Ścieżka nawigacji


PRZYDATNE LINKI
Wniosek o patronat honorowy Komisji Europejskiej
Komisarze
Łotewska prezydencja w UE
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego
10 lat Polski w UE
Infolinia Europe Direct
Portal Unii Europejskiej
Twoja Europa
Europejski portal e-sprawiedliwość
Strona z konsultacjami społecznymi prowadzonymi przez Komisję Europejską
Opuszczają Państwo portal Europa i wchodzą na inną stronę internetową, której polityka ochrony prywatności może się różnić od tej w portalu Europa.
Kącik dla dzieci
Kącik dla nauczycieli
SOLVIT
Europejskie Centrum Konsumenckie POLSKA
Opuszczają Państwo stronę Komisji Europejskiej i wchodzą na stronę EURANET - to wspólne przedsięwzięcie kilkunastu radiofonii europejskich poświęcone tematyce UE
Badania na Horyzoncie 2020
Wyślij tę stronę pocztą elektronicznąWyślij tę stronę pocztą elektronicznąPrintPrint

07/11/2013 16:27:51

Polska jest w znakomitej sytuacji, by skorzystać z szansy, jaką daje program Horyzont 2020. To kraj wielu wspaniałych naukowców i wynalazców – mówiła w Warszawie Máire Geoghegan-Quinn. Komisarz zainaugurowała w Polsce największy w historii Unii Europejskiej program finansowania badań naukowych. Do końca dekady na ten cel z unijnego budżetu zostanie przeznaczonych ponad 70 mld euro.

  Badania na Horyzoncie 2020

  Uroczysta inauguracja nastąpiła podczas konferencji „Horyzonty nauki. Program Horyzont 2020: fundusze na badania i innowacje w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej", którą zorganizowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. – 7 listopada to nie jest przypadkowa data. Właśnie dziś przypadają 146. urodziny wielkiej polskiej uczonej Marii Skłodowskiej-Curie – tłumaczyła minister Barbara Kurdycka.

   

  
         
        jpeg - 318 KB [318 KB] 
         
        jpeg - 387 KB [387 KB]
  
         
        jpeg - 137 KB [137 KB] 
         
        jpeg - 120 KB [120 KB]

   

  Program Horyzont 2020 to kolejny 7-letni program ramowy (2014-2020) Unii Europejskiej związany z badaniami i innowacyjnością. Ma zapewnić nowe, uproszczone finansowanie, zachowanie równowagi pomiędzy małymi i dużymi projektami oraz wprowadzenie instrumentów wychodzących naprzeciw potrzebom krajów i regionów o niższym potencjale. Jak podkreślano podczas konferencji, to olbrzymia szansa dla polskiej nauki – jeszcze nigdy w historii polscy badacze nie mieli dostępu do tak dużego źródła finansowania.

  Horyzont 2020 podzielono na 3 filary:

  • "Doskonałość w nauce" (excellence in science) – badania pionierskie. Najlepszym naukowcom i ich zespołom przyznawane będą granty Europejskiej Rady ds. Badań (ERC). Środki przeznaczone będą także na międzynarodowe badania, których celem będzie udoskonalenie lub opracowanie nowych technologii. W tym filarze będą przyznawane stypendia Marii Skłodowskiej-Curie oraz finansowana infrastruktura badawcza.
  • "Wiodąca pozycja w przemyśle" (industrial leadership) - środki na badania z obszarów ważnych dla gospodarki (m.in. teleinformatyki, mikro- i nanoelektroniki, fotoniki, nanotechnologii czy technologii kosmicznych).
  • Badania na rzecz wyzwań społecznych (societal challenges) - finansowanie badań z dziedzin ważnych dla społeczeństwa takich jak: zdrowie, zmiany demograficzne, zrównoważone rolnictwo i leśnictwo, badania mórz, ekologiczna energia i transport, klimat.

   

  
         
        jpeg - 310 KB [310 KB] 
         
        jpeg - 428 KB [428 KB]
  
         
        jpeg - 336 KB [336 KB] 
         
        jpeg - 417 KB [417 KB]

   

  Unijna komisarz ds. badań i innowacji Máire Geoghegan-Quinn podkreślała, że Horyzont 2020 zreformowano pod względem administracyjnym. Procedury mają być prostsze - zarówno przy przygotowywaniu wniosków, jak i przy rozliczaniu projektów, skrócono także czas między wysłaniem wniosku a otrzymaniem dotacji. Geoghegan-Quinn wskazywała również na walor innowacyjny programu – po raz pierwszy finansowane będą nie tylko same badania, ale także faza wdrożeniowa.

  Komisarz podkreślała jednocześnie, że Polska ma sporo do nadrobienia jeśli chodzi o korzystanie z unijnych pieniędzy na rozwój naukowy. – To tej pory projekty z Polski plasowały się pod koniec drugiej dziesiątki wśród tych, które otrzymywały unijne finansowanie – mówiła Máire Geoghegan-Quinn.

  Minister Barbara Kudrycka zapewniała, że polska nauka ma olbrzymi potencjał, choć problemem bywa brak wiary we własne siły. – Jednak "doskonałość w nauce" to kryterium, którego nie możemy obniżać – mówiła minister nauki i szkolnictwa wyższego. Kudrycka przypomniała, że Polacy uczestniczą w unijnych programach ramowych już od 1999 r. – Nasz udział jest coraz większy. W 5. Programie Ramowym 1760 zespołów z Polski uzyskało w sumie 150 mln euro. W 6. Programie Ramowym 1876 projektów - 250 mln euro. W 7. Programie Ramowym 1815 projektów – już 370 mln euro.

   

  
         
        jpeg - 388 KB [388 KB] 
         
        jpeg - 5 MB [5 MB]
  
         
        jpeg - 276 KB [276 KB] 
         
        jpeg - 398 KB [398 KB]

   

  Również komisarz Geoghegan-Quinn zwracała uwagę na rosnący potencjał Polski. Wskazywała, że kraj przeszedł kryzys w lepszym stanie niż inne państwa członkowskie i uniknął recesji. - Aby podtrzymać ten imponujący wzrost, Polska musi przyspieszyć swoje przejście w stronę gospodarki opartej na innowacjach. To nie jest łatwe, ale ten wysiłek bez wątpienia się opłaci.

  Więcej:

   

  Wizyta Máire Geoghegan-Quinn w Muzuem Historii Żydów Polskich w Warszawie.

    

  
         
        jpeg - 174 KB [174 KB] 
         
        jpeg - 156 KB [156 KB]
  
         
        jpeg - 140 KB [140 KB] 
         
        jpeg - 180 KB [180 KB]

   

  
         
        jpeg - 199 KB [199 KB] 
         
        jpeg - 155 KB [155 KB]

   

  Ostatnia aktualizacja: 13/11/2013  |Początek strony