentne.

  Odnosząc się do decyzji Parlamentu Europejskiego, który we wtorek przyjął nowy wieloletni budżet UE na lata 2014-2020, komisarz Hedegaard przypomniała, że z tych pieniędzy ponad 180 mld euro zostanie przeznaczone na projekty i polityki związane z ochroną klimatu.

  - Dziś uczestnicy szczytu dyskutują o kwestiach finansowych, a ja chciałabym jeszcze raz podkreślić to, że aż 20 proc. całego 7-letniego budżetu UE na lata 2014-20 zostanie przeznaczonych na wysiłki związane z walką ze zmianami klimatycznymi. Te pieniądze posłużą nie tylko samej Unii, ale też krajom rozwijającym się, bowiem np. w latach 2014-2015 państwa członkowskie UE przeznaczą na międzynarodowe projekty klimatyczne 1,7 mld euro. W kolejnych latach te kwoty wzrosną, a do 2020 UE przeznaczy na ten cel w sumie 15 miliardów euro ze swojego budżetu. Do tego dojdzie finansowanie poszczególnych państw członkowskich. Myślę, że kilka krajów zechce się dołożyć do Zielonego Funduszu Klimatycznego, a odbywający się właśnie szczyt byłby doskonałą okazją do ogłoszenia takich zamiarów – mówiła Connie Hedegaard.

   

  
         
        jpeg - 337 KB [337 KB] 
         
        jpeg - 216 KB [216 KB]

   

  W warszawskich negocjacjach uczestniczy również Matthias Groote, przewodniczący delegacji Parlamentu Europejskiego na szczyt klimatyczny COP19. - Jestem dumny, że Parlament przyjął osiągnięty kompromis w sprawie nowego wieloletniego budżetu 2014-20, ponieważ w tym okresie z każdych wydawanych 5 euro, jedno zostanie przeznaczone na rzecz klimatu. W Parlamencie Europejskim będziemy się w przyszłym tygodniu zastanawiać, jakie cele klimatyczne - jako Unia Europejska - chcemy osiągnąć do 2030 roku, w zakresie energii odnawialnej, redukcji CO2 czy efektywności energetycznej. Parlament Europejski ma nadzieje, że tegoroczny szczyt klimatyczny przyniesie rezultaty. Potrzebne są jasne i konkretne deklaracje ze strony uczestników szczytu, tak aby przygotować drogę do konferencji w Paryżu, której celem będzie międzynarodowe porozumienie.  To z pewnością trudne zadanie, ale nie jest niemożliwe do osiągnięcia. 

   

  
         
        jpeg - 207 KB [207 KB] 
         
        jpeg - 313 KB [313 KB]

   

  Jednak wynik klimatycznych negocjacji nadal nie jest przesądzony. W Warszawie Hedegaard dała wyraz swemu zaniepokojeniu mówiąc, że zauważa chęć wycofania się z kompromisu osiągniętego w Durbanie. Apelowała, aby się trzymać się tych ustaleń, które i tak osiągnięto z trudem. Komisarz przestrzegała też przed dochodzeniem, kto ponosi odpowiedzialność za tzw. emisje historyczne. - Ustalanie tego teraz prowadzi do opóźnień i zagraża terminowi 2015. To marnowanie czasu, którego nie mamy - mówiła Connie Hedegaard.

   

  
         
        jpeg - 179 KB [179 KB] 
         
        jpeg - 337 KB [337 KB]

   

  W konferencji COP19 w Warszawie uczestniczy m.in. Ban Ki-moon, Sekretarz Generalny ONZ.

   

  Ostatnia aktualizacja: 22/11/2013  |Początek strony